Društvo
SJEĆANJE NA POGINULE ČLANOVE SRESKOG KOMITETA NA MRČEVCU
Danas su predstavnici boračkih organizacija NOR-a (OBNOR) Budve, Kotora i Tivta posjetili spomen obilježje poginulim članovima Sreskog komiteta KPJ Kotor i Okružnog komiteta SKOJ-a za Boku u Mrčevcu, opština Tivat.
Zbog epidemiološke situacije na spomen obilježje su izašle delegacije boraca sa predsjednicima Ivom Markovićem iz Budve, Petrom Uljarevićem iz Kotora i Matom Brguljanom iz Tivta. Oni su na spomen obilježje položili cvijeće, odali poštu poginulim rodoljubima i poklonili se njihovim sjenima.
Podsjećaju se na ovaj događaj i poginule članove navedenih komiteta, prof. Ljubenko Borović istakao je da je njihova baza – sjedište bilo u Mrčevcu, na padinama Vrmca iznad Tivta. Četnici su u selu Mrčevcu između 8. i 9. jula 1944. g. , noću naišli na mjesto gdje se održavao sastanak Sreskog komiteta KPJ-a i Okružnog komiteta SKOJ-a za Kotor.
U sukobu sa četnicima tu su poginuli Niko Anđus sekretar SK KPJ Kotor, Mihajlo Ivanović sekretar OK SKJ za Boku, Borislava-Bora Zenović član SK SKOJ-a Kotor i Đuro Božinović, dok je teško ranjena Nana Božinović, član SKOJ-a iz Mrčevca. Ova pogibija je predstavljala težak gubitak za organizacije, partije i SKOJ-a i negativno se odrazila na čitav NOP Boke. Četnici su, najvjerovatnije kod poginilih našli spiskove nekih organizatora i organizacija SKOJ-a u srezu, jer su mnogi skojevci poslije ovog događaja pohapšeni, maltretirani i mučeni. Pohapšeno je oko 600 osoba, među kojima znatan broj članova SKOJ-a.
Skoro u isto vrijeme četnička teroristička organizacija zvana “Crna ruka” napravila je mnoge zločine u Boki i izvršila masakr nad nekoliko omladinki i žena u selima Bogišići i Kavač.
Dakle, danas ako se posjetimo svih boraca i svih onih koji su svojim žrtvama svima nama darivali slobodu kao najveće bogatstvo čovječanstva, oni su se dostojno odužili svome narodu, svojoj domovini i istoriji.
Svojim sveukupnim učešćem u oslobodilačkom pokretu, narod Boke je dao nezaobilazan doprinos pobjedi nad fašizmom. Zbog svega toga imamo časnu obavezu da u trajnom sjećanju čuvamo naše slavne pretke-učesnike NOR-a 1941-1945. g. Naš dug vraćamo kroz tradicionalne manifestacije povodom prigodnih praznika, obilaženjem spomen obilježja, a sve sa jednim ciljem da jača antifašizam i sjećanje na naše slavne borce. Skoro da nema parčeta zemlje u ovom Bokeljskom kraju koje nije tokom NOR-a zaliveno krvlju. Iz te krvi nikla je sloboda koju smo obavezni da čuvamo. Takvu našu poruku šaljemo i danas sa ovoga mjesta dok nas pored ostalih na neki način “posmatraju i opominju”.
I da napomenemo da je i Boka u NOR-u dala 1054 borca poginulih a iz ovog kraja.
(Informacija prof. Ljubenko Borović OBNOR Kotor)