Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

17.12.2019
600

ROGANOVIĆ: NARGILE ŠTETNIJE OD CIGARETA

Pušenje nargila postalo je posljednjih godina popularno kako u svijetu, tako i kod nas.

Radi se o vodenoj luli za pušenje duvana koji prolazi kroz ohlađenu vodu. Duvan može biti natopljen melasom ili medom, pomiješan sa voćem, što daje različite ukuse ili biljnim mješavinama koje mogu i ne moraju da sadrže nikotin.

Kako je za Radio Kotor kazala subspecijalistkinja za bolesti zavisnosti, neuropsihijatar dr Marina Roganović i u Kotoru je primjetan trend konzumiranja nargila. „Bez obzira na to da li se koristi duvan ili neka druga mješavina, pušenje nargila uključuje sagorijevanje uglja i udisanje dima, što svakako ima štetne posljedice po zdravlje konzumenta. Pušenje se obično odvija u grupama i vrlo često preko istog nastavka za usta“, pojašnjava Roganović.

Izvjestan broj mladih svoje slobodno vrijeme provode tako što satima borave u zadimljenim, polumračnim prostorijama kafića, uz udisanje raznih otrovnih i neotrovnih supstanci. Zapravo, prija im ritual dijeljenja sa grupom, kao i potvrda da na taj način ulaze u svijet odraslih. Konzumenti nargila vjeruju da je manje štetno nego pušenje cigareta, ali istina je sasvim drugačija. Dim iz nargila u odnosu na cigarete sadrži veće količine arsenika, olova i nikla, mnogo više katrana i ugljen monoksida. Osim što izazivaju somatska oštećenja kao što su oboljenja sluzokože, digestivnog trakta, oboljenja pluća, mozga, pušenje nargila može dovesti i do širenja zaraznih bolesti. Postoji i rizik od obolijevanja od leukemije“, saopštila je Roganović.

Naglašava da pušenje nargila utiče na psihu, izazivajući razdražljivost, promjenu raspoloženja, agresivnost i depresivnost. „Može se javiti i psihička zavisnost. Nargile se mogu zloupotrijebiti u smislu korišćenja marihuane i hašiša“, navodi ona.

Veoma je važno, smatra, razvijati preventivne programe kojima bi se podigla svjesnost i informisanost o nargilama kod čitave populacije, te edukovati roditelje i zdravstvene radnike, a posebno mlade da kažu ne ovakvim trendovima koji umnogome štete njihovom psihofizičkom razvoju.

Podijeli na: