Društvo
SKUPŠTINA : USVOJEN PROGRAM MANIFESTACIJA KULTURE I PODRŠKE DRUŠTVENIM DJELATNOSTIMA ZA 2023.
U okviru nastavka 18. sjednice SO Kotor odbornici su danas u palati Bizanti obradili sve od ukupno 18 tačaka nevnog reda, a između ostalog i Program manifestacija kulture i podrške društvenim djelatnostima za 2023.g odinu i Predlog Odluke o poslovnim zgradama i prostorijama.
Kako se čulo na današnjoj sjednici, a na predlog predsjednika opštine Kotor Vladimira Jokića, odbornici lokalnog parlamenta bi u toku ove godine trebalo da učestvuju i na tematskim skupštinama posvećenih Luci Kotor, osnivanju Pozorišta za djecu i mlade, klubovima u većinskom vlasništvu Opštine, kao i o izmjeni i dopuni Plana investicija na teritoriji opštine Kotor.
Program manifestacija kulture i podrške društvenim djelatnostima za 2023.g odinu obrazložila je sekretarka sekretarijata za kultruru, sport i društvene djelatnosti Tatjana Kriještorac, koja je kazala da će prema Odluci o budžetu opštine Kotor za 2023. godinu, za finansiranje programskih aktivnosti u kulturi biti izdvojeno 826.160 EUR.
„Sredstva su namijenjena, ne samo finansiranju kulturnih manifestacija već i kulturno-umjetničkom stvaralaštvu u najširem smislu, kao i podršci društvenim djelatnostima. Kulturna djelatnost tokom 2023. realizovaće se kroz rad tri ustanove čiji je osnivač Opština Kotor i to: JU Kulturni centar „Nikola Đurković“, OJU „Muzeji“ Kotor i JU „Kotorsko pozorište za djecu i mlade“ kao i ustanove čiji je osnivač država (Pomorski muzej Crne Gore, Istorijski arhiv Kotor) i obrazovne ustanove“, kazala je između ostalog Kriještorac.
OdbornikVido Drašković (LP) iznio je primjedbu na vrijeme usvajanja programa: „prošao je drugi kvartal, a mi sada usvajamo program“. On je mišljenja i da je manifestacija o Andriji Mauroviću zaslužila više pažnje od strane Opštine. „Značaj djela Maurovića prevazilazi nivo lokalne manifestacije. Vrijedi reći da je Maurovićevo djelo iziuzetno poznato u brojnim evropskim centrima“, kazao je Drašković.
Odbornik Željko Avramović (DPS) je kazao da po njemu nije sporna sadržina programa manifestacija kulture, ali je zatražio korekciju u tekstu „jer Javna ustanova Pozorište za djecu i mlade ne postoji“. Takođe je postavio i pitanje o onome što je realizovano u prvih pet mjeseci ove godine.
Odbornik Ljubenko Borović (SNP) je kazao da se u programu ne vidi saradnja sa školama i djecom iz škola. „Ovo iz razloga jer smo svjedoci da su djeca sklona da se bave i nekim dugim stvarima, a do toga je došlo jer su prepuštena često sma sebi i nekim drugim događajima pa se bave i stvarima kojim ne bi trebalo“, kazao je Borović, pozvavši škole da se uključe u manifestaciju Festival pozorišta za djecu.
Odbornik Željko Knežević (Nova srpska demokratija) je kazao da on neće glasati za Program manifestacija kulture zatraživši da se raspiše konkurs za programe i približno koštanje predstava.
„Da li se sada zna koliko su koštale predstave prošle godine i Festival ukupno“, upitao je Knežević. On je rekao i da je Kultrni centar „danas ruinirana institucija“.
sekretarka za kultruru, sport i društvene djelatnosti Tatjana Kriještorac kazala da su Dani Mula bili izuzetnio kvalitetna manifestacija na opšte zadovoljstvo svih učesnika i publike i da je knjiga posvećena Andriji Mauroviću, čije je predstavljanje na sajmovima najavio odbornik Drašković, finansirana od strane sekretarijata koji vodi. Ona je pojasnila način na koji se u skladu sa Zakonom o kulturi sufinansiraju manifestacije, dodavši da ne osporava Maurovićev značaj u kulturi, podsjetivši i na naučni skup o dr Milošu Miloševiću koji je koštao duplo manje.
„Usvojen je elaborat i nadam se da će skorih dana i odluka o formiranu Pozorišta biti donijeta. Sekretarijat ima višestruku saradnju sa školama. Pred kraj školske godine dogovorena je saradnja sa učenicima kotorskih škola vezano za prateće programe Festivala pozorišta za djecu. Najveći dio posla u organizaciji je preuzeo Sekretarijat za kultruru. NVO Fondacija Kotorski festival pozorišta za djecu ne organizuje Festival, a neki ljudi su pozvani da uzmu učešće u organizaciji“, kazala je Kriještorac, podsjetivši i da poslednje tri godine nisu prodavane ulaznice za programe ove manifestacije.
Ona je odgovorila i da je prošle godine jubilarni 30. Festival pozorišta za djecu koštao onoliko koliko je i bilo predviđeno budžetom opštine – 100.000 EUR.
Program manifestacija kulture i podrške društvenim djelatnostima za 2023.g odinu usvojen je sa 19 glasova za tri protiv i jednim uzdržanim.
U okviru druge tačke, sa 19 glasova za jednim protiv i tri uzdržana glasa, usvojen je zatim i Predlog Odluke o poslovnim zgradama i prostorijama
Dostavljena su dva amandmana, a izvjestilac je bio sekretar Sekretarijata za imovinsko pravne poslove Nebojša Mandić.
Odbornik Ljubenko Borović (SNP) je pitao da li postoji mgućnost da se prostorije od interesa za građane daju u zakup po povoljnijim cijenama, kako bi iste ostale u Starom gradu i pristupačne određenim kategorijama kojima su potrebne.
Mandić je ukazao na normativne okvire i zakone koji ne dozvoljavaju da se za sada određeni prostori izdaju besplatno, ali i da će se ovoj problematici dati potreban značaj.
Odbornica Tamara Lompar (SD) je zatražila pojašnjenje određenih detalja u amandmanima. Kazala je da je npr. amandman br. 4 (da zakupac bude kažnjen za prekršaj protiv žiga) značajan posebno zbog činjnice da određeni zakupci ne koriste prostor u skladu sa predviđenim zakupom.
Predsjednik opštine Vladimir Jokić je rekao da je riječ o temi koja s pravom izaziva veliko intereovanje građana.
„Javio sam se kako bih demistifikovao nekoliko stvari i koja je namjera predlaganja ovakve odluke. Do danas je bila mogućnost da se poslovni prostor daje u zakup na „pet plus pet“ godina. Međutim značajan broj takvih poslovnih prostora je promijenjen i zloupotrebljen. Svjedoci smo da su 2013. i 2014. licitacije obavljane na prostoru opštine pod pratnjiom dugih cijevi, pod šlemovima, pancirima... Imamo i prostore koji se izdaju na najtraktivnijim lokacijama po neprimjerenim cijenama, a onda se izdaju privatno puta deset na tu cijenu“, kazao je Jokić, istakavši kako je suština da Opština mora imati mehanizme raspolaganja svojim prostorima na način kako je to njoj potrebno u skladu sa zakonom. Naglasio je da svi prostori kojim ističe zakup idu na nove tendere. Očekuje i da država usvoji zakone u ovoj oblasti kojim bi opštinama bilo lakše da bolje štite svoje interese. On je poručio da je svaka pomoć u preciziranju onoga što je opšti interes Kotora, dobrodošla. „Brojni su prostori Opštine koji su izdati u zakup a njihova djelatnost nije u skladu sa prvobitnom namjenom“, rekao je dalje. Ukazao je i na neadekvatan odnos prema Kotoru od strane bar pet prethodnih ministara uređenja prostora.
Odbornica Tamara Lompar (SD) zatražila je pojašnjenje o mogućnostima učestvovanja na ponovljenim tenderima.
Odbornik Zoran Mrdak (DPS) je pitao koliko se vodi računa o zadovoljavanju potreba lokalnog stanovništva. „Nije politička priča, ali mi smo praktično drevni grad Kotor pretvorili u Kapali čaršiju, u Istambul. Putam da li resorni Sekretraijat za budžet i finansije vodi računa o ovome što se dešava u Kotoru. Učesnici u trgovinama imaju obaveze prema Kotoru... Ovo što se dešava u Kotoru ne dešava se u Dubrovniku, koji se zaštitio od ova što imamo ovdje... U sadržajima vezano za poslovnu politiku treba imati objekat za mlade, za njihove programe, kulturu itd. Veoma je bitno zaštiti grad Kotor i ne kršiti zakon“, rekao je Mrdak.
Sekretar za imovinsko pravne poslove Nebojša Mandić je mišljenja da se briga o interesima lokalnog stanovništva vodi i u mjeri onoga što je naslijeđeno, ali i da se radi na poboljšanju situacije.
„Ova odluka je upravo rezultat težnje da se stvari promjene nabolje i na kvalitetno usmjeravanje tokova u samom gradu“, dodao je Mandić. Za brojne zakupce poslovnih iz Turske je kazao da se oni po zakonu ne mogu dikvalifikovati, kao i da nije poznavalac hrvatske pozitivne prakse i da je naš normatiovni okvir ono o u okviru čega treba tražiti maksimalne mehanizme u zaštiti interesa lokalnog stanovništva.
Odbornik Boris Katurić (ZBK) je izrazio neslaganje povodom mogućnosti da se prostori mogu davati u zakup i do 30 godina.
Odbornik Vido Drašković (LP) je kazao da će glasati protiv ove odluke, istakavši i da se ne smie dozovilit promjena djelatnosti dok traje zakup.
Potpredsjednik opštine Siniša Kovačević je odbacio insinuacije da lokalna vlast ne brine o stanju u Starom gradu, kao i da je lično nezadovoljan trenutnim stanjem kada je riječ o uslugama koje se nude na ovom prosotru. „Imamo ne znam koliko kafana i suvenirnica u Starom gradu i to je nešto što ne možemo promijeniti zbog aktuelnog zakona. Dubrovnik je dobar primjer ali smatrama da Kotor ne treba da bude ispod tog nivoa jer kroz istoriju smo bilii konkurenti i partneri. Zanata u svakom slučaju nema odavno i niti ko može da se javi da bi se time bavio zbog samih cijena zakupnina. Protiv sam produženja na pet godina i davanja u zakup na 30 g. jer svi treba da imaju jednaku šansu. Dans smo grad kafana ili grad suvenirnica. Ogroman broj terasa izlazi iz gabarita i to treba kazniti jer ja često riječ o dugogodišnjim zakupcima koji dobro znaju o čemu se radi“, kazao je Kovačević.
Odbornik Željko Avraović (DPS) kazao je da se javne rasprave ne organizuju na pravi način. „Odluka nije dobro pripremljena ni prihvaćena i najbolje bi bilo da ovo jutros smatramo za javnu raspravu i da damo do mjesec dana da odluka bude bolja i kvalitetnija. Kažete da je gotovi svaki od poslovnih prosotra u gradau u prekršaju“, konstaovao je Avramović. Mišljenja je i da u ovoj oblasti svi građani nisu ravnopravni, „jer neki ne mogu ni da priđu licitaciji, dok drugi drže poslovni prostor i do 30 godina“. „Moramo spriječiti zloupotrebe o kojim vi pričate sa mjesta izvršne vlasti. Sve treba preformulisati da sve bude javna rasprava. Tek 2024. ističu tenderi i nismo u vremenskom škripcu da sve odradimo kako treba“, smatra Avramović.
Predsjednik opštine Vladimir Jokić je podsjetio da je pomenuta Odluka stavljena na javnu raspravu 14. februara, da je tim povodom održana i centralna na koju niko nije došao, kao i da su „od svih primjedbi stigle samo one koje se odnose na velika slova i formatiranje teksta“.
Ljubenko Borović (SNP) je kazao da je Kotor postao grad suvenirnica i grad kafana i da donosioci odluka moraju ispoštovati građane i njihove interese. „Mora se odrediti koliko će biti kojih prodavnica i da to ne budu samo suvenirnice pa da se iz Starog grada više ne mora odlaziti u Grbalj ili Dobrotu radi nabavke osnovnih namirnica“, rekao je Borović.
Odbornica Tamara Lompar (SD) je zatražila da odbornici budu bolje informisani i to direktno npr. Od predsjednika opštine, kada je riječ o održavanju javnih rasprava.
