Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

06.09.2023
1411

U HAMBURGU POTPISAN UGOVOR O PROCJENI UTICAJA TURIZMA NA PODRUČJE KOTORA

Na redovnoj godišnjoj konferenciji “Port & Destination Dialogue 2023”, u organizaciji CLIA-e, kao krovne kruzing asocijacije u svijetu, juče je Hamburgu, u okviru SeaTrade-a posebno predstavljen projekat studije održivosti Kotora kao turističke destinacije.
Projekat će sprovesti GSTC neprofitno udruženje pri UN-u, a sufunansirati CLIA, “Luka Kotor” AD i Opština Kotor na osnovu već potpisanog Ugovora.

Kotorsku delegaciju u Hamburgu čine potpredsjednik Opštine Kotor Nebojša Ševaljević, predsjednica Odbora direktora “Luka Kotor” AD Ljiljana Popović Moškov, direktor Turističke organizacije (TO) Opštine Kotor Jovan Ristić i pomoćnik direktora za razvoj i marketing u Luci Kotor AD Ljubo Radović.

Delegaciju iz Kotora koja učestvuje na konferenciji primili su izvršna direktorica CLIA-e World  Kelly Craighead, direktorica CLIA-e za Evropu Marie-Caroline Laurent, direktor  GSTC-a  za Mediteran dr Ioannis Pappas, kao i Nikos Mertzanidis, direktor CLIA-e za Mediteran.
Predsjednik Opštine  Kotor Vladimir Jokić, povodom ovog događaja je kazao da će sporazum između CLIA, Luke  Kotor i Opštine Kotor, sa jedne strane doprinijeti  podizanju nivoa usluge koje pruža grad Kotor i Luka, a sa druge, mnogo važnije, unaprijediti očuvanje i upravljanje UNESCO područjem, kako samim gradom Kotorom, tako i njegovim okruženjem.
Zajedničkim djelovanjem, naglasio je, biće održan balans, sačuvaće se Svjetska kulturna baština, a ujedno će biti nesebični i omogućiti mnogobrojnim posjetiocima da upoznaju prirodno, kulturno i istorijsko bogatstvo Kotora i Boke Kotorske.
“Razmjenom dobrih praksi i kvalitetnim upravljanjem, vjerujem da ćemo postići željene rezultate, na obostrano zadovoljstvo”, saopštio je Jokić.
Luka Kotor, kao društveno odgovorna kompanija, veoma je zainteresovana za saradnju na ovom izuzetno važnom projektu održivosti Kotora kao destinacije.
“Naša kompanija želi da unaprijedi svoje usluge brodskim i kruzing kompanijama do najvišeg nivoa, a upravo ovaj projekat će nam u tome pomoći. Kotor je grad pod zaštitom UNESCO- i ovim putem zahvaljujem CLIA-i što je prepoznala značaj naše destinacije i uključila nas u projekat od velike važnosti za naš grad. Smatram da će biti izazov kreiranje studije, kao i njena realizacija, znajući da se Kotor nalazi u jednom od najljepših zaliva u svijetu, koji ima  22.000 stanovnika i oko 500 dolazaka brodova godišnje koji dovode preko pola miliona putnika”, rekla je predsjednica Odbora direktora “Luka Kotor” AD Ljiljana Popović Moškov.  
I pored izazova, kaže, najvažnije je da u partnerstvu sa CLIOM i GSTC-em želimo isti rezultat, a to je da Kotor učinimo održivom destinacijom na duži period i sigurna je  da će to i uspjeti.
Marie-Caroline Laurent, generalna direktorica CLIA-e u Evropi, rekla je da  je zadovoljstvo što su partneri sa gradom Kotorom za ovu novu studiju kao dijelom njihove  posvecenosti odgovornom turizmu.
“Kruzing turizam može biti sila i ubuduće zajednicama donosi značajne društvene i ekonomske koristi. Važno je da radimo zajedno i da destinacije odgovorno upravljaju turizmom kako bi ostale sjajna mjesta za život i posjetu”, poručila je Laurent.
Dr. Ioannis Pappas, direktor GSTC-a za region Mediterana, navodi da, dok krecu na revolucionarno putovanje GSTC procjene destinacije Kotor, sa velikim entuzijazmom prepoznaju značaj ovog projekta, kroz partnerstvo između CLIA-e, Opštine Kotor i AD Luke Kotor, naglasivši duboku posvecenost unapređenju prakse održivog turizma.
“Ovo strateško usklađivanje rezonuje sa osnovnim principima GSTC-a i odražava suštinu simbiotičkog odnosa između zainteresovanih strana u industriji, lokalne uprave i infrastrukture krstarenja, uspješnog modela holističkog pristupa održivosti destinacije. Nakon odluke Ministarstva za ekonomski razvoj i turizam Vlade Crne Gore da se pridruži kao član GSTC-a, procjena Kotora, ne samo da jača viziju zacrtanu Strategijom razvoja turizma Crne Gore 2022-2025, vec i podiže status Kotora kao odgovorne turističke destinacije. Ona služi kao svetionik inspiracije za globalnu turističku industriju u cjelini”, ocijenio je Pappas.
Sporazum je najavljen tokom CLIA dijaloga o lukama i destinacijama u Hamburu, počeće u narednim nedjeljama, a očekuje se da ce biti završen početkom 2024. godine pred početak ljetnje, turističke sezone.

Saopštenje AD “Luka Kotor”

 

Podijeli na: