Društvo
SASTANAK POVODOM ORGANIZOVANJA NACIONALNE VJEŽBE TRAGANJA I SPAŠAVANJA NA MORU ЈADRAN 24
Treći po redu sastanak povodom organizovanja Nacionalne vježbe traganja i spašavanja na moru JADRAN 24 održan je danas u amfiteatru Pomorskog fakulteta Kotor Univerziteta Crne Gore. Za realizaciju vježbe biće zadužen Zajednički operativni tim kojeg čine Uprava pomorske sigurnosti i upravljanja lukama Ministarstva saobraćaja i pomorstva, Ministarstvo odbrane i Mornarica Vojske Crne Gore, Sektor granične policije Ministarstva unutrašnjih poslova, Agencija za civilno vazduhoplovstvo i Direktorat za zaštitu i spašavanje.
Nakon prethodne interresorne vježbe koja je uspješno održana 2022. godine u Baru, ove godine, krajem maja mjeseca, po prvi put biće održana nacionalna vježba traganja i spašavanja u slučaju pada aviona u akvatorijumu tivatskog zaliva. Cilj planirane vježbe je: „Testiranja ažuriranog Nacionanog plana traganja i spašavanja na moru i standardnih operativnih procedura, uvježbanost ljudstva, funkcionalnost opreme po pitanju traganja i spašavanja na moru, kao i sigurnosti i bezbjednosti plovidbe pomorskog i vazdušnog saobraćaja. Pored gore navedenih institucija koje čine Zajednički operativni tim, u vježbu će biti uključeni i Aerodrom Tivat i sve kopnene institucije koje dejstvuju kao podrška prilikom incidentnih situacija na moru i sastavni su dio nacionalnog odgovora u vanrednim situacijama.
Prisutne predstavnike institucija i službi pozdravila je dekanica Fakulteta, prof. dr Tatijana Dlabač, nakon čega je mr Žarko Lukšić ispred Uprave pomorske sigurnosti i upravljanja lukama prezentirao plan aktivnosti za realizaciju ovogodišnje planirane vježbe. Nakon toga, doc. dr Miroslav Vukičević ispred Pomorskog fakulteta Kotor i dr Nikola Đorđević ispred Instituta za biologiju mora predstavili su resurse kojima ove dvije institucije raspolažu, a kojima bi ove dvije univerzitetske jedinice, pored ljudskih resursa, mogle da pruže podršku u toku zajedničkih vježbi i potencijalnih vanrednih situacija. Prisutnima su se obratili i gospodin Vojislav Dragović ispred Sektora granične policije i poručnik Aleksandar Stepanović ispred Mornarice Vojske Crne Gore, koji su govorili o značaju međusobne saradnje i zajednički realizovanih vježbi, te aktuelnom i budućem konkretnom učešću i doprinosu u okviru konkretnih resora.
Nakon završnog dijela sastanka u kojemu su razmatrani pojedini detalji i učešće pojedinih institucija u predstojećoj vježbi, prisutni su imali priliku i da obiđu Fakultet i upoznaju se sa njegovim resursima i opremom.
Završna pripremna konferencija u vezi sa organizovanjem ove važne nacionalne vježbe biće održana u Tivtu, u okviru koje će se dalje precizirati scenario i uloga pojedinih institucija. Nakon same vježbe koja će se održati u periodu između 26. i 28. maja, biće odrađena i analiza vježbe u cilju unapređenje njenih pojedinačnih segmenata i razrade budućih detaljnih procedura za pravovremeno i adekvatno reagovanje u slučaju vanrednih situacija iz domena koji povezuju vazduhoplovstvo, pomorstvo i kopnene institucije.
(Pomorski fakultet Kotor)