Nakon toga odbornici su donijeli:
Odluku o utvrđivanju kriterijuma, uslova i postupka za davanje u zakup zemljišta čiji subjekt raspolaganja je opština Kotor radi postavljanja privremenih objekata,
Odluku o davanju u zakup na privremeno korišćenje građevinskog zemljišta putem prikupljanja ponuda radi postavljanja privremenih objekata montažnog karaktera,
Odluku o utvrđivanju najnižeg iznosa zakupnine za privremene objekte montažnog karaktera i za zemljište na kojem se postavljaju odnosno grade,
Odluku o prodaji nepokretnosti označene kao kat.parc.2050/2 KO Dobrota I u zahvatu Prostorno-urbanističkog Plana Opštine Kotor,
Odluku o prodaji nepokretnosti označene kao kat.parc.320/1 KO Sutvara u zahvatu Prostorno-urbanističkog Plana Opštine Kotor,
Odluku o prodaji nepokretnosti označene kao kat.parc.410 KO Lastva radi legalizacije objekta
Odluku o davanju saglasnosti na ustanovljavanje prava privremene stvarne službenosti prolaza, uz naknadu preko kat.parc.1039/1 i 1040/1 KO Risan I,
Odluku o davanju saglasnosti na ustanovljavanje prava privremene stvarne službenosti prolaza, uz naknadu preko kat.parc.426 KO Muo I,
Odluku o davanju saglasnosti na ustanovljavanje prava privremene stvarne službenosti prolaza, uz naknadu preko kat.parc.58 KO Kotor I,
Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o izgradnji lokalnih objekata od opšteg interesa,
Odluku o raspodjeli sredstava za podršku razvoju preduzetništva mladih.
Skupštine je usvojila i Izvještaj za žensko preduzetništvo za 2021.g. o podržanim biznis planovima, iznosu dodijeljenih sredstava, realizovanim projektima i njihovim efektima,
Izvještaj o sprovođenju Programa razvoja preduzetništva u opštini Kotor i Akcionog plana za 2022.g.Izvještaj o raspodijeljenim sredstvima u poljoprivredi na području opštine Kotor za 2022.g. (50.000 EUR)
Donijeta je i odluka o Akcionom planu razvoja preduzetništva u opštini Kotor za 2023.g.
Tačka Izbori i imenovanja:
Skupština je donijela odluke da se u Odboru za izbor i imenovanja umjesto Željka Kneževića imenuje Milica Ljutić, a umjesto Slobodana Lazovića, Jelena Parapid.
U Odboru za finansije, privredu i razvoj, umjesto Slobodana Lazovića sada je Boris Katurić, a umjesto Branka Ivanovića, Dejan Ognjanović.
U Odboru za planiranje, uređenje prostora I komunalno-stambenu djelatnost umjesto Slobodana Lazovića je Jelena Parapid.
Umjesto predsjednika Odbora za međuopštinsku i međunarodnu saradnju Slobodana Lazovića, sada je na ovoj poziciji Vesna Antović.
U ime predsjednika opštine vjenčanjima (Kotor – 6) će, umjesto Slobodana Lazovića, prisustvovati Milica Ljutić, a u Radanovićima – 3, umjesto Tatjane Crepulje, Adela Barba.
U Savjetu za davanje naziva naselja, trgova I ulica , umjesto Vladimira Potpare imenovan je dr Mladen Donković.
U Savjetu za predstavke i pritužbe umjesto Željka Kneževića sada je Jelena Parapid.
Na osnovu Predloga rješenja o izmjeni Rješenja o imenovanju predsjednika I članova Savjeta JU Kulturni centar Nikola Đurković, umjesto Milice Ilić (predsjednica) izabrana je Dušica Ćetković, umjesto Nade Potpare imenovana je Irena Petrušić i umjesto Darka Antovića, Stanka Knežević.
U Odboru direktora Doo Vodovod I kanalizacija Kotor, umjesto dosadašnjeg člana Slavka Giljače, imenovan je Đorđe Radulović.
U okviru tačke “Odbornička pitanja i odgovori” odbornik DPS-a Željko Avramović je pitao za razloge neobjavljivanja Poslovnika u Službenom listu, rekonstrukciju ulice Iva Brkanovića, isplate opštinskih sredstava…
Odbornik Špiro Vulović (Demokrate) je postavio pitanja vezao za izgradnju šetališta u Kostanjici, Dom culture u Risnu, Zadužbinu Ljubatovića, parking na Tabačini…
Odbornik Vido Drašković (LP) je postavio pitanje o raspisivanju tendera za izdavanje stanova licima sa posebnim potrebama, saniranje ulice Marovina…
Odbornik Ljubenko Borović (SNP) se interesovao za nadležnost nad putem od Risna ka Unijerini, izgradnju groblja na lokalitetu Sv. Ivan u Dobroti, dozvolu Ministarstva prosvjete da se grade privatne zgrade u školskom dvorištu OŠ Savo Ilić, postavljanje krsta i metalne ograde u dvorištu ove ustanove.
Predrag Nikolić