Društvo
RADUNOVIĆ: GRAĐANI U MALOM PROCENTU SELEKTUJU OTPAD
Iz preduzeća “Komunalno Kotor” doo navode da nisu zadovoljni procentom selektovanog otpada u našoj opštini.
Kako za Radio Kotor navodi koordinatorka Službe tehničko-operativnih poslova Jelena Radunović, Odluka o odvojenom razvrstavanju otpada na teritoriji Opštine Kotor i dalje se primjenjuje samo u prvoj fazi, koja obuhvata naselja Muo, Škaljari, kontakt zonu Starog grada, kao i Dobrotu 1 i 2, dok će ona važiti i za ostala naselja u našoj opštini (kroz fazu 2 i 3) nakon nabavke treće po redu auto-smećare, čija se isporuka očekuje krajem ljeta.
,,U naseljima u kojima je na snazi Odluka ima pojedinaca koji je poštuju i razvrstavaju svoj otpad, ali mnogo je veći procenat građana, koji to ne rade. Nakon isporuke auto-smećare i uz nabavku dodatnih kontejnera za mokru i suvu frakciju, tehnički ćemo biti spremni da Odluku sprovedemo, na teritoriji cijele opštine”- kazala je Radunović.
Ona je zatim ponovila apel građanima, da odvajaju otpad na suvu i mokru frakciju, kako bi se on dalje reciklirao.
,,Pravilnom selekcijom otpada taj način olakšava se rad našim zaposlenim na pretovarnih stanici, na kojoj se svakodnevno u zimskom periodu razvrstaju oko 40 tona otpada, koji se sakupi na teritoriji naše opstine. U ljetnjim mjesecima ta količina je do 100 tona dnevno, a trenutno ona varira između 70 i 80 tona, koje se selektuje ručno”- navodi Radunović.
Sve ono što je tržišno interesantno, kako pojašnjava, kao što su: papir, karton, sve vrste plastike, streč folija, limenke i metali, nakon selekcije se balira i dalje plasira na tržiste.
"Otpad zatim ide na reciklžu u zemljama okruženja, a sve ne selektovano i što nije tržišno interesantno, prevozi se na regionalnu deponiju Možura u Baru. Tako da je iz više ekoloških razloga značajno da se smanji količina otpada”- istiće Radunović.
Komunalno Kotor doo, kako navodi, preuzima otpad sa jednog od kruzera koji uplovljava u kotorsku luku, jednom u 10 dana.
,,Veoma je značajno što je otpad sa broda već propisno selektivan i što zaposleni u pretovarnoj stanici dobiju čistu sirovinu, koju nakon preuzimanja presuju. Radi se uglavnom o reciklarnim sirovinama, što je veoma značajno”- zaključila je Radunović.
Tekst: Tamara Vuković