Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

12.07.2024
363

SLUŽBA ZA INSPEKCIJSKE POSLOVE: OD POČETKA GODINE IZDATA 64 PREKRŠAJNA NALOGA U VRIJEDNOSTI PREKO 100.000 EURA

Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.

Od početka godine do 11. jula Službi za inspekcijske poslove Opštine Kotor podneseno je ukupno 1.680 prijava, od kojih 400 pisanih, saopštio je za Radio Kotor načelnik ove službe Miro Anđelić.

Ostali broj prijava podnesen je putem dežurnog broja telefona, Sistema 48 i službenog e-maila. Dodaje da su inspektori izlaskom na lice mjesta utvrdili nepravilnosti u 60 posto podnesenih prijava.

„Od početka godine inspektori su izdali 64 prekršajna naloga u vrijednosti nešto većoj od 100.000 eura. Pokrenuta su tri prekršajna postupka i dva krivična, to jest dvije krivične prijave za krivično djelo uklanjanje i skidanje službenog pečata i znaka“, izjavio je Anđelić.

Osim pojačanih kontrola iz oblasti turizma, saobraćaja i očuvanja komunalnog reda, u ovom periodu turističke sezone obavljaju se i pojačane kontrole privremenih pomoćnih objekata u zoni morskog dobra, te kontrole ponti i kupališta na teritoriji opštine Kotor.

„Građani/ke mogu slobodno da koriste zonu morskog dobra uz pridržavanje pravila poštovanja komunalnog reda. Apelujemo da u slučaju bilo kakvog problema ili neprijatnosti isto prijave na dežurni telefon naše službe ili na jedan od načina kojim se nepravilnosti prijavljuju“, kaže Anđelić.

Podsjeća da je početkom 2020. godine obavljen popis ponti i kupališta na teritoriji naše opštine i evidentirano postojanje 189 ponti.

„Od toga 17 ponti u privatnom vlasništvu, dok su 19 u zakupu kod Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom u smislu ugostiteljskih terasa koje koriste određeni ugostiteljski objekti“, navodi Anđelić.

Što se tiče sprovođenja odredbi Zakona o komunalnim djelatnostima i Zakona o upravljanju otpadom, inspektori, napominje, u toj oblasti imaju nešto manje posla u odnosu na protekle godine.

„Stanje je dosta uređenije u odnosu na prethodne godine. Naime, 2018. godine popisano je 40-tak nelegalnih deponija, 2020. godine 32, a danas imamo za 50 posto manje - dakle 15-tak koje su različitih površina i nalaze se na privatnim imanjima. Njihovu kontrolu znatno otežavaju lica koja su vlasnici predmetnih parcela“, konstatuje Anđelić.

Kaznene odredbe za ovaj vid prekršaja propisane su, napominje, Zakonom o komunalnim djelatnostima i Zakonom o upravljanju otpadom.

„Kazne se kreću od 500 eura na fizičko lice, do 1.500 eura na pravno lice i 500 eura odgovorno lice u pravnom licu“, poručio je Anđelić.   

Podijeli na: