Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

12.10.2024
251

U KOTORSKOM DOMU ZDRAVLJA ODRŽANO PREDAVANJE O GESTACIONOM DIJABETESU

U organizaciji Crnogorskog društva kliničke hemije i laboratorijske medicine, juče je u Domu zdravlja Kotor održano predavanje na temu gestacionog dijabetesa.

Događaj je okupio zdravstvene radnike sa ciljem unapređenja znanja o dijagnostici i tretmanu ovog stanja.

Prisutnima se najprije obratila prim. mr Vesna Radonjić, spec. med. biohemije, i održala predavanje na temu „Laboratorijski pristup dijagnostici gestacionog dijabetesa."

„Gestacioni dijabetes već predstavlja globalni problem, otkriven je još 1824. godine, a nažalost i danas debatujemo o pravom pristupu liječenju. Veliki je značaj pravovremenog dijagnostikovanja, kako bismo imali zdraviji tok trudnoće i što bolji ishod, a da ne govorimo o benefitima po zdravlje djeteta, koje dolazi od zdrave trudnice. To pomaže sprečavanju nastanka metaboličkog sindroma, kao i neuroloških poremećaja. Do sada su urađene različite studije i postoje različiti pristupi", kazala je između ostalog dr Radonjić.

Dr Jelena Pajčin, specijalista epidemiologije, govorila je na temu „Epidemiologija gestacionog dijabetesa."

„Prevalencija gestacionog dijabetesa, kako u svijetu, tako i kod nas, je u porastu zbog sedentarnog načina života, gojaznosti, starije dobi trudnica, ali i zbog češćeg testiranja te promjena u kriterijumima za dijagnozu koji su sada znatno strožiji. Glavni preduslov za kvalitetno praćenje, uvođenje nekih preventivnih mjera i praćenje rezultata tih mjera jeste postojanje epidemioloških podataka specifičnih za određenu populaciju," navodi dr Pajčin.

Dr Igor Bjeladinović, subspecijalista endokrinologije, govorio je o „Tretmanu i liječenju gestacionog dijabetesa iz ugla endokrinologa."

„Prevalencija dijabetesa u trudnoći povećava se paralelno s epidemijom gojaznosti u svijetu. Ne samo da raste prevalencija dijabetesa tipa 1 i 2 kod osoba u reproduktivnoj fazi, već je značajan i porast gestacionog dijabetesa, koji predstavlja dijabetes dijagnostikovan u drugom ili trećem trimestru trudnoće, a koji nije postojao ili nije otkriven prije same trudnoće. Dijabetes povećava rizik za majku i bebu u značajnoj mjeri, zavisno od nivoa glikemije, ali i zbog hroničnih komplikacija i komorbiditeta samog dijabetesa. Specifični rizici uključuju spontani pobačaj, fetalne malformacije, preeklampsiju, smrt ploda, makrozomiju, neonatalnu hipoglikemiju, neonatalnu hiperbilirubinemiju, te između ostalog i neonatalni respiratorni distres sindrom", istakao je dr Bjeladinović.

Nakon predavanja, učesnici su imali priliku za diskusiju u cilju razmjene znanja i iskustva u vezi sa izazovima koje ovo oboljenje postavlja za trudnice.
Ova edukacija, akreditovana od strane Ljekarske komore Crne Gore, predstavlja važan korak ka unapređenju zdravstvene zaštite trudnica u Crnoj Gori i podizanju svijesti o gestacionom dijabetesu među stručnjacima.
Opširnije o ovoj temi možete čuti u narednim izdanjima emisije „Medikament," koja se na talasima Radio Kotora emituje svakog drugog petka od 17:15.

Tekst i foto: Tamara Vuković

 

Podijeli na: