Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

16.03.2021
566

RADULOVIĆ: U KOTORU BORAVI OKO 350 TURISTA, DUPLO MANJE NEGO U ISTOM PERIODU PROŠLE GODINE

Na području naše opštine trenutno boravi oko 350 turista, što je oko 50% manje u odnosu na uporedni period prošle godine, kazala je za naš radio v.d. direktora Turističke organizacije opštine Kotor Emilija Radulović.

,, Turisti su uglavnom smješteni u privatnom smještaju (preko 80%), dok je manji dio njih izabrao hotel kao smještajnu jednici. Na osnovu ovih podataka ne može se zaključivati o predstojećoj sezona, budući da je uporedni kvartal 2020. godine bio prije početka zdravstvene krize. Kada su u pitanju smještajni kapaciteti, uz stalan rast broja hotela i jedinica u sektoru privatnog smještaja, došlo je i do značajnog kvalitativnog poboljšanja, posebno u novootvorenim malim hotelima, koji posjeduju atraktivne arhitektonsko-ambijentalne karakteristike. Slični trendovi su i u privatnim apartmanskim  jedinicama i hostelima. Ostali vidovi turističkih smještajnih kapaciteta, poput kampova ili objekata ruralnog turizma su nedovoljno prisutni i razvijeni kao gradska turistička ponuda”, kazala je Radulović.

Na području kotorske opštine ima: 41 hotel (sa 1.777 ležaja), četiri turistička apartmanska bloka (sa 57 ležaja) pet hostela (sa 414 ležaja) i jedan auto kamp, dodala je.

,,U momentu kada će masovni turizam u doba aktuelne epidemiološke situacije ostati u sjenci, a drugi alternativni vidovi turizma dobiti novu razvojnu šansu, predstavlja i prednost Kotora, budući da će turista tražiti intimnija manja mjesta. Trenutno je otvoreno sedam hotela, većina njih još nema potvrđene rezervacije za predstojeći period. Ostali hoteli usljed pandemije korona virusa nisu otoreni. Prema podacima TO Kotor, od početka godine u privatnom smještaju boravilo je 1.509 turista, što je 68% manje u odnosu na uporedni period prošle godine. U hotelskom smještaju prema Monstatovim podacima iz januara, boravila su 125 gosta, i ostvareno je 235 noćenja.  Za februar nemamo zvanične podatke još uvijek, ali se bitno ne razlikuju od januara”, rekla je Radulović.

Što se tiče strukture gostiju koji su boravili u Kotoru najveći dio njih je iz Rusije 28,6%, Srbije 19,79%, BiH 12,88% i SAD-a 5,09%. Što je drugačija struktura po nacionlanosti u odnosu na prošlu godinu, za četvrtu i petu poziciju koju su umesto BiH i SAD-a zauzimali su Kina i Turska.

,, U skladu sa smjernicama Nacionalne turističke organitacije, u zadnjem kvartalu prošle godine analizirali smo ključna emitivna tržišta, na osnovu podataka na internetu i to za: Veliku Britaniju, Rusiju, Austriju, Francusku, Poljsku i Njemačku. Budući da je Rusija vodeća po broju dolazaka, evo i nekoliko zanimljivih zaključaka istraživanja što se ovog tržišta tiče. Turisti iz Rusije su među najzastupljenijim u Crnoj Gori, a trendovi koji se bilježe iz godine u godinu pokazuju da je ruskim turistima Crna Gora jedna od omiljenih destinacija za odmor. Skoro četvrtinu stranih turista koji posjećuju Crnu Goru čine ruski gosti. Cijena je jedan od ključnih faktora u donošenju odluke vezano za putovanja, prednosti omiljenih destinacija baziraju se na odnosu cijene i kvaliteta. Vrsta prevoza koji su turisti najviše koristili prilikom odlaska na godišnji odmor u inostranstvo je avio prevoz (97%) i oko 50% svih turista bukira odmor preko agencija, pa se pretpostavlja da su ostali skloniji bukiranju preko interneta. Ruski turisti imaju naviku da bukiraju vrlo kasno – 80% njih putovanje bukira u toku posljednjeg mjeseca pred put. Vrlo su avanturistički raspoloženi, vole raznovrsnost turističkih sadržaja. Većina ruskih turista tokom godišnjeg odmora bira hotelski smještaj sa četiri ili pet zvijezdica, oko 78%. Najveći broj ruskih turista bira odmor sa motivima sunca, mora i plaže. Destinacije sa spa i sportskim mogućnostima i naglašenom ponudom dobre kuhinje su posebno zanimljive. Prosječni budžet ruskog turiste tokom odmora izvan granica svoje države iznosi oko 1.100 eura”, zaključila je Radulović.

 

Podijeli na: