Društvo
RADONJIĆ: DOBAR KONCEPT UPRAVLJANJA MJESNIM ZAJEDNICAMA SAMO UZ UČEŠĆE RUKOVODSTVA I GRAĐANA
Sekretarijat za opštu upravu Opštine Kotor je tokom proteklih pet mjeseci realizovao niz aktivnosti predviđenih Odlukom o mjesnim zajednicama, usvojenom početkom novembra prošle godine.
Kako je danas u emisiji „032“ Radio Kotora kazala samostalna savjetnica za mjesne zajednice Olivera Radonjić, u 19 mjesnih zajednica su od 29. novembra do 18. decembra prošle godine održani zborovi građana za izbor novih organa upravljanja. Posljednji zbor održan je u Mjesnoj zajednici Morinj krajem februara ove godine.
„Pet članova Savjeta od sedam koliko ih ovaj organ u pomenutoj mjesnoj zajednici broji dalo je ostavke, što iz ličnih, što iz drugih razloga i shodno Odluci o mjesnim zajednicama, morali smo zakazati zbor za dopunu tih pet mjesta. Nakon neusvajanja Izvještaja o radu predsjednika i Savjeta ove mjesne zajednice za period od 23. septembra 2017. godine do 28. februara ove godine, građani su podnijeli i izglasali prijedlog za razrješenje predsjednika i preostalog člana Savjeta nakon čega su donijeli odluku o izboru novih sedam članova. Ovaj organ je odmah nakon zbora na svojoj konstitutivnoj sjednici izabrao novog predsjednika i zamjenicu predsjednika“, pojasnila je Radonjić.
Svi zborovi su održani u skladu sa Odlukom o mjesnim zajednicama, što se odnosi na propisani broj prisutnih građana, način predlaganja i izbora članova Savjeta i nadzornih odbora. Zborovima je u svim mjesnim zajednicama (izuzimajući MZ Morinj) prisutvovalo ukupno 946 građana.
U mjesnim zajednicama: Muo, Prčanj, Stoliv, Stari grad, Dobrota 1, Orahovac i Lastva Grbaljska izabrani su predsjednici koji su i u prethodnom sazivu bili na toj funkciji. „Ono što me posebno raduje i što se moglo primijetiti na održanim zborovima, jeste činjenica da se kod novoizabranih predsjednika i članova Savjeta osjeća pozitivna energija, volja i želja da se preduzmu konkretne aktivnosti na rješavanju problema u njihovim mjesnim zajednicama i da su mnogi od njih već preduzeli konkretne korake prema nadležnim institucijama. Vjerujem da to neće biti samo onaj početni entuzijazam, kojem smo svi nekako na početku skloni, već da će se to nastaviti i u narednom periodu i da ih eventualni neuspjesi ili neke prepreke na tom putu neće pokolebati“, rekla je Radonjić, dodavši da najmlađe predsjednike Savjeta imaju Mjesne zajednice Gornji Grbalj i Kavač.
Ona naglašava da je prvi put Sekretarijat za opštu upravu Opštine Kotor uradio i mapu mjesnih zajednica.
„Posao je bio povjeren Geodetsko-arhitektonskom birou Geomet doo Kotor. Na taj način smo dobili jasan pregled teritorijalne podjele opštine Kotor po mjesnim zajednicama i njihov prostorni obuhvat. U opštini Kotor ima 21 mjesna zajednica. Teritorijalno najveća je Mjesna zajednica Gornje Krivošije, zatim slijede: Risan, Gornji Grbalj i Savina. Najmanje su: Dobrota 1, Radanovići i Muo. Zanimljivo je da je najmanja mjesna mjesna zajednica ujedno i najbrojnija (Dobrota 1), sa preko 4 i po hiljade stanovnika.
Domovi kulture, navodi Radonjić, predstavljaju mjesto okupljanja gdje ljudi provode svoje slobodno vrijeme komunicirajući i razmjenjujući iskustva ili raspravljajući kako da poboljšaju život u svojoj zajednici. Svoj prostor u ovom trenutku nema Mjesna zajednica Vranovići, koju čine tri sela: Vranovići, