Društvo
SAOBRAĆAJ KROZ TUNEL VRMAC VJEROVATNO NEĆE BITI PUŠTEN 14. FEBRUARA: OČIŠĆENO 600 METARA KANALIZACIONOG KOLEKTORA
Tekst i foto: Biljana Marković
Saobraćaj kroz tunel “Vrmac” najvjerovatnije neće biti pušten 14. februara, do kada je planirani rok izvođenja radova
na čišćenju kanalizacionog kolektora u ovom infrastrukturnom objektu.
Kako je Radio Kotoru danas saopštio Branko Kapetanović, vlasnik firme “Univerzal” koja izvodi ove radove, od 30. januara, kada su započeti, do danas je očišćeno je oko 600 metara kolektora.
Najavljuje da će za preostalih oko 400 metara nadležnima uputiti zahtjev za produženje roka izvođenja za još pet radnih dana.
Kapetanović objašnjava da su prilikom čišćenja naišli na velike količine betona koji je usut u kolektor 2007. godine prilikom izvođenja radova na rekonstrukciji tunela.
“Znali smo da ima pijeska, dasaka, gredica, kamenja, ali ovo niko nije očekivao. U dužini od 400 metara smo pronašli 70 do 80 odsto staloženog i stisnutog betona kroz pijesak. Sve to smo morali da razbijamo ručno pneumatskim čekićem, kompresorom, materijal da vadimo u kofe. On je zatim odložen u tunelu, a poslije će naknadno biti odvezen na deponiju”, kazao je Kapetanović.
Precizira da je do sada izvađeno oko 45 kubika čvrstog materijala i oko 30 kubika taloga koji je odvezen fekalnom cistijernom na deponiju.
Kolektor u tunelu ima 16 šahti, razmak od jedne do druge je 120 metara, dok je visina samih šahti 1,2 metra.
Tunel “Vrmac” je, ističe, dugačak 1.637 metara, kolika je i dužina samog kolektora, koji, navodi, nije u cijeloj dužini začepljen, već je zatrpano oko 1.000 metara.
“Dakle, 630 metara kolektora je prohodno, čisto, u dobrom stanju. Sam proces čišćenja se inače izvodi ručno. Materijal vadimo kofama i kantama, po principu ruka – ruci. To je rudarski posao; jedan radnik vuče kofu 30 metara, drugi preuzme, vuče 30 metara, zatim sljedeći 30 i tako u dužini od 120 metara, dok se dođe do otvora revizionog šahta. Kofa se onda izvlači vani i materijal odlaže u stranu pored samog šahta”, objasnio je Kapetanović dodavši da je broj radnika angažovanih na čišćenju sa osam, povećan na deset.
“Sa današnjim danom biće očišćeno otprilike oko 600 metara dužine kolektora. Nadam se da smo najteži dio posla prošli. Preostalo je oko 400 metara. S obzirom da nam je do 14. februara ostalo još šest radnih dana da sve očistimo i vratimo u prvobitno stanje, mislim da to nećemo moći. Trebalo bi nam još pet radnih dana da se rok produži kako bi to bilo kvalitetno završeno. Upravo idem u opštinski Sekretarijat da podnesem zahjev za produženje da bi se posao završio do kraja, ili eventualno da stanemo na ovome. Radimo u dvije smjene. Sinoć smo radili do 23 sata, ali je sporo išlo. Sada ide malo brže, ali svakako ne mogu da stignem u roku”, poručuje Kapetanović.
Navodi da su očistili taložnik, a juče izbacili četiri cistijerne taloga. Očekuju cistijernu iz Bara da preuzme i odveze talog iz samog pjeskolova.
Osim betona, iz kolektora je izvađen i drugi materijal, poput željezne armature, koja pravi najveći problem prilikom radova.
“Dobro da se neko od radnika nije povrijedio. Najviše dolazi do oštećenja opreme i odijela od žice armaturne mreže koju su bacali, a to sve je armirano u beton. Od drenažne vode ne vidimo što je pod vodom”, navodi on.
Građane moli da imaju strpljenja i koriste alternativni putni pravac još nekoliko dana.
“S obzirom da se radi za grad Kotor, u interesu je svakome da se kolektor dovede u normalno stanje. Ovo je bilo neophodno da bi se povećao kanalizacioni sistem prema Risnu. Inače, kanalizacioni kolektor je bukvalno tunel ispod tunela. Prolazi dužinom ispod cijelog tunela “Vrmac” i namijenjen je da otpadne vode i fekalije idu iz kanalizacionog sistema Kotor – Trašte”, naglašava Kapetanović.
Kolektor je, smatra, urađen stručno, obložen je keramičkim pločicama, a pad od 0,03 promila identičan je od početka do kraja.
“Pad se nigdje ne mijenja, pa da voda pada ili da se pravi neka brana. Urađen po propisu i standardima. Iza toga stojim da mi dođe ne znam koji inženjer i projektant: mi danas ovo više nikada ne bi mogli napraviti”, tvrdi on.
Kako podsjeća, tunel “Vrmac” su 1985. godine izgradile firme “Mavrovo” iz Makedonije i “Hidro elektra” iz Hrvatske. Rekonstrukcija tunela je vršena dva puta, zadnji put u periodu od 2005. do 2007. godine.
“Kolektor je isti izvođač i rađen je uporedo sa tunelom.
Hidro tunel za odvođenje otpadnih drenažnih voda, u dužini od 800 metara, koji ide gravitaciono prema Kotoru, građen je 2005. godine, zaključuje Kapetanović.