Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

29.09.2021
405

RADOVANOVIĆ: POPIS STANOVNIŠTVA DA SADRŽI I PITANJA KOJA SE TIČU OSI

Za sada ne postoji podatak koliko ima osoba sa invaliditetom (OSI)  u Crnoj Gori. Stoga je Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore još prošle godine, kada je bila u toku priprema Nacrta zakona o popisu stanovništva, uputilo inicijativu Zavodu za statistiku, u kojoj su tražili da se u popis uvrste pitanja koja se tiču osoba sa invaliditetom, na način da se adekvatno prevedu pitanja Vašingtonske grupe za prikupljanje podataka o invalidnosti. To je za Radio Kotor kazala Anđela Radovanović, programska menadžerka u Udruženju mladih sa hendikepom Crne Gore.

,, S obzirom na to da su se na popisu iz 2011. pitanja završavala ukoliko bi osoba odgovorila da nema smetnji u obavljanju svakodnevnih aktivnosti i da su  samo one OSI  koje su bile edukovane šta ta pitanja znače i koja im je svrha, na njega odgovorile pozitivno. U okviru toga, ukoliko je odgovor bio negativan - popisivač bi završio postavljanje pitanja i ostali podaci se nisu prikupljali. Zbog toga mi u Crnoj Gori i dalje baratamo nekom brojkom od 10 do 11 procenata OSI. U odnosu na ukupni broj stanovništva u svijetu taj broj ide do 15, nekad i 20 %. Invaliditet treba prestati posmatrati iz perspektive tragedije, što je u Crnoj Gori i dalje jako čest slučaj ili se invaliditet skriva i o njemu se ne želi govoriti. Početkom ovog mjeseca kada je najavljeno da će se popis sprovoditi ove godine, ponovili smo inicijativu, naročito imajući u vidu da se u medijima pojavila informacija da u Nacrtu zakona o popisu pitanja o invaliditetu uopšte nema. Uputili smo inicijative, održali sastanke i radimo na ovom pitanju jer zaista smatramo da Crna Gora ne treba još 10 godina da čeka  kvalitetne statističke podatke o OSI, jer time samo “guramo pod tepih” one probleme koji već postoje” – kaže Radovanović.

Kako navodi, Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore (UMHCG) zbog pandemije korona virusa suočilo se sa novim okolnostima. “ To je uticalo na položaj osoba sa invaliditetom sa kojima se sprovode različite aktivnosti, kao i na na promjenu načina rada i prvenstveno na realizaciju brojnih aktivnosti u online formatu. U toku je realizacija projekta “Osamostali se” koji se sprovodi uz podršku Ministarstva finansija i socijalnog staranja kroz koji su između ostalih aktivnosti, realizovani susreti osoba sa invaliditetom, zamišljeni kao grupe samopodrške na kojima OSI  međusobno izmjenjuju iskustva o različitim životnim situacijama. To se  pokazalo kao jedna jako pozitivna praksa. Kada govorimo o projektima čija je realizacija počela posljednjih mjesec dana, tu je projekat “ Za zajedničko učešće OSI” koji  sprovodimo uz finansijsku podršku Glavnog grada, kroz javni konkurs za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata i programa NVO. On ima za cilj da doprinese poboljšanju položaja mladih sa invaliditetom i njihovom aktivnom učešću i uključenosti u sve sfere društvenog života. Kroz ovaj projekat planiramo da osnažimo, edukujemo i motivišemo mlade OSI za uključivanje u društveni život, da utičemo na poboljšanje njihove samostalnosti, edukujemo ih o ličnom razvoju i učešću u društvu. Pomoću ovog projekta obezbijedićemo psihološko savjetovanje i školu aktivizma, a projekat je namijenjen mladima sa invaliditetom od 15 do 30 godina iz Podgorice, odnosno onima koji žive ili studiraju u Podgorici” - kaže Radovanović.

UMGCG je započelo i realizaciju projekta “Zaštićene, osnažene, sigurne”, uz finansijsku podršku Austrijske razvojne agencije.

,,Projekat ima za cilj da informiše nadležne institucije i tijela o oblicima i vrstama nasilja nad ženama sa invaliditetom, mehanizmima prevencije, zaštite na lokalnom i nacionalnom nivou kao i da podiže nivo informisanosti žena sa invaliditetom o oblicima i vrstama nasilja i mehanizmima zaštite i naravno, da ih ohrabri da prijavljuju nasilje. Projektom ćemo sprovoditi između ostalog, monitoring rada institucija u odnosu na postupanje sa djevojčicama i ženama sa invaliditetom - žrtvama nasilja, dok ćemo im omogućiti besplatno pravno savjetovanje, informisanje i zastupanje. Ovo je jako značajan projekat jer se nastavlja cijeli niz aktivnosti koje smo u prethodnoj godini sproveli, a koje su se bavile zaštitom osoba sa invaliditetom od nasilja, sa posebnim fokusom na žene i djevojčice sa invaliditetom, koje su bile ili žrtve ili svjedoci nasilja” – priča Radovanović.

Nažalost, prema rezultatima istraživanja nasilje u Crnoj Gori je, kako navodi, u porastu. “ To bilježe brojna istraživanja, pa se tako pojavljuje i nasilje nad OSI kao i oni oblici nasilja o kojima oni nisu dovoljno edukovani, informisani ili ga smatraju prirodnom kaznom za svoj invaliditet. Kroz sve te aktivnosti koje sprovodimo, a koje smo, pored ostalog, sprovodili i kroz neke druge projekte, želimo da utičemo na to da se stepen nasilja nad osobama sa invaliditetom smanji. U planu je realizovanje još cijelog niza aktivnosti koje se bave ovom problematikom, ali i niza drugih koje su namijenjene ženama i djevojčicama sa invaliditetom” - pojasnila je Radovanović.

Pandemija korona virusa, ističe, nije obustavila održavanje radionica, koje se organizuju na različite načine u zavisnosti od epidemioloških mjera.

,,Više aktivnosti koje smo ranije imali sada radimo online, uključujući i treninge koji su upravo sprovedeni, a to je trening za trenere kroz program “Transformacija za efikasno učešće”, koji radimo uz podršku Evropske unije.  Kroz trening smo radili na  edukaciji predstavnika organizacija osoba sa invaliditetom i mladih aktivista za prava OSI. Za razliku od ranijih treninga koje smo sprovodili uživo, ovo je prvi trening za trenere koji sprovodimo u online formatu. Pandemija korona virusa donijela je sa sobom da se naše aktivnosti odvijaju online, a uveli smo i online pravno savjetovalište. Moram istaći da je glavni problem kada je riječ o online aktivnostima za OSI, nepristupačnost različitih formata ili nepristupačnost servisa koji su obezbjeđivani od strane raznih institucija. Mnoge osobe sa invaliditetom ostale su uskraćena za informacije jer - ili nisu bile edukovane kako da koriste tehnologije ili zbog socijalnog i ekonomskog položaja u kojem se nalaze uopšte nisu bile u prilici da imaju svoj kompjuter odnosno internetu, što im je u velikoj mjeri onemogućilo da koriste sve ono što su koristili ostali građani”, objašnjava Radovanović.

Ona je za kraj razgovora poručila da su vrata UMHCG otvorena za sve osobe sa invaliditetom koje ih mogu kontaktirati putem telefona 020 265 650 ili putem društvenih mreža Facebook i Instagram.

 Foto: UMHCG

Podijeli na: