Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

16.01.2024
1236

U GRADSKOJ BIBLIOTECI I ČITAONICI KOTOR NADAJU SE VEĆEM BUDŽETU ZA 2024. GODINU

Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.

U Gradskoj biblioteci i čitaonici Kotor nadaju se da će za 2024. godinu dobiti veći budžet, budući da imaju ambiciozan plan koji, kako za Radio Kotor ocjenjuje rukovoditeljka Marija Starčević, nije nerealan.

Ističe da odavno planiraju da objave luksuznu publikaciju koja se tiče kulturne baštine za šta su „profesionalno stasali“.   

To je jedan aspekt na koji će se fokusirati u ovoj godini, a zatim je, kaže, važno da Gradska biblioteka, kao javna, pruži informacije svim kategorijama korisnika, što znači da mora imati više finansijskih sredstava za nabavku publikacija.    

„Cijene knjiga su porasle 30, možda čak i 50 posto u odnosu na prethodnu godinu. Stoga se ove godine nadamo da ćemo doći do cifre od 8.000 eura na godišnjem nivou, mada je i to minimum“, navodi Starčević, dodavši da je Biblioteka 2023. godine „uspjela“ da za iznos od oko 2.500 eura kupi knjige. 

Do novih knjiga, ističe, dolaze i na osnovu poklona građana/ki Kotora kojima izražava zahvalnost.

Nedostatak prostornih kapaciteta, napominje, jedan je od „hroničnih“ problema Gradske biblioteke i čitaonice.

„Nalazimo se na spratu, u prostoru dva nekadašnja stana. Dijelimo ulaz sa stanarima susjedne zgrade, pa mogu da razumijem njihov revolt što koristimo i taj ulaz koji je u stanju takvom kakav jeste. Ne možemo na pravi način da organizujemo rad sa djecom, jer bi trebalo da imamo prizemno odjeljenje, što su standardi u bibliotekarstvu. Da ne govorim o tome da osobe sa invaliditetom (OSI) ne mogu nikako doći do nas, jer ne postoji način da im obezbijedimo rampu, prilaz, lift i slično“, kazala je Starčević.  

To je, dodaje, veliki problem, za koji izražava nadu da se može riješiti.

„Ukoliko se Biblioteka u potpunosti ne može preseliti u druge prostorije, onda postoji i varijanta kao u nekim gradovima, a to je da se nađe prostor da se organizuje rad sa djecom i OSI u nekom drugom prostoru.

Dakle, da koristimo još jedan ukoliko ne možemo naći ono idealno rješenje, a to je da se adaptira u potpunosti neki prostor za potrebe Biblioteke“, rekla je Starčević.

Napominje da se Biblioteka na sadašnjoj lokaciji u Starom gradu na Trgu od kina, nalazi od 2000. godine.   

Fond knjiga kojima raspolaže u dobrom je stanju, a  revizija za 2022. godinu je završena.

„Po Pravilniku za obavljanje revizije i za brigu o knjigama ove Biblioteke, svakih nekoliko godina  iz fonda izlučimo knjige koje nisu više za upotrebu,  nisu za izdavanje. Vrlo je važno da se te knjige na vrijeme izluče da se ne bi oštetile one koje se nalaze u njihovoj neposrednoj blizini, ali uvijek moramo voditi računa da ne ostanemo bez te publikacije koja je objavljena baš te godine“, objašnjava naša sagovornica.

Odgovarajući na naše pitanje kaže da Gradska biblioteka ne raspolaže posebnim instrumentima koji se koriste u adekvatnoj zaštiti knjiga, poput mjerača temperature, odnosno nivoa vlažnosti vazduha u prostoriji.

„Imamo uslove, ali nemamo te posebne instrumente i zaštitu. Nekako se oslanjamo na sopstvenu odgovornost, brigu i svijest kako se knjige moraju zaštititi, pa ne otvaramo kada je napolju velika vlaga. Ovo je potpuno neuslovan prostor tako da su knjige u dosta dobrom stanju uprkos tome“, podvlači Starčević.

Najavljuje da će Biblioteka u ovoj godini nastaviti sa organizacijom promocija i književnih večeri.

„U planu nam je da, u okviru tih književnih večeri, organizujemo određene festivale književnika i pisaca, kako domaćih, mladih, nagrađivanih, tako i iz regiona“, zaključuje Starčević.       
 

Podijeli na: