Društvo
SLATKA PRIČA JOVANE KAPETANOVIĆ
Naša sugrađanka, Jovana Kapetanović, za svoj profesionalni poziv odabrala je poslastičarstvo.
Kako je kazala, gostujući u emisiji “Ljetnje priče” Radio Kotora, interesovanje za kulinarstvo ima odmalena, a nakon završene srednje škole upisala je gastronomiju i nakon nekoliko godina rada u restoranu, opredijelila se za poslastičarstvo.
,,Oduvijek sam voljela da posmatram mamu i baku dok kuvaju, a na TV-u sam pratila i Cake Boss-a Badija koji je radio izuzetno lijepe torte. Tako da interesovanje za izradu poslastica imam odmalena. Poslastičarstvo je cijela nauka koja daje slobodu izrazavanja, pa nekad sebi dopustim da odstupim od recepta. Nerijetko otkupljujem inostrane recepte, koje povremeno i ja modifikujem i uklapam sa namirnicama koje su dostupne na našem tržistu, a neki od recepata su preuzeti i iz bakine stare sveske. Ovakvi kolači možda nemaju vizuelan efekat, ali su veoma kvalitetni i ukusni. Smatram da je veoma bitno sačuvati tradiciju kako bi i našim turistima mogli ponuditi nešto autentično. Kao i u svakom zanatu, važna je edukacija i treba pratiti šta je novo na poslastičarskom tržistu. Uglavnom pratim strane programe i edukujem se, kako bi na našem tržistu ponudila nešto novo i drugačije. Takođe, online sam registrovana u Kijevsku kulinarsku akademiju, a često otkupujem recepte svijetski uspješnih poslastičara”, kaže Kapetanović.
Kako ističe, kvalitetni recepti mogu se pronaći i na internetu, ali rijetki su oni koji danas imaju volju da se upuste u pripremu poslastica, tako da generalno građani uglavnom radije kupuju deserte.
,,Ima puno food blogera koji do detalja snimaju proceduru izrade poslastica. Ali ipak za dobar kolač je potrebno iskustvo, pa savjetujem da ne odustajete ukoliko iz prvog puta kolač ne uspije. Uvijek rado podijelim svoje znanje i posavjetujem sve zainteresovane oko pripreme poslastica, dok recepte za sada rijetko dijelim”, navodi Kapetanović.
Njena ponuda kolača, kako pojašnjava, dijeli se na sitne, komadne, suve, sirove kolače i čokoladne i voćne torte.
,,U toku određenih praznika u ponudi imam tradicionalne praznične poslastice kao što su panettone za Božić i Uskrs. Struktura panettonea je mnogo vazdušastija i tijesto se dosta lista, za razliku od fugace/pince koja je zbijenije teksture. Za izradu jednog panettonea je potrebno od nekoliko sati do dana/dva, a to zavisi od kojeg kvasca se radi. Ukoliko se koristi divlji kvasc, koji nekada i sama pripremam potrebno je dva dana, dok se sa suvim kvascem može napraviti za nekoliko sati, s tim da je najbitnije da se koristi jako brašno, a to je ono koje ima visok sadržaj proteina i onda tijesto bolje narasta i stvore se tzv. rupice, pa bude prozračnije. Što se vremena pečenja tiče, potrebno je oko 45-55 minuta na 170 stepeni, s tim da je najbolje termometrom provjeriti nakon 45 minuta, da li je sredina tijesta dostigla 93 stepena. Naravno, ovo je već profesionalna izrada panettonea, a obicno domaćice koristiti odokativnom metodom i metodom kada porumeni ili kada se tijesto ovoji od kalupa”, objašnjava Kapetanović.
Na naše pitanje, koje vrsta poslastica su najtraženije, ona navodi da su to uglavnom čokoladne torte koje mogu da se dekorišu po želji, dok su u ljetnjem periodu traženiji voćni, osvježavajući kolači.
,,Živimo u doba društvenih mreža, pa je izgled torte postao podjednako važan kao i njen ukus. Što se tiče dekoracije dječijih torti, uglavnom se traže likovi iz modernih crtaća, dok su za starije klijente to neke jednostavne dekoracije ili cvijetne ili voćne dekoracije”, kaže ona.
Pitali smo je i da li sve popularniji brzi kolači mogu biti i ukusni.
,,Moja preopruka za brze kolača bi svakako bila sirova torta, jer se ti sastojci termički ne obrađuju. S druge strane, dobijemo zdrav kolač koji možemo da konzumiramo bez griže savjesti. Naravno, kombinacija namirnica i u ovom slučaju daje odličan ukus, pa nemate osjećaj da konzumirate poslaticu bez sećera”- zaključila je Kapetanović.
Tekst: Tamara Vuković
Foto: Radio Kotor (naslovna), privatna arahiva (galerija)