Društvo
TRADICIJA PRO FUTURO-PROMOCIJA KINESKOG JEZIKA I KULTURE U KOTORSKOJ BIBLIOTECI
Gradska biblioteka i čitaonica Kotor koja je uz Kulturni centar “Nikola Đurković” Kotor i Udruženje za promociju sinologije Kotor jedan od organizatora edukativno-kreativnih radionica “Kineski kroz igru”, kao i sve biblioteke u Crnoj Gori je u proteklom periodu svoje aktivnosti sprovodila preko svoje facebook stranice, web sajta i instagrama Kulturnog centra.
S obzirom na to da u periodu poštovanja kućne izolacije nije postojala mogućnost održavanja radionica, za kraj Trećeg ciklusa edukativno-kreativnih radionica “Kineski kroz igru” organizatori su osmislili virtuelnu izložbu radova u izvedbi polaznika-osnovaca iz Kotora.
Oni su se tokom tri ciklusa radionica na kreativan i zabavan način upoznavali sa kineskim jezikom, čiji karakteri predstavljaju jedini živi stari jezik na svijetu. Radilo se na građenju osnove za nastavak izučavanja ovog jezika kod osnovaca kao drugog stranog jezika, otkrivajući pritom kinesku kulturu. Predavačica na radionicama bila je dr Jelena Stjepčević, sinološkinja, uz asistenciju bibliotekarske savjetnice Gradske biblioteke Kotor, Jasmine Bajo.
Bajo je, gostujući u emisiji “Nedjeljni razgovor” Radio Kotora, podsjetila da savremeno doba nameće i nove standarde, te da ih javne biblioteke moraju razumjeti i prilagoditi se novim zahtjevima svojih korisnika. Kako je kazala, polaznici radionica postali su i aktivni korisnici biblioteke, što je bio i jedan od njihovih glavnih ciljeva. “Naš bogati bibliotečki fond književnosti za djecu i mlade koji obuhvata najaktuelnije naslove im je na raspolaganju. Osim toga, aktivirali smo i čitaonicu i približili ovaj prostor djeci, gdje je stvorena kreativna i stimulativna atmosfera učenja i igre za razliku od tradicionalnog viđenja čitaonioce kao prostora u kojem se mora učiti i ćutati”, rekla je Bajo, dodavši da je biblioteka nakon prestanka rada sa korisnicima, prešla na virtuelni način komunikacije sa svojim članovima i javnošću. “Koristeći digitalne medije, društvene mreže, onlajn platforme, nastojali smo da kontakt s korisnicima bude stalan. Istovremeno, uradili smo mnogo tzv. nevidljivog posla i radili ozbiljno na reviziji bibliotečkog fonda”, otkrila nam je Bajo.
Predsjednica Udruženja za promociju sinologije Kotor dr Jelena Stjepčević je ovom prilikom pojasnila da je Treći ciklus radionica završen virtuelnom izložbom, praćenom tekstovima edukativnog karaktera u skladu sa temom koja je za cilj imala da najmlađima približi značaj i simboliku naslikanih motiva i pojasni uporište obilježavanja određenih datuma u kineskoj kulturi. “Naši polaznici iz osnovnih škola Njegoš i Narodni heroj Savo Ilić iskazali su svoju kreativnost putem video lekcije i radova na različite teme, počev od obilježavanja Dana kineskog jezika UN, Svjetskog Dana knjige i autorskih prava, Festivala zmajevih brodova, Kineskog dana kulturne i prirodne baštine. Učesnici ovog ciklusa su bili: Andrea Obradović, Kalina Ana Kostadinović, Bato i Nikolas Katharos, Lidija Vičić i Vukan i Vasilije Stjepčević”, navela je Stjepčević.
U periodu koji je za nama još jednom su se, ističe, uvjerili koliko Kotor ima prijatelja u regionu i svijetu među pobratimskim gradovima i međunarodnim asocijacijama. “Od izraza solidarnosti i podrške koju smo jedni drugima upućivali za vrijeme trajanja KOVID-a 19, do različitih oblika konkretne pomoći u vremenu velikih izazova. Posebno smo ponosni na pobratimski grad Xi'an i donaciju gradske Vlade Kotoru, kao znak iskrenog prijateljstva kineskog naroda. Posredstvom Kancelarije za Vanjske poslove Vlade grada Xi'an, ovaj grad je Opštoj bolnici Kotor donirao respirator. Pomoć je upućena posredstvom Ambasade Crne Gore u Pekingu. Ovaj aparat ima savremeni procesor koji omogućava napredne načine ventilacije pacijenata i kod najtežih oštećenja pluća. Spada u najsavremenije medicinske uređaje ovog tipa, a proizvođač je renomirana firma Covidien”, zaključila je Stjepčević.
Podsjetimo, inicijativa za uspostavljanjem prijateljske razmjene upućena je od strane Opštine Kotor Vladi grada Xi'an, a formalizovana je zahvaljujući naporima ambasade NR Kine u Crnoj Gori. Opština Kotor kontinuirano radi na razvijanju međunarodne saradnje ne samo sa gradovima u regionu već i iz čitavog svijeta. Osim sa gradom Xi'an, započeta je procedura bratimljenja i sa gradom Čengdu iz provincije Sečuan. Xi'an je glavni grad pokrajine Šansii i jedan od najstarijih gradova u kineskoj istoriji. Predstavlja najstariju od četiri drevne prestonice Kine i bio je njen glavni grad u vrijeme nekih od najvažnijih kineskih dinastija. Grad Xi'an bio je istočna polazna tačka drevnog Puta svile, a prepoznatljiv je po čuvenom lokalitetu vojske od terakote Prvog kineskog cara, napravljene u vrijeme dinastije Ćin, koja je, kao i gradske zidine, pod zaštitom UNESCO. Xi'an je prilikom zvanične posjete Kotoru 2015. godine poklonio repliku vojnika od terakote Kotoru, koja se kao simbol prijateljstva dva grada čuva u Pomorskom muzeju. Xi'an ima istoriju dugu 3 100 godina. U njegovoj blizini su pronađeni ostaci Lantijenskog čovjeka koji je tu živio prije najmanje 500.000 godina dok je na periferiji grada pronađeno neolitsko selo Banpo staro 6.500 godina, gdje su pronađeni prvi tragovi pismenosti u Kini. Grad Xi'an je u 11. vijeku bio kulturni i ekonomski centar Kine.