Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

10.10.2020
1448

SESTAK: MENTALNO ZDRAVLJE MLADIH JE PRIORITET

Povodom obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja, Sekretarijat za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor danas je  u multimedijalnoj sali Kulturnog centra "Nikola Đurković" Kotor organizovao predavanje pod nazivom „Mentalno zdravlje za svaki dan”.  Govorile su Lidija Begović, psihološkinja i profesorica u Gimnaziji Kotor i Kristina Sestak, psihološkinja u opštinskoj Kancelariji za prevenciju bolesti zavisnosti, RE populaciju i rodnu ravnopravnost.

Prema riječima profesorice Begović, najbolji način da se otkrije neki psihički problem jeste neposredna interakcija.

“S obzirom na to da se poznajemo tri godine i da smo stekli povjerenje, učenici su u mogućnosti da putem onlajn komunikacije kažu ukoliko imaju neki problem ili strahove. U skladu sa uslovima i mogućnostima, urađen je akcioni plan u kome smo predvidjeli psiho-socijalnu pomoć  kako za djecu, tako i za kolege. Takve vrste aktivnosti radio bi psiholog. Sve ono što je učenicima potrebno mogu pronaći i van škole, s obzirom na to da je puno djece angažovano kroz rad nevladinih organizacija”, kazala je Begović, podsjetivši da je psihologija u školi redovan predmet.

“Govorimo i o preventivi i mentalno-higijenskoj zaštiti. Skrećemo pažnju na anti-stresni program i na ono što oni sami za sebe mogu da urade prije nego što uspostave kontakt sa nekim stručnim licem”, pojasnila je Begović.

Na naše pitanje, da li se djeca i mladi obično sami jave ukoliko smatraju da imaju neki problem, profesorica Begović ističe da je psiholog ipak taj koji je inicijator.

“Profesori koji rade sa djecom obično su detektori prvih problema. Mladima moramo poručiti da bez obzira na trenutnu situaciju,  ne možemo iz ove kože. Možemo da idealizujemo, da čekamo da nam se dese najsvijetliji trenuci, ali živimo u teškim vremenima i moramo pronaći strategije da izguramo stanje sa što manje štete i po mentalno i po fizičko zdravlje”, poručila je Begović.

Prema riječima Sestak, cilj predavanja „Mentalno zdravlje za svaki dan” jeste obilježavanje Svjetskog dana mentalnog zdravlja.

“Takođe, cilj je da pričamo i o tome koliko je mentalno zdravlje važno za svakodnevni život, kao i da podstaknemo mlade da razviju naviku vođenja zdrave mentalne higijene", rekla je Sestak.

Na pitanje kako tumačiti termin “investiranje” u mentalno zdravlje, koji se nalazi u sloganu današnjeg predavanja, Sestak kaže: “Taj pojam se odnosi na investiranje resursa koji postoje, pažnje, kao i investiranje u borbu protiv stigme koja je prisutna. Biti mentalno zdrav ne znači samo biti funkcionalan, već biti zadovoljna i prihvaćena osoba od strane društva”, ističe Sestak.

Učenica Gimnazije Kotor Ana Kaluđerović saopštila je ovom prilikom da nisu samo mladi bili pod stresom tokom prvog talasa pandemije korona virusa, dodavši da su domaći zadaci znatno drugačiji nego što bi bili u školi. "Lakše nam je kad znamo da imamo neko određeno vrijeme kada domaći možemo poslati, a profesorima ne smeta da ih kontaktiramo u bilo koje doba dana”, navodi Kaluđerović.

Učenica Maja Vulović podijelila je svoje iskustvo vezano sa pandemiju korona virusa.

”Kada je pandemija počela u našoj zemlji i kada su nas zatvarali u kuće i nije bilo izlazaka, osjećali smo se usamljeno. Osjećam se bolje kada čujem da se nisam samo ja tako osjećala i da smo svi u ovoj situaciji na nekom istom nivou, te da smo u prilici da u ovim teškim vremenima pomažemo jedni drugima”, zaključila je Vulović.

 

 

 

Podijeli na: