Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

04.06.2022
943

STOTINU GODINA RADA INSTITUTA ZA JAVNO ZDRAVLJE CRNE GORE OBILJEŽENO SVEČANIM PROGRAMOM U CRNOGORSKOM NARODNOM POZORIŠTU

Tekst i foto Jelena Kljajević

Svečanost povodom stotinu godina rada Instituta za javno zdravlje Crne Gore organizovana je juče u Crnogorskom narodnom pozorištu.

Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić je pozdravljajući prisutne podsjetio  da je Institut jedna od vodećih zdravstvenih ustanova tercijarnog nivoa u zemlji, koja je “od stalne bakteriološke stanice osnovane 1922. godine na Cetinju sa tada svega  jedanaest zaposlenih, izrasla u renomiranu ustanovu koju čine izuzetni profesionalci posvećeni i predani zdravlju stanovništva”.

“Tačno prije stotinu godina postavljen je temelj na kojem je decenijama izgrađivan današnji Institut, a čiji je osnovni zadatak očuvanje i unaprjeđenje zdravlja građana. Danas sa sigurnošću možemo reći da su tada započetu misiju, generacije medicinskih pregalaca u potpunosti ispunile. Zahvaljujući njihovom pristupu utemeljenom na naučnim doktrinama u ovoj oblasti, proteklih decenija opasne i smrtonosne bolesti su stavjene pod kontrolu, a neke čak i u potunosti iskorijenjene. Ovo je prilika da svima njima Crna Gora uputi jedno veliko hvala” – kazao je Šćekić.

On je istakao da Institut, cijeli zdravstveni sistem te kompletna društvena zajednica u narednom periodu moraju staviti poseban akcenat na imunizaciju i povećanje obuhvata vakcinacije najmlađih.

“To je naročito važno  kada je u pitanju MMR vakcina, da ne bismo došli u situaciju da nakon kovida imamo epidemiju zaraznih bolesti koje su gotovo bile iskorijenjene. Iako pandemija nije završena,  ne smijemo zanemariti ni izazove i bolesti savremenog doba - prije svega kardiovaskularna i maligna oboljenja ali i gojaznost i bolesti zavisnosti, gdje je, takođe, Institut za javno zdravlje nezamjenjiv” – istakao je Šćekić.

Ugled koji zahvaljujući svojim rezultatima uživa Institut za javno zdravlje Crne Gore prepoznat je, dodaje on, van granica naše zemlje od strane renomiranih međunarodnih institucija.

“ To  potvrđuju brojne licence, akreditacije i sertfikati koje je ova ustanova sasvim zasluženo dobila. Svojim kadrovskim, prostornim i tehničko – tehnološim kapacitetima naš Institut stoji rame uz rame sa najsavremenijim medicinskim centrima u Evropi ali i u svijetu” – kazao je Šćekić.

“Na svom putu od stalne bakteriološke stanice na Cetinju, potom Higijenskog zavoda do današnjeg Instituta za javno zdravlje nizali su se različiti izazovi – profesionalni i organizacioni, promjene različitih oblika teritorijalne organizacije kroz koje je Crna Gora prošla, institucionalne transformacije, izmjene imena ustanove, pa “selidba” ustanove sa Cetinja u Podgoricu, ali ono što se nije mijenjalo su odanost i profesionalna posvećenost radu svih zaposlenih u službi očuvanja i unaprjeđenja zdravlja stanovnika Crne Gore” – kazao je na svečanosti direktor Instituta za javno zdravlje dr Igor Galić.

Kroz sve ove godine Institut je, dodaje, napredovao i prostorno i kadrovski, rastao i razvijao se shodno potrebama stanovništva Crne Gore. “Zato sa ponosom ističem da punih sto godina radimo u službi naroda” – poručio je Galić.

U godini ovog značajnog jubileja, rezultatima na svim poljima zdravstvene zaštite stanovništva mogu, smatra Galić, biti izuzetno zadovoljni.

“Danas je Institut moderna zdravstvena ustanova, slična onima u regionu i Evropi, povezana sa svjetskim javno-zdravstvenim ustanovama i organizacijama. Danas je Institut baza Medicinskog fakulteta, respektabilna naučno-obrazovna ustanova sa referentnim laboratorijama, sertifikovanim procesima i akreditovanim metodama rada. Zahvaljujući kadru, znanju i opremi, pokazali smo da smo zasluženo u vrhu ustanova zdravstvene zaštite u Crnoj Gori, poštovanih i cijenjenih, naročito tokom bespoštedne borbe sa pandemijom korona virusa koja je testirala naše profesionalne mogućnosti” – rekao je Galić.

Kako dodaje, u Institutu će nastaviti da rade predano i marljivo, svjesni da čine najbolje što znaju za stanovništvo.

“Pred nama su važni projekti poput “izgradnje” Javno-zdravstvenog centra za krizne situacije. Ovaj centar će učiniti da bude središte prikupljanja informacija i koordinator svih aktivnosti u odgovoru na neku buduću pandemiju. Bićemo sposobni da na jedan potpuno brz način reagujemo sveobuhvatno, u skladu sa protokolima. Takođe, planiramo uspostavljanje Centra za kontolu trovanja, čime ćemo dodatno proširiti djelatnost kojom se trenutno bavimo i odgovoriti na međunarodne obaveze koje su pred našom državom. Dalji strateški razvoj usmjerićemo na konstantno preispitivanje i unaprjeđenje politike kvaliteta, dalje poboljšanje prostornog kapaciteta, opreme  kao i uvođenje novih tehnologija. U planu je i kontinuirano usavršavanje kadrova uz implementaciju savremenih metoda menadžmenta kao i ulaganje svakodnevnih napora za obezbjeđivanje novih projekata i programa. Sa posebnom pažnjom posvetićemo se razvoju saradnje sa svim učesnicima u sistemu zdravstvene zaštite u zemlji i inostranstvu” –naveo je Galić.

Danas kada slavimo ovaj značajan jubilej, ističe on, “ne možemo , a da ne pomenemo naše partnere koji su nam pomogli na ovom dugom putovanju i bez kojih vjerovatno ne bi uspjeli ostvariti napredak, a čija će pomoć biti potrebna i ubuduće”.

“ Zahvaljujemo Evropskoj komisiji na razumijavanju, podršci i donacijama. Zahvalnost dugujemo Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji pa nam je iznimno zadovoljstvo što je gospodin Kluge danas sa nama. Pozdravljamo Unicef sa kojim imamo dugotrajnu saradnju. Naročitu zahvalnost - prema Institutu “Robet Koh” iz Berlina  sa kojim imamo intenzivnu i mnogostruku saradnju… Zahvalnost upućujemo institutima iz Italije, Grčke, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Sjeverne Makedonije sa kojima imamo potpisane memorandume o saradnji. Hvala i svim drugim međunarodnim partnerima. Hvala onima iz regiona i našim domaćim poslovnim partnerima - na razmjeni znanja, iskustava, na zajedničkom poslovanju..Posebnu zahvalnost dugujemo Vladi Crne Gore i Ministarstvu zdravlja, na dosadašnjoj uspješnoj saradnji - u kreiranju i sprovođenju zdravstvene politike” – rekao je Galić.

Regionalni direktor Svjetske zdravstene organizacije za Evropu Hans Kluge je pozdravljajući skup istakao da “prave vrijednosti naših sistema i institucija dolaze na vidjelo u kriznim vremenima”.

“Želio bih da se vratim unazad i čestitam vam na uloženom naporu kao vidu odgovora na pandemiju. U ovim teškim okolnostima, Institut je reorganizovao svoj rad na način da je unaprijedio svoju analizu podataka. Izuzetno sam zadovoljan jer vidim da je Institut uspio da ih predvidi i odgovori zdravstvenim rizicima, uspostavljanjem besprekornog centra u Podgorici. Investiranje u javno zdravlje je jako važno i to ste ovdje prepoznali. Značajno utiče na zdravstvenu bezbjednost ali i stabilnu ekonomiju odnosno njen napredak” – rekao je, pored ostalog, Kluge.

Direktorka Evropskog centra za kontrolu bolesti Andrea Amon je putem video poruke uputila čestitke povodom jubileja i izvinila se što ne prisustvuje svečanosti.

“ Saradnja koju imamo je zaista značajna. Tokom svih  ovih godina je jačala, a počela je prije trinaest godina” – podsjetila je Amon.

Na svečanosti koja je počela intoniranjem himne Crne Gore, prikazan je i kratki film povodom stotinu godina rada Instituta za javno zdravlje, a u muzičkom dijelu programa nastupili su sastav “Lanterna” i Crnogorski kamerni orkestar.

U ime naše medijske kuće – obilježavanju ovog značajnog jubileja Instituta za javno zdravlje, sa kojim Radio Kotor ima dugogodišnju saradnju, prisustvovala je novinarka Jelena Kljajević.

 

Podijeli na: