Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

27.11.2022
485

TOŠIĆ: POZIV MLADIMA ZA UČEŠĆE NA GUARNERI FESTU; SOFRENIĆ: VAŽNO DA DJECA RAZUMIJU KVALITET DRVENIH GUDAČKIH INSTRUMENATA

Izvršni direktor Međunarodnog festivala gudača “Guarneri fest” Zoran Tošić i majstor izrade violina, Mladen Sofrenić iz Doboja, bili su gosti programa Radio Kotora.  

“Festival gudača u Banji Koviljači svake godine okuplja veliki broj mladih umjetnika, a ove je nastupilo njih 117 iz šest zemalja Balkana. Naredne godine održaće se u drugoj polovini maja i ovu priliku bih iskoristio da pozovem sve mlade, talentovane gudače, ne samo iz Kotora, nego iz čitave Crne Gore, da nam se pridruže”, kazao je Tošić za emisiju “Nedjeljni razgovor”, dodavši da uspješno sarađuju sa Školom za osnovno i srednje muzičko obrazovanje “Vida Matjan” u Kotoru.

“Talentovanim kotorskim učenicima/cama smo u prostorijama ove obrazovne ustanove održali predavanje Tajne gudačkih instrumenata, sa željom da im kroz prezentaciju drvenih, ručno rađenih instrumenata, damo novu energiju za uzlet u muzičkoj karijeri”, pojašnjava Tošić.

Majstor izrade violina Mladen Sofrenić je ljubav prema gudačkim instrumentima naslijedio od svog pokojnog oca. “Moj otac je krenuo tako što je čuo da je njegov ujak izrađivao gudačke instrumente, pa je odlučio i da se on oproba u ovom poslu. U to vrijeme veoma teško se dolazilo do informacija, bilo kakvih saznanja o ovom zanatu, modela, pa se snalazio na različite načine”, priča nam Sofrenić.

Ističe da je sa 11 godina prvi put sam napravio violinu.

“To nije bio eksponat, već pravi, upotrebni muzički instrument, koji je bio prodat. Nažalost, instrumenti koji se danas serijski izrađuju od surogat drveta nemaju dušu i to pokušavam da objasnim mladima i njihovim roditeljima. Da bih napravio jednu violinu, violu, potrebno mi je oko 300 sati rada. U toku izrade saživim se sa njom i imam očekivanja kako treba da zvuči, ali ono što pouzdano znam jeste da će na kraju biti nešto dobro i plemenito. Tome u prilog i činjenica da mi do danas niko nije vratio instrument”, kaže Sofrenić.

U svojoj radionici izrađuje violine od najkvalitetnijeg bosanskog drveta, smrče i javora.

“Radi se o najcjenjenijoj vrsti drveta još od vremena Gvarnerija i Stradivarija. Gorski javor rebraš i smrča rastu u jako surovim uslovima u bosanskim planinama. Upoznat sam sa tim i da kod vas u Crnoj Gori postoji izuzetno kvalitetnog drveta za ovu namjenu. U mojoj radionici je sve puno piljevine i u njoj vlada kreativni nered. Trudim se da prostor gdje stvaram ima dušu, a ne da izgleda kao prodavnica ili izložbeni prostor”, zaključio je Sofrenić.

 

Tekst: Sanja Čavor

Foto: Radio Kotor

Podijeli na: