Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

18.11.2023
1382

SVEČANO URUČENA INICIJATIVA ZA POVRATAK STATUSA GRADA KOTORU (AUDIO)

Potpisivanje Inicijative za povratak statusa grada Kotoru i njeno svečano uručenje predsjedniku države upriličeno je u palati Grgurina, Pomorskom muzeju Crne Gore u Kotoru.

Vladimir Jokić, predsjednik opštine Kotor, svečano je predao predsjedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću Inicijativu za povratak statusa grada Kotoru. 

Inicijativa se temelji na ubjeđenju da Kotor baštini posebnu vrijednost za Crnu Goru, što je i prepoznato od UNESCO-a, kroz tri upisa na njegove liste prirodne, kulturne i nematerijalne kulturne baštine.

“Trostruki upis na UNESCO-ve liste čini ga jedinstvenim primjerom ne samo u Crnoj Gori, nego i šire. Nažalost međunarodno priznanje značaja Kotora nije pratilo i ono domaće. Tako posljednji i važeći Zakon o teritorijalnoj organizaciji Crne Gore nije priznao Kotoru status grada, već ga je sveo na status opštine. Smatramo da je time nanesena velika šteta i pokazano nepoštovanje prema ovom gradu, a i cijeloj Crnoj Gori, jer je upravo Kotor grad, po kojem se Crna Gora prepoznaje u civilizovanom svijetu. Time, ne samo što je prenebregnuta njegova kulturno-istorijska važnost na međunarodnom i domaćem planu, već je ignorisan njegov višemilenijumski kontinuitet i ništa kraća tradicija samouprave, koja svoj najbolji iskaz ima u Statutu grada Kotora. Taj vrhovni pravni akt, kojim se rukovodilo gradom kroz vjekove, slika promišljeniji odnos, odnos sa više poštovanja koje su imale vlasti minulih vremena prema ovom gradu.Ubijeđeni da je ovu nepravdu prema Kotoru potrebno ispraviti, predlažemo ovu Inicijativu za povratak statusa grada Kotoru, u prvom redu Vladi Crne Gore, te svima onima od kojih će ova odluka zavisiti, kao i cjelokupnoj javnosti, domaćoj i stranoj”, navodi se u Inicijativi.

Predsjednik opštine Kotor, Vladimir Jokić  izrazio je želju da  se pred prisutnima i cjelokupnom kotorskom i crnogorskom javnosti zahvali predsjedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću na činjenici da je, ljetos, samoinicijativno predložio ovaj korak i da se samoinicijativno ponudio, da u dobroj vjeri, promoviše ovu Inicijativu.

“To je bio momenat kada smo shvatili da je možda sazrelo vrijemo da sve ono što su generacije unazad pokušavale da urade dobije svoje ishodište u zakonu.”

Jokić je istakao da su iz ovoga Kotora čiji tragovi, gradski život i institucije u kontinuitetu postoje već dva milenijuma,  kretale stvari koje su oblikovale cijeli naš prostor, te u nastavku govora naveo samo neke od razloga zbog kojih bi se  Crna Gora trebala ponositi  drevnim gradom.

“Od Bokeljske mornarice, koja traje 12 vijekova, od 809. godine, od pomena grada Kotora u zapisima Sabora iz Nikeje, od Gradske muzike koja već gotovo dva vijeka svojim zvucima  označava srce grada, Srpskog pjevačkog društva Jedinstvo koje gotovo dva vijeka organizovano, a još prije toga neformalno, postoji i čini stub ovoga grada. Od ljudi koji su činili da se pronese ime ovoga grada. Od fra Vita Kotoranina koji je izgradio Visoke Dečane, do porodice Zmajević, o kojoj smo jutros govorili nadbiskupima i biskupima, admiralu koji je osnovao Rusku flotu, o najstarijim pisanim dokumentima koji danas postoje u Crnoj Gori, a koji se nalaze ovdje u Kotoru, o pomenima grada Kotora, o tome da je iza mene večeras prepis mirovnog ugovora Kotora i Omiša iz 12. vijeka, o bezbrojnim palatama i bezbrojnim porodicama koje nisu oblikovale samo ovaj grad, nego i države i carstva…”

Sve je to bilo prepozanato tek nakon jedne od brojnih katastrofa koje su zadesile Kotor, poslednjeg velikog zemljotresa.

“Danas se gordimo činjenicom da smo upisani na UNESCO-vu listu 1979. godine. Naredne godine će biti 45 godina od toga događaja. Upisani smo na UNESCO-vu listu nakon potresa, nakon zemljotresa, kada je svijet došao, vidio i prepoznao što bi gubitkom Kotora cjelokupna civilizacija mogla da izgubi”, kazao je Jokić.

Gradonačelnik je obećao da će uložiti sav svoj trud, integritet i znanje da Inicijativa dobije svoje ishodište u zakonskim rješenjima.

“Neću trošiti vaše vrijeme da govorim o pravno - formoalnim preduslovima i potrebama, niti da obrazlažem predlog zakona o gradu Kotoru koji ćemo večeras uručiti predsjedniku države, jer ako bude postojala polotička volja da Crna Gora prepozna da Kotor ima izuzetnu vrijednost i za nju, a i izuzetnu univerzalnu vrijednost za cjelokupnu civilizaciju, onda će se do teksta lako doći”, zaključio je predsjednik Opštine Kotor i za kraj, sa prisutnima podijelio utisak da se poslednjih dana različito tumačilo podnošenje Inicijative, te podcrtao da “ ovo nije Inicijativa Vladimira Jokića, ni lično, ni politički, već da je ovo Incijativa koju je podnosio, vjerujem, svaki moj prethodnik na različite načine, da je ovo Inicijativa iza koje stoji svaki građanin Kotora, ne samo sadašnji, nego i oni bivši i oni budući.

Smatram da ova inicijativa treba da bude trenutak u kojem ćemo sve naše razlike staviti na stranu, a svi zajedno dati svoj najveći mogući doprinos kako bi u što skorijem roku imali priliku da napravimo proslavu vraćanja statusa. “

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, na ceremoniji povodom predaje Inicijative za vraćanje statusa grada Kotoru, obratio se predsjedniku Opštine Vladimiru Jokiću, predsjednici  Skupštine opštine  Maji Mršulji, svim prisutnima, Kotorankama  i Kotoranima.

“Dragi prijatelji, osjećam posebno zadovoljstvo što sam večeras ovdje sa vama i što imam čast da vam se obratim. Povod zbog kojeg smo se okupili prilika je da se podsjetimo važnosti Kotora za kulturni identitet Crne Gore ali i da osvijetlimo potrebu da, u statusnom smislu, ovaj Grad dobije mjesto koje zaslužuje. U ovoj predivnoj simbiozi mora i kamena, ušuškan pod Pestingradom i Vrmcem, Kotor je vjekovima oslikavan različitim kulturama i tradicijama njegovih upravitelja. U svjetsku kulturnu baštinu 1979. godine upisalo ga je trajanje kome su, u različitim istorijskim periodima, razvojni pečat davali Rimljani, Iliri, Vizantijci, Mlečani, Nemanjići, Austrijanci i Francuzi, ostavljajući iza sebe raskošna svjedočanstva o izuzetno važnoj ulozi koju je ovaj grad vjekovima imao u širenju kotorske i mediteranske kulture. Svaki boravak ovdje, prožet šetnjama živopisnim pjacama i uskim ulicama, za mene lično, predstavlja izuzetno nadahnuće i inspiraciju.”

Predsjednik Milatović se osvrnuo na, poslednjih godina, snažno pozicioniranje Kotora na turističkoj mapi Evrope, velike investicione poduhvate, ali i na doseljavanje velikog broja stranaca koji su svoju sudbinu privremeno ili trajno vezali za ovaj grad.

“ Takvi trendovi, pored snažnih ekonomskih efekata, sa sobom nose i brojne izazove koji zahtijevaju pozornost lokalne i državne vlasti. Ta pozornost podrazumijeva razvoj i implementaciju održivih politika koje se tiču Kotora, kako bi one, istovremeno, bile u funkciji daljeg razvoja grada ali i očuvanja njegovog neponovljivog duha i ove neponovljive kotorske posebnosti. Kotor ne smije postati talac sopstvene privlačnosti i puko stjecište izletničkog turizma već mora ostati naša autentična destinacija, naš grad, koji će na pravi način valorizovati svoje potencijale. Brižljivo prostorno planiranje, nadogradnja postojeće infrastrukture i očuvanje kulturno-istorijskog blaga predstavljaju ključne izazove, kada je u pitanju dalji razvoj Kotora. Donošenjem posebnog zakona o gradu Kotoru i uvažavanjem njegovog nesumnjivog značaja za Crnu Goru stvorio bi se pouzdan temelj za uspješno suočavanje sa navedenim izazovima i kreirao povoljan ambijent za unaprjeđenje života svih stanovnika u ovoj zajednici, ali prije svega, sačuvao duh Kotora grada. U tom smislu doživljavam i Inicijativu za povratak statusa grada Kotoru, koju mi je predsjednik Opštine sada predao a koju ću ja, uz punu podršku, proslijediti državnim organima nadležnim za njeno sprovođenje – Vladi Crne Gore i Ministarstvu javne uprave”, kazao je Milatović.

 U okviru svog izlaganja, u više navrata, predsjednik Crne Gore koristio jetermin „grad“ opisujući Kotor, čime je i sam na simboličan način iskazao odnos prema navedenoj Inicijativi.

“Drage Kotoranke i Kotorani, vi koji imate privilegiju da vas bude zvona sa katedrale svetog Tripuna i crkve svetog Nikole, da vam jutra i večeri budu obojeni neponovljivim triptihom mora, neba i kamena, nezavisno odakle ga posmatrali – iz Starog grada ili Dobrote, sa Prčnja ili Mula, iz Risna, Perasta, Škaljara ili Stoliva, vaš glas mora biti presudan u kreiranju budućnosti ovoga grada, našeg istorijskog grada Kotora. U Predsjedniku Crne Gore imate pouzdanog saveznika za svaku inicijativu koja doprinosi prosperitetu ovog možda i najljepšeg mjesta u našoj Crnoj Gori,  u kome se, poput dragulja, čuva najznačajniji dio naše kulturne baštine. U uvjerenju da će Inicijativa za vraćanje statusa grada Kotoru biti sprovedena u djelo i da će Kotor, i u formalnom smislu, povratiti status koji je vjekovima imao, zahvaljujem se na gostoprimstvu i prilici da vam se obratim. Živio grad Kotor i živjela Crna Gora”, poručio je predjednik Crne Gore, Jakov Milatović.

Prilog - Svečano uručenje Inicijative za povratak statusa grada Kotoru možete poslušati na linku Jutarnji magazin Grad.

Tekst: Nataša Jotić

Foto: Radio Kotor

 

Podijeli na: