Društvo
STJEPČEVIĆ: DNEVNE VOZARINE ZA BRODOVE CRNOGORSKE PLOVIDBE OKO 40.000 DOLARA
Gošća današnjeg izdanja emisije “Život je more” je pr Crnogorske plovidbe Emina Stjepčević.
U nastavku intervju.
Za početak ovog razgovora da podsjetimo da Crnogorska plovidba ima dva broda, “Kotor“ koji je isporučen 12.januara 2012. godine i „Dvadesetprvi maj“ koji je u vlasništvu nacionalne pomorske kompanije od 31.avgusta 2012. godine. Kojih dimenzija su ovi brodovi?
Dakle, kao sto ste i rekli Crnogorska plovidba ima dva broda, tačnije dva “bulkcarrier-a”, za prevoz suvih rasutih tereta. Tehničke karakteristike oba broda su iste, radi se o brodovima čija je dužina 179,90m, širina 28,40m i visina 15 m, sa 35000 bruto registarskih tona ili DWT i gazom od 10,80 m.
Radio Kotor je u doba kada je poslovala “Jugooceanija” obavještavao o pozicijama brodova. Napretkom tehnologije, danas svi zainteresovani poziciju brodova mogu ispratiti preko sajtova za praćenje pomorskog saobraćaja. Gdje se trenutno nalaze “Kotor” i “Dvadesetprvi maj”?
Svakako, napredovanjem tehnologije u danasnjem vremenu sve informacije su dostupne tako se i na sajtu Crnogorske plovidbe možete informisati o kretanju brodova “Kotor” i “Dvadesteprvi maj”, preko web aplikacija “Marine traffic” ili “Pomorski saobraćaj”. Trentno, motorni brod “Kotor” je na putu ka brazilskoj luci Praia Mole gdje se njegov dolazak očekuje 30.marta, dok “Dvadesetprvi maj” trenutno iskrcava teret u luci Baltimore u SAD-u.
Koliko članova posade je ukrcano na ova dva broda i koliko je ukupno zaposlenih u Crnogorskoj plovidbi?
Po brodu se ukrcava 23-24 člana posade, dok je u menadžmentu dvanaest zaposlenih, od čega je devetoro zaposleno po ugovoru o radu, a troje po ugovor o djelu.
Da li su svi članovi posade crnogorski državljani i da li je državljanstvo uslov za ukrcaj, s obzirom da se radi o nacionalnoj kompaniji?
Da, svi članovi posade su crnogorski državljani što je uslov za zapošljavanje na brodovima Crnogorske plovidbe.
Ima li Crnogorska plovidba potrebu za povećanjem broja pomoraca i koji su uslovi za “odrađivanje kadeture” ?
Trenutno nemamo potrebe za zapošljavanjem novih pomoraca. Kadar koji je trenutno ukrcan, te smjena istih zadovoljava potrebe kompanije. Povremeno se pojave problemi oko nekih zapošljenja, ali te prrobleme “u hodu rješavamo”. Što se tiče uslova za “odrađivanjem kadeture”, to je završena Srednja pomorska škola ili Pomorski fakultet.
U našoj državi postoje dvije srednje pomorske škole i dva pomorska fakulteta i svake godine školovanje završi veliki broj budućih pomoraca. Da li sarađujete sa nekom od ovih obrazovnih ustanova prilikom prijema kadeta?
Svakako da imamo ostvarenu saradnju sa Srednjom pomorskom školom i Pomorskim fakultetom, ne samo na polju zapošljavanja već i po drugim aspektima pomorskog poslovanja.
Koliko često Vam se obraćaju mladi ali i oni iskusni pomorci sa zahtjevima za ukrcaj?
Veoma često nam se obraćaju, ali ipak su dva broda u pitanju te je samim tim kapacitet zapošljavanja organičen.
Krajem januara aktuelna je bila vijest da Crnogorska plovidba nakon dugo godina gubitaka posluje pozitivno. Da li je to tačno?
Rast brodskih vozarina na svjetskom pomorskom tržištu je doprinio da je, u prošloj godini, Crnogorska plovidba ostvarila pozitivan finansijski rezultat, što očekujemo da će biti i u 2022.godini. Glavni razlog poboljšanja poslovanja leži u značajno većim brodskim vozarinama u 2021.godini, koje su u odnosu na ranije godine bile na nivou većem za 3-4 puta.
Oba broda Crnogorske plovidbe su bulkcarrier-i odnosno brodovi za prevoz suvih rasutih terete. Šta najčešće prevoze “Kotor“ i „Dvadesetprvi maj“?
Brodovi Crnogorske plovidbe najčešće prevoze rasute i generalne terete. Kod rasutih tereta dominiraju razne rude, koks, petrolkoks, žitarice, vještačka đubriva, a od generalnih tereta metalni proizvodi od čelika, gvožđa i aluminijuma, vrećarija.
Kolika je cijena dnevne vozarine za ove brodove?
Za oba broda zajedno, dnevno se ubira prihod nešto ispod 40.000 USD.
U kojim dijelovima svijeta najčešće plove brodovi Crnogorske plovidbe?
Naši brodovi plove po svim svjetskim destinacijama, osim onih gdje postoje međunarodne zabrane kretanja i dolazaka. U poslednjoj godini najčešće su se kretali u vodama Pacifika, Istočne i Jugoistočne Azije.
Da li Crnogorska plovidba planira povećanje flote i kupovinu novih brodova?
Normalno je da se razmišlja o proširenju flote, pa ukoliko povoljni uslovi poslovanja potraju u dužem narednom periodu, vjerovatno će se ući i u realizaciju proširenja kapaciteta.
Iz resornog ministarstva je takođe početkom godine najavljeno da se razmišlja o objedinjavanju Crnogorske i Barske plovidbe u jednu kompaniju. Koje bi bile prednosti u slučaju da se to desi?
O objedinjavanju kompanija se razmišlja na nivou Ministarstva i sigurno bi takav postupak donio određena poboljšanja sa jedne strane do smanjenja cjelokupnih troškova koje sada imaju dvije kompanije, a sa druge bi se popravila pozicija zajedničke kompanije u odnosu na pojedinačne prilikom nastupa na tržištu, sa četiri broda u odnosu na dva.
Ono što naši pomorci često i gostujući u našem programu ističu je važnost dobre ishrane na brodovima. Imate li povratnu informaciju, koliko su pomorci zadovoljni po tom pitanju?
Kompanija nastoji da obezbijedi zadovoljavajuću ishranu za posadu na našim brodovima, hranu spremaju domaći kuvari, što u načelu doprinosi da je posada zadovoljna.
Da li članovi posade nakon iskrcaja imaju mogućnost evaluacije u cilju unaprjeđenja uslova za plovidbu i boravak na brodovima ?
Volimo da saslušamo ocjene pomoraca u cilju unaprjeđenja uslova za boravak na brodu i plovidbu, pa se u skladu sa mogućnostima prilagođavamo.
Preporuka Svjetske pomorske organizacije je da ugovori za članove posade na brodovima budu kraći. Na koji vremenski period pomorci, koji plove na brodovima Crnogorske plovidbe, potpisuju ugovore?
Oficir potpisuju ugovor na pet mjeseci (plus minus jedan), dok niža posada potpisuje ugovor na sedam mjeseci (plus minus jedan).
Za kraj ovog ragovora, šta poručujete mladim pomorcima koji bi željeli da plovidbu započnu na nekom od brodova nacionalne kompanije?
Mi, prema kapacitetima i mogućnostima dva broda, ukrcavamo mlade pomorce, kadete i asistente, stvarajući budući kadar kompanije. Sa takvim načinom rada nastavićemo i ubuduće, nastojeći da tim mladim ljudima damo dobru obuku i prenesemo znanja koja će od njih stvoriti vrsne pomorske kadrove.
Tekst: Tamara Vuković