Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

26.10.2023
509

SLUŽBA ZAŠTITE I SPAŠAVANJA DO 30. SEPTEMBRA IMALA 244 INTERVENCIJE

Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.

Od početka godine do 30. septembra Služba zaštite i spašavanja (SZS) imala je ukupno 244 intervencije, saopštio je za Radio Kotor komandir Maksim Mandić.

Od toga je, precizira, bilo svega desetak intervencija na gašenju manjih požara na otvorenom prostoru. 

„Nadalje smo devet puta intervenisali na spašavanjima u brdima, imali smo 16 požarnih intervencija na objektima, osam saobraćajnih, u kojima je bilo potrebno izvlačiti povrijeđene uz pomoć hidrauličnih spasilačkih alata i sedam vozila je zahvaćeno bilo požarom, od toga jedno teretno. Sve ostale intervencije su tehničke prirode i one koje nisu djelokrug rada, ali po nekoj tradiciji vatrogasci građanima pomažu u svim mogućim uslovima i pozivima“, izjavio je Mandić.

Ocjenivši da su intervencije zatvorenog prostora jedne od najopasnijih, precizira da to podrazumijeva gašenje požara u privatnim, poslovnim i pomoćnim objektima.

„Imali smo 16 tih intervencija, što nije mali broj za grad od 28 hiljada stanovnika. Ove brojke se odnose samo na opštinsku Službu zaštite i spašavanja, dok za kraj godine pripremamo izvještaj o radu službe i Dobrovoljnog vatrogasnog društva, gdje se brojke sigurno za jednu trećinu uvećavaju“, objašnjava Mandić.

Povoljni hidrometeorološki uslovi doprinijeli su tome da je ove godine bio vrlo mali broj požara na otvorenom prostoru, svega, kako navodi, desetak.

Saglasan da bi se izlasci na teren radi intervencija na spašavanju osoba izgubljenih ili povrijeđenih na okolnim brdima službi trebali nadoknađivati.     
„Podržavam sugestije građana, jer se finansiramo iz budžeta grada. Svaka intervencija i lomljenje opreme košta. Potrebno je odmah zamijeniti novom, što izlazi iz okvira budžetskih sredstava za godinu“, podvlači Mandić.

Ističe da bi na nivou države trebalo organizovati radni sastanak sa Nacionalnom turističkom organizacijom (NTO).

Ovo u cilju izdavanja smjernica turističkim vodičima za postupanje u ovakvim situacijama odnosno izdavanja vodiča za sve koji žele da se bave hajkingom, planinarenjem i slično.

„Da idu sa vodičem, stručnim kadrom i obavijeste lokalnu TO i policiju, SZS i Hitnu medicinsku pomoć kako bi mi bili pripremljeni da ukoliko se nešto desi znamo o kome se radi, gdje se taj neko uputio. Ovako preko lokacija, Operativno-komunikacionog centra 112, nekako dođemo u kontakt sa njim, što nam oduzima izuzetno mnogo vremena i angažuje polovinu ljudstva službe“, zaključio je Mandić.  
         

Podijeli na: