Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

25.05.2021
590

SILJANOSKA: TURISTIČKE DJELATNOSTI ŠANSA I ZA SAMOHRANE MAJKE

Samohrane majke, u cilju poboljšanja svoje nezavidne finansijske situacije, šansu vide i u turističkim djelatnostima u toku predstojeće glavne sezone, za koju se očekuje da bude znatno bolja od prethodne, čulo se na njihovom sastanku u Kulurnom centru. 

Predsjednica Udruženja samohranih majki Kotor, Slavica Siljanoska, kazala nam je da ova organizacija na evidenciji ima oko 100 članica sa, u prosjeku, jednim djetetom, koje same izdržavaju, često bez ičije pomoći. 

“Samohrane majke bi mogle raditi dodatne poslove u toku turističke sezone. Nadamo se da će se posebno u predstojećim ljetnim  mjesecima stvarati mogućnosti za više posla. Danas ćemo pokušati da definišemo i koliko žena je zainteresovano za dodatni posao te vrste. Sprovešću i analizu, a sve kako bi se vidjelo koja od članica udruženja bi mogla još negdje da radi, a ne da brojne poslove u turizmu rade ljudi sa strane. Protiv njih naravno nemam ništa, ali smatram i da bi više inicijative kanalisane kroz Udruženje samohranih majki prema poslodavcima, moglo pružiti više šansi za pasao našim sugrađankama I na tome ćemo poraditi”, kazala je Siljanoska. 

Tema sastanka bio je “Uticaj korone na materijalno ekonomsku situaciju u kojoj se nalaze samohrane majke”, a Siljanoska je istakla da se glavna pomoć realizuje kroz međusobne aktivnosti članica koje izlaze u susret jedna drugoj. Pomažu, kako se čulo, Opština i Kolo srpskih sestara Kotor. 

“Najljepše je kada mi se jave djeca koju su majke, i pored teške životne priče i borbe, uspjele da podignu, obrazuju, usmjere u život na pravi način. Na spisku je 100 samohranih majki, ali je to promjenjljiva kategorija. U prosjeku su sa jednim djetetom. Od  2004. godine, kada je  osnovana ova NVO, brojne majke su iznijele svoju djecu, ali uvijek dođe neka nova, mlada žena, sa novom nesrećnom pričom. Ja lično ne mogu da shvatim da žene mogu da dođu u ovakvu situaciju, da suprug ne brine o djeci, da ne pomaže ni rodbina. Naša pomoć je često simbolična. U vidu je paketića sa hranom, zatim prilikom polaska djece u školu, da se prehrane, obuku. Znači i kada neko samo čuje vašu priču. Posebno me raduje što zakon sve više prepoznaje probleme samohranih roditelja. Sudovi su agilniji, presude bolje prepoznaju problem majki… Tako da se čini da smo kao društvo ipak nešto uradili. Međutim,  pred smohranim majkama još je dosta velikih prepreka. I u budućnosti majke, pored roditelja, najveću pomoć očekuju od Opštine, kojoj se često i individualno obraćaju. Naravno, ovom prilikom velika zahvalnost svim onim dobrim ljudima koji su tu oko nas, koji pomažu. Imamo i visokoobrazovane članice koje pomažu pri izradi projekata, edukaciji djece i ostalom”, kazala je Siljanoska.

 Ona se zahvalila Kulturnom centru i Radio Kotoru na pomoći u realizaciji aktivnosti. 

Telefon Udruženja samohranih majki je  069 489 498. 

Podijeli na: