Društvo
TEATAR 303 – GDJE SE ČUVA TRADICIJA, PREISPITUJE STVARNOST I SLAVI JEDINSTVENI DUH KOTORA (AUDIO)
Osnovan prije više decenija, jedinstveni simbol kotorske kulturne scene Teatar 303 postao je nezaobilazan dio života Kotora, grada sa jednom od najbogatijih pozorišnih tradicija na ovim prostorima.
Njegov osnivač, direktor, reditelj i glumac Dragan Buzdovan, uspješno koristi humor i satiru da bi osvijetlio aktuelne društvene teme, istovremeno čuvajući autentični duh i tradiciju svog grada.
Sa njim smo razgovarali o tome kako jedan teatar može biti glas zajednice, most između prošlosti i sadašnjosti, pokretačka snaga promjene, te kako Teatar 303 odražava identitet Kotora i čuva njegovu dušu. Buzdovan je za Radio Kotor sumirao utiske godine iza nas.
“Ova godina je bila produktivna u radu Teatra 303. Imali smo dvije nove produkcije sa tekstovima koji su nam ponuđeni da ih adaptiramo i režiramo. To je bila velika čast, ali ujedno i veliki izazov da mi to svojim snagama iznesemo na pozorišnu scenu” - navodi Buzdovan.
Prvi projekat je, podsjeća, mjuzikl “Cvjetaj mimozo mala”.
“Tekst je napisala novinarka Viktorija Samardžić. Kada je donijela materijal vidjeli smo da je to dosta zahtjevno i da treba veliki rad. Ipak sam odlučio da to uradimo i da pomognemo curi koja želi nešto da ostavi za svoj grad Herceg Novi” - podsjeća Buzdovan.
U mjuziklu je bilo oko 30 učesnika.
“Nije bilo ni malo lako. Radilo se na tri mjesta: muzika, kompozicija u Beogradu, zatim u Herceg Novom su vježbale mažoretke kojih je bilo 16, a imali smo i 11 glumaca” - ističe Buzdovan.
Promocija mjuzikla bila je 22. februara u Herceg Novom, nakon čega je odigran u Kotoru i Tivtu. Buzdovan najavljuje da će 18. januara sljedeće godine gostovati sa mjuziklom u MTS dvorani u Beogradu.
“To je veliki izazov da moji glumci osjete veliku pozornicu, pogotovo oni mlađi da steknu iskustvo” - napominje Buzdovan.
Drugi projekat je predstava “Oprosti druže stari (Bezmetković)”, za koju scenario potpisuje satiričar i aforističar Velizar Radonjić, a režiju Dragan Buzdovan.
“Drugi projekat je takođe bio izazovan. Prije dvije godine nas je gospodin Radonjić vidio na danima humora i satire i zamolio da njegovu knjigu postavimo na scenu. Podršku smo dobili kroz konkurs Ministarstva kulture i medija” - objašnjava Buzdovan.
Navodi da su konkurisali i sa monografijom povodom 40 godina rada i postojanja Teatra 303.
“Teatar je napunio 43 godine i ne uspjevamo u Kotoru da nađemo podršku da se ta monografija izradi, počev od Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti. To nije samo monografija Teatra, već čitavog grada, zatim Herceg Novog, Tivta, Crne Gore, da ne govorim regiona. Tu ima mnoštvo svega što se sa ponosom može prikazati, da ostane za buduće generacije, jer sve što nije zapisano, kao da se nije ni desilo. Trebalo bi zabilježiti sve ono što je Teatar radio” - ocjenjuje Buzdovan i napominje da je kroz kotorsku eksperimentalnu scenu prošlo preko 300 glumaca.
“To su već oformljeni ljudi, familije, tako da to zaslužuje Teatar, a zaslužuje i grad jer smo ga promovisali” - ističe Buzdovan.
Premijera predstave “Oprosti druže stari (Bezmetković)” bila je u junu u Kotoru, nakon čega je izvedena u KIC-u “Budo Tomović” u Podgorici.
“Nadamo se da će u narednoj godini i ona dobiti svoj život u crnogorskim pozorištima” - kaže Buzdovan.
Napominje da se radi o drugačijim projektima u odnosu na prethodne.
Teatar 303 često poklanja predstave svojim sugrađanima/kama.
“Nismo zaboravili na naše stare. Komediju “Što dalje to bolje” izveli smo u Dnevnom centru za odrasla i stara lica i lica sa invaliditetom u Rakitama, nikšićkom i risanskom Domu starih.
Imali smo puno nastupa tokom ljetnjih manifestacija. Turistička organizacija Kotor nas je ovo ljeto nakon duže pauze pozvala, tako da smo igrali u Morinju, na Krivošijama, u Kostanjici, Grblju, na Mulu… Najteže mi pada kada nas nema tamo gdje postoji Sekretarijat za kulturu, tamo gdje su oni koji su obavezni da kotorsku kulturu prepoznaju i da je ili podrže ili da se jednostavno preselimo negdje drugo, te da egzistiramo kao nosioci programa u nekoj drugoj sredini, što bi bilo žalosno kako za nas, tako i za našu publiku” - poručuje Buzdovan.
Teatar 303 nije samo mjesto umjetnosti i zabave – to je pozornica na kojoj se čuva tradicija, preispituje stvarnost i slavi jedinstveni duh Kotora. Kroz decenije rada, Dragan Buzdovan i njegov tim uspješno su spojili humor, kritiku i lokalnu priču, ostavljajući neizbrisiv trag na kulturnoj mapi Crne Gore. Ova institucija nije samo ogledalo prošlih vremena, već i svetionik za buduće generacije.
Opširnije sa Draganom Buzdovanom u emisiji “Katareo”.
Tekst: Irena Mačić Đurić
Foto: Radio Kotor