Društvo
SPOR OKO VEZA DOBIĆE SUDSKI EPILOG
Kotorska firma „PARUS-M“, vlasnika i izvršnog direktora Jurija (Yury) Kolmakova, podnijela je Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru krivičnu prijavu protiv odgovornih lica u kompaniji AD Luka Kotor „zbog krivičnog djela oštećenja tuđe stvari i zbog izvršenja krivičnog djela oštećenje – samovlašće“.
U obrazloženju, u koje je Radio Kotor imao uvid, navodi se da podnosilac prijave „PARUS-M“ na teritoriji Crne Gore posluje duži niz godina, kao i da je sa AD Luka Kotor zaključio Ugovor o korišćenju veza za svoj brod „Bavaria 49 – Virtus“ u marinskom dijelu luke.
„Nakon više godina korišćenje navedenog veza došlo je do spora između podnosioca prijave i AD Luka Kotor, zbog čega se kod Osnovnog suda u Kotoru vodi parnični postupak između istih pod posl. br. P. 880/23. U navedenom postupku AD Luka Kotor je tražila da podnosilac prijave ukloni svoje plovilo – brod iz Luke Kotor. Međutim, uprkos tome što je postupak u toku sa velikikm izgledima da sud odbije ovakav zahtjev AD Luka Kotor, odgovorna lica u navedenom društvu dana 24. 11. 2023. uz upotrebu sile ulaze na brod, vežu ga za tegljač i nasilno odvode na carinski vez. Pritom, obezbjeđenje AD Luka Kotor fizički sprečava izvršnog direktora, podnosioca ove prijave da to spriječi“, navodi se u obrazloženju.
Kako dalje navodi Kolmakov, “odgovorna lica AD Luka Kotor nestručno vežu brod na novoj lokaciji”, nakon čega ih upozorava i zahtijeva da mu omoguće ulaz na plovilo i adekvatno ga priveže. U toj namjeri je, kaže dalje, fizički spriječen od strane obezbjeđenja kompanije.
Smatra da je nestručno vezivanje i sprečavanje da uđe, dovelo do oštećenja plovila uslijed olujne bure.
Tim povodom Kolmakov je pozvao sudskog vještaka, procjenitelja pomorsko-privredne struke mr Ljubomira Bojovića koji utvrđuje da je, kako navodi, zbog nestručnog vezivanja broda uslijed olujnog vjetra – bure došlo do oštećenja plovila, a po njegovim riječima pričinjena šteta procijenjena je na 3,6 hiljada EUR.
Kolmakov kaže i da njegova firma pruža usluge prevoza pomenutim plovilom za ukupno 12 putnika u nautičkom turizmu i da je opštinskim rješenjem od 4. juna 2021. ono locirano na privezištu u luci Kotor.
Smatra i da su lica koja su dislocirala njegovo plovilo na drugu lokaciju (u carinskoj zoni) time učinila protivpravnu radnju, kao i da će od tuženog (Luke Kotor) zahtijevati da mu isplate i štetu nastalu zbog nemogućnosti da obavlja posao za koji, kako nam je rekao, po satu plovidbe naplaćuje 100 EUR.
Povodom navedenog, kontaktirali smo i nadležne u AD Luka Kotor.
Direktor kompanije Ljubo Radović saopštio je Radio Kotoru da je “jedrilica "Virtus" u vlašnistva kompanije “Parus M” bila korisnik veza u marinskom dijelu luke Kotor do 01.05.2023.godine na osnovu zaključenog Ugovora o vezu”.
“Nakon završetka radova II faze marine i postavljanja novih pontonskih gatova, privrednom drustvu Parus M je u više navrata nuđeno zaključenje ugovora o vezu za jedrilicu "Virtus", što je vlasnik/korisnik g-din Jurij Kolmakov odbijao. Međutim, isti je plovilo "Virtus" vezivao na dijelu obale između pontonskih gatova. U više navrata zaposleni u "Luka Kotor" A.D. Kotor su u skladu sa Opštim uslovima poslovanja i Pravilima o redu u luci upućivali g-dina Jurija Kolmakova da plovilo veže na vezove koje je odredila Luka Kotor kao koncesionar, što je on odbijao da učini. Zbog navedenog, "Luka Kotor" A.D. Kotor je u cilju održavanja reda u lukama protiv lica koja uzurpiraju koncesiono područje podnosila prijave za neovlašćeno zakrčivanje naprava za privez nadležnoj lnspekciji sigurnosti pomorske plovidbe. Na žalost, iako su navedene zabrane propisane Zakonom o lukama, Inspekcija sigurnosti pomorske plovibe nije reagovala na više od 200 podnesenih prijava u dužem vremenskom periodu, niti je dala bilo kakav zvaničan pisani odgovor.
Zbog nepostupanja po prijavama koncesionara od strane nadležnog inspektora sigurnosti plovidbe Grujice Dudića, "Luka Kotor" A.D. se ponovo obratila dana 17.11.2023.godine Upravi pomorske sigumosti i upravljanja lukama (UPSUL) uz dostavljanje registarske oznake plovila koja ometaju koncesiono područje i samovoljno zakrčuju naprave za privez kako bi ista dala nalog i obavijestila Inspekciju sigurnosti pomorske plovidbe da iste propisno sankcioniše i naloži im mjere otklanjanja nepravilnosti.
UPSUL je postupio po prijavi koncesionara i obavijestio Inspekciju sigurnosti pomorske plovidbe i inspektora Dudića koja plovila sa registarskim oznakama je potrebno sankcionisati. Međutim, i u ovom slučaju je reakcija inspektora Dudića izostala.
Kako nadležni državni organ nije reagovao po prijavama u dužem vremenskom periodu, koncesionar je bio prinuđen da pokrene sudske postupke za smetanje državine i naknadu štete protiv svih vlasnika plovila koji uzurpiraju koncesiono područje, pa između ostalih i protiv “Parus M” u čijem je vlasnistvu jedrilica "Virtus"”, kaže Radović.
Dodaje i da je nakon svega navedenog "Luka Kotor" A.D. Kotor 17.11.2023. godine isticanjem javnog obavještenja u marinskom dijelu luke Kotor i objavom na veb sajtu i u programu Lokalnog javnog emitera Radio Kotor obavijestila i pozvala sve vlasnike koji nelegalno privezuju svoja plovila u marinskom dijelu Luke Kotor da ista dobrovoljno uklone do 22.11.2023.godine, te da će ih, ukoliko ne postupe po navedenom pozivu, sukcesivno uklanjati.
“Obzirom da ni nakon ostavljenog roka plovilo nije napustilo marinski dio Luke Kotor, koncesionar je uz prethodnu prijavu OB Kotor, uz poziv na korišćenje prava na samopomoć obezbijedila asistenciju policijskih službenika i 23.11.2023. godine, uz prisustvo službenika OB Kotor, premjestio i sigurno privezao, bez ikakvih oštećenja, plovilo "Virtus" na dio operativne obale u rijeci Škurda I i istog dana pozvao g-dina Jurija Kolmakova da ga preuzme i isplovi. Medutim, Jurij Kolmakov nije želio preuzeti plovilo, već je dana 24.11.2023.godine došao da saopšti da će podnijeti prijavu za krađu istog.
"Luka Kotor" A.O. Kotor može potvrditi da je g-din Jurij Kolmakov ponovo obišao svoje plovilo i dana 27.11.2023.godine, da isto ponovo nije želio preuzeti sada sa obrazloženjem da je isto oštećeno i da će angažovati vještaka koji bi utvrdio stepen oštećenja. Jedrilica "Virtus" je i dalje vezana na operativnoj obali u rijeci Škurda I gdje čeka vlasnika da je konačno preuzme.
Ovim putem, obzirom da smo došli do saznanja da je g-din Jurij Kolmakov podnio prijave nadležnim organima, ne želimo dalje javno komentarisati navode koje vam je isti dostavio, već ćemo odbranu i zastupanje interesa i postupanja "Luka Kotor" A.O. Kotor u ovim predmetima najprije iznijeti pred nadležnim organima, kako se ne bi vršio pritisak i objektivno sagledavanje činjenica na postupajuće organe dok sami postupci traju”, saopštio nam je direktor AD Luka Kotor Ljubo Radović.
Povodom prozivanja od strane Luke Kotor da nije reagovao u pomenutom slučaju, za mišljenje smo pitali inspektora sigurnosti plovidbe Grujicu Dudića.
On nam je saopštio da je Luka Kotor povodom “spora oko ugovora o zakupu veza upućena na nadležan organ uprave tj. UPSiUl”. “Dakle, Inspekcija sigurnosti plovidbe je nenadležna po pitanju korišćenja i zakupa veza. Konkretno, jedrilica Jurija Kolmakova ima plovidbenu dozvolu, odnosno ono što ova inspekcija nadzire”, poručio je kratko Dudić.
Vlasnik i izvršni direktor firme „PARUS-M“ Jurij Kolmakov je još dodao i da su mu iz Luke nudili dva veza, ali neprihvatliva za njegove potrebe.
“Gat 1 br. 9 - ne odgovara bezbjednosti broda zbog dimenzija. Po projektu u marini tamo mogu biti brodovi manji od 15 m. Drugi je valobran br. 5 uz dodatnih 30.000 eura. Kako smo za 16 godina veza isplatili Luci Kotor više od 100.000 EUR, ovu ponudu shvatili kao ucjenu”, kazao je naknadno Kolmakov.
(Foto 1 - trenutna lokacija broda, foto 2 - prvobitni vez sa kojeg je displociran)
(Fotografije: privatna arhiva g. Jurija Kolmakova)
Predrag Nikolić