Društvo
TELE.DOC - MILION I 116 HILJADA EURA ZA TELEMEDICINSKO LIJEČENJE U KOTORU, DUBROVNIKU I MOSTARU
Najvažniji rezultati projekta „Inovativne prakse u traumatskom liječenju i upravljanju povredama za unaprijeđenje kvaliteta njege pacijenata u prekograničnom području -TELE.DOC” , koje je Opšta bolnica Kotor u svojstvu vodećeg partnera sprovodila sa crnogorskim partnerom Opštinom Kotor i prekograničnim partnerima Općom bolnicom Dubrovnik i Javnom Ustanovom Kantonalna bolnica “Dr Safet Mujić” Mostar, predstavljeni su danas na završnoj konferenciji koja se održava danas u “Blue Kotor Bay” hotelu u Stolivu.
Prema riječima potpredsjednika Opštine Kotor Nebojše Ševaljevića, cilj projekta bio je nabavka savremene medicinske opreme za poboljšanje uslova liječenja pacijenata sa traumama kao i unapređivanje znanja i vještina osoba koje rade u službama bolničkih trauma, te bolje povezivanje medicinskih stručnjaka putem telemedicinske opreme.
Ukupna vrijednost projekta je million 116 hiljada eura.
Opština Kotor je partner na projektu koji se kofinansira iz IPA Prekograničnog programa Hrvatska-Bosna i Hercegovina- Crna Gora.
“Ovaj projekat je dobar primjer prekogranične saradnje Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore” – navodi Ševaljević.
Kako ističe, ugovor o početku implementacije projekta je potpisan 1. marta 2020. godine.
“Opština Kotor je jedini nemedicinski partner na ovom projektu zadužen za komunikaciju i desiminaciju rezultata na projektu.
Ovaj projekat je omogućio Opštini Kotor nabavku specijalizovanog vozila za spašavanje unesrećenih na moru i ronilačku opremu. Plovilo i oprema su ustupljeni Službi zaštite i spašavanja Kotor. Ovaj projekat je dobar primjer kako participativni pristup u kombinaciji sa otvorenošću lokalnih samouprava mogu pomoći lokalnim zajednicama, a sve u skladu sa najboljim međunarodnim standardima” – ocjenjuje Ševaljević.
On se zahvalio ispred Opštine Kotor svim učesnicima projekta, nakon čega je prikazan kratak film o specijalizovanom plovilu koje je namjenjeno spašavanju na moru.
“Sam projekat je proizišao iz stvarnih potreba bolnica koje su uvrštene u projekat. Ovo je za Opštu bolnicu Kotor i ukupno za čitav naš zdravstveni sistem značajan projekat jer se radi o, do sada, najvećem odabranom projektu od strane EU u sektoru zdravstva, čiji je nosilac jedna zdravstvena ustanova iz Crne Gore” – navodi koordinatorka projekta Mirjana Ivanović.
Prema njenim riječima, projekat se finansira u okviru prioriteta 1 programa Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora koji pokriva teme zdravstva i socijalne zaštite.
“Ukupna vrijednost projekta je million 116 hiljada eura, a od kojih 85 odsto, odnosno 948 625 eura sufinansira EU program” – ističe Ivanović.
Kako navodi, projekat je u završnoj fazi u 24. mjesecu realizacije.
“Predviđeno je da traje zaključno sa 28. februarom. Zbog nepostizanja indikatora koji su bili predviđeni, zbog pandemije koronavirusa, morali smo da zatražimo produženje projekta za naredna tri mjeseca, kako bi se postigli indikatori. Projekat je od samog početka pratila pandemija koronavirusa koja je, bez obzira na precizno definisane aktivnosti, otežala realizaciju projekta” – objašnjava Ivanović.
Projektom je, kaže ona, planirano da 1468 pacijenata u prekograničnom području ima koristi od opreme u novoopremljenim odjeljenjima trauma, od čega u Kotoru 400, Dubrovniku 524 i Mostaru 544.
“Uprkos svemu, pokazatelji uspješnosti realizacije projekta su postignuti u cjelosti. Cilj projekta je prvenstveno unaprijediti znanja i vještine osoba koje rade u službama bolničkih trauma, što se postiglo organizacijom ETC kursa za ljekare koji je od planiranih 36 polaznika do sada prošlo 32 polaznika. Iskustva naših ljekara s ovog kursa su više nego pozitivna, te s pravom možemo potvrditi da ETC kurs svojim kvalitetnim predavanjima i praktičnim djelom se pokazao kao pravi izbor za postizanje cilja projekta” – ocjenjuje Ivanović.
Prema njenim riječima, nabavka opreme za telemedicinu je bila otežana zbog uslova transporta i špedicije.
“Konačno u našu bolnicu je oprema stigla 25.01. i čeka na instalaciju. Nadamo se da će bolje povezivanje zdravstvenih stručnjaka putem telemedicinske opreme, kroz partnersku saradnju, doprinjeti boljem kvalitetu pruženih zdravstvenih usluga u prekograničnom području.
Ovaj projekat nam je otvorio mnoge mogućnosti poboljšanja zajedničke komunikacije rada sa traumama. Nabavku opreme za telemedicinu vidimo kao budućnost medicinske saradnje, što otvara veliki broj tema za podizanje kvaliteta zdravstvene zaštite” – zaključuje Ivanović.
Kako navodi primarijus doktor Mario Wokaunn, ukupan iznos sredstava za Opću bolnicu Dubrovnik iznose 277 hiljada eura.
Prema njegovim riječima, cilj projekta jeste poboljšati liječenje traumatoloških pacijenata kroz ulaganja u postojeće zdravstvene usluge triju bolnica: u Kotoru, Dubrovniku i Mostaru.
“Uspostavlja se mreža temeljena na primjeni inovativnih alata u digitalnom okruženju s naglaskom na dominaciju u prostoru audiovizuelne komunikacije, transferu medicinskih podataka, te konsultacijama među odjeljenjima traumatološke brige u stvarnom vremenu” – ocjenjuje Wokaunn.
Benefiti projekta za Opću bolnicu Dubrovnik su, kaže on: organizacija ETC kursa za 36 sudionika, trodnevni međunarodno akreditovani evropski kurs o traumama, koji pokriva kompletan spektar liječenja trauma, te organizacija tematske konferencije o primjeni telemedicine u njezi traumatoloških bolesnika.
“Od ukupno planiranih 1468 pacijenata koji će korsititi opremu nabavljenu u okviru ovog projekta planirano je da u Mostaru bude ostvareno 544” – kaže primarijus doktor Zlatko Guzin ispred Kantonalne bolnice “Dr Safet Mujić”.
Ukupan budžet za mostarsku bolnicu iznosi 299 700 eura, od čega je 44 955 ili 15 odsto vlastito učešće.
“U ljetnjim mjesecima sve tri bolnice su opterećene zbrinjavanjem traumatoloških pacijenata. Ono što smo dobili od ovog projekta biće od velike koristi u našem radu” – zaključuje Guzin.
Moderatorka programa je Slađana Matković.