Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

28.02.2023
989

TOMOVIĆ: SAJTOVI OPŠTINE I RADIO KOTORA USKORO PRISTUPAČNI OSOBAMA SA OŠTEĆENJEM VIDA

Sajtovi Opštine Kotor i Lokalnog javnog emitera Radio Kotor, uskoro će biti pristupačni osobama sa oštećenjem vida. To je gostujući u emisiji “Svjetlost zvuka” najavila Milica Tomović, rukovoditeljka Odjeljenja za socijalnu i dječju zaštitu, brigu o mladima i ranjivim društvenim grupama opštinskog Sekeretarijata za kulturu sport i društvene djelatnosti.

,,Već nekoliko godina Opština kroz projekte sarađuje sa Savezom slijepih Crne Gore. Tokom provjera stanja po pitanju prilagođenosti kako fizičke, tako i e-pristupačnosti u više lokalnih samouprava na teritoriji Crne Gore, dobijeni rezultati su bili poražavajući i to je bio okidač, da Opština Kotor odluči da sajt prilagodi osobama sa oštećenjem vida. Od Saveza slijepih dobili smo konkretna uputstva u vidu dokumenta Smjernice za kreiranje elektronskih dokumenata u skladu sa standardima e- pristipačnosti i preporuke za informacionu pristupačnost. U skladu sa tim, pribavljen je stručno rečeno interfejs, koji bi uskoro trebalo da bude dostupan na web stranicama Opštine Kotor, kao i lokalnog javnog emitera Radio Kotora”- kaže Tomović.

Kako navodi, prilagođavanje podrazumijeva nekoliko alata koji bi osobama sa oštećenjem vida omogućilo povećavanje odnosno smanjenje veličine teksta, različite stepene kontrasta i boja, podvlačenje linkova, kretanje kroz stranicu uz pomoć tab opcije.

Ukupna sredstva koja su potrebna za prilagođavanje ova dva sajta iznose oko 1.500 eura.

,,Za potrebe sajta Opštine, program je finansiran kroz budžet informatičkog centra, dok su za sajt Radio Kotora sredstva izdvojena iz budžeta Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti”- navodi Tomović.

Kako ističe, ne postoji podatak koliko ima osoba sa oštećenjem vida i uopšte osoba sa invaliditetom u Kotoru.

,,Nažalost, baza podataka je nešto što predstavlja problem kako na centralnom, tako i na lokalnom nivou i to je prvi kamen spoticanja u planiranju politika. Opštine, iako mogu, nisu prve u redu da na lokalnom nivou istražuju to pitanje, prije nego bi ustanove primarne zdravstvene zaštite ili socijalne zaštite, sa kojima su osobe sa invaliditetom, zbog zadovoljavanja svojih potreba i prava, bile u direktnom kontaktu. Budući da primjećujemo koliko nepostojanje baze podataka nas sprječava u djelovanju, prilikom kreiranja Lokalnog akcionog plana za integraciju osoba sa invaliditetom, što očekujemo u skorijem roku, insistiraćemo na toj aktivnosti, naravno, u saradnji sa relevantnim institucijama”- dodaje Tomović.

Lokalna udruženja osoba sa invaliditetom (OSI), kojih je u Kotoru sedam, kako ističe, od pomoći su kada su u pitanju podaci o OSI, sa akcentom na one koji su u stanju socijalne potrebe.

,,Sekretarijat u okviru pojma društvene djelatnosti podrazumijeva širok dijapazon aktivnosti i nadležnosti. Zalaganja za poboljšanje uslova života OSI u našem gradu su u porastu, ali uvijek postoji prostora za unapređenje. Prvenstveno, kroz Savjet za prava osoba sa invaliditetom trudimo se da budemo spona između lokalnih udruženja OSI i i relevantnih i nadležnih institucija, kako bi zahtjevi na brži način do istih stigli, a u najboljem slučaju se i brže riješili.

U saradnji sa JU Dom starih “Grabovac” radimo na uspostavljanju dvije usluge. Zapravo, jedna je već uspostavljena i otvorena za prijem novih korisnika, a to je usluga Pomoć u kući. Druga usluga jeste takođe vid usluge podrške za život u zajednici – Dnevni boravak za starija lica i lica sa invaliditetom. Prostor za realizaciju usluge je ustupljen od strane Opštine, isti se prilagođava i oprema, pa se nadamo početku sprovođenja od aprila.

Ono što za nas u ovoj godini označava veliki korak jeste novina po pitanju izdvajanja sredstava iz izdataka za društvene djelatnosti”- najavila je Tomović.

Naime, ove godine će se pred odbornicima SO Kotor naći dokument pod nazivom Program kulturnih manifestacija i podrške društvenim djelatnostima.

,,Ovaj akt podrazumijevaće značajna izdvajanja po pitanju društvenih djelatnosti, a koja su namijenjena osobama sa invaliditetom- transferi lokalnim udruženjima OSI (7.000 eura), kao i transferi socijalna zaštita – usluga Pomoć u kući za OSI (6.000 eura) i transferi socijalna zaštita – usluga Pomoć u kući za djecu sa invaliditetom (6.000 eura) obije u saradnji sa I MI Boke.

U planu je izrada Lokalnog akcionog plana za integraciju osoba sa invaliditetom za čiju je izradu potrebno okupiti predstavnike/ce svih relevantnih službi/institucija preko kojih se ostvaruju prava OSI. To podrazumijeva tretiranje i unapređenje položaja OSI u raznim aspektima, počev od fizičkog prilagođavanja, zapošljavanja, socijalne zaštite, pa sve do slobodnog vremena, kulturnih i sportskih aktivnosti”- zaključila je Tomović.

Reprizu emisije Svjetlost zvuka možete poslušati u srijedu 01. marta od 19 i 30. 


Tekst: Tamara Vuković
Foto: Radio Kotor

Podijeli na: