Društvo
RADUNOVIĆ ZA NEDJELJNI RAZGOVOR: OPŠTINI KOTOR SMO DO SADA OBEZBIJEDILI 1,2 MILIONA EURA KOMUNALNE INFRASTRUKTURE
Nevladina organizacija “Eko centar Delfin” iz Kotora je sredinom decembra prošle godine obilježila 20 godina od osnivanja i rada.
Kako je za emisiju “Nedjeljni razgovor” kazala direktorka ove organizacije Ljilja Radunović, 2006. godine urađen je prvi Lokalni ekološki akcioni plan, 2019. godine su prvi u Crnoj Gori izradili Lokalni plan zaštite životne sredine, do sada su realizovali šezdesetak lokalnih, nacionalnih i međunarodnih projekata, a opštini Kotor obezbijedili 1,2 miliona eura komunalne infrastrukture.
„Teško da mogu favorizovati samo jedan projekat za koji mogu reći da je bio najuspješniji i svakako na dobrobit lokalne zajednice. Ono što bih istakla jeste da smo zaista ponosni na projekat kroz koji je uspostavljena prva i za sada jedina kompostana u Crnoj Gori za reciklažu zelenog otpada sa javnih površina u našoj opštini“, saopštila je Radunović.
Ne manje važan, napominje, bio je i projekat „Za životnu sredinu-učestvuj i odlučuj“.
„Tom prilikom smo uradili Lokalni plan zaštite životne sredine za opštinu Kotor koji podrazumijeva period od 2019. do 2023. godine. Radi se o dokumentu koji je dio lokalne eko politike i koji je usvojen jednoglasno od strane odbornika gradskog parlamenta. Kroz pomenuti plan obrađene su sve oblasti života i rada naših sugrađana i definisane mjere i aktivnosti koje bi trebale biti realizovane ili započete kako bi kvalitet života naših sugrađana bio još bolji. Bio je to prvi put da se na lokalnom nivou izradila i prihvatila jedna politika izvan kancelarije. Plan je radio veliki broj loklanih i međunarodnih stručnjaka, a građani su kroz sastanke u mjesnim zajednicama aktivno učestvovali u izradi analize stanja i definisanja potrebnih aktivnosti. Osim toga, definisani su i prioritetni ciljevi kroz anketiranje 2% građana Kotora, a u pitanju su bile različite ciljne grupe, građani, studenti, posjetioci Kotora. Na ovaj način dobili smo dokument na kojem je zapravo učestvovala kompletna lokalna zajednica i ova metodologija trebala bi biti primjer dobre prakse za sve slične buduće procese“, poručila je Radunović.
S ponosom ističe izradu prvog i za sada jedinog Katastra javnih zelenih površina u Crnoj Gori za opštinu Kotor. „Primjena ovog dokumenta se ostvaruje u periodu od četiri, pet godina kroz adekvatno, racionalno i održivo upravljanje javnim zelenim površinama. Tokom naredne godine planirano je da se uradi i revizija katastra“, kazala je Radunović.
Prema njenim riječima 1,2 miliona eura obezbijedili su kroz projekte za unaprijeđenje komunalne infrastrukture u opštini Kotor, a pored toga, dopremljeno je 160 kontejnera za opštine Tivat i Herceg Novi, tri pres kontejnera za opštinu Budva, a 330 000 eura upućeno je opštini Tivat za unaprijeđenje infrastrukture u oblasti energetske efikasnosti.
Od projekata koji su u toku, Radunović ističe:
Najveći problem u oblasti zaštite životne sredine na lokalnom nivou, smatra Radunović, jeste primjena i poštovanje usvojenih politika sa lokalnog i nacionalnog nivoa, kao i odgovoran i racionalan odnos prema resursima kojima raspolažemo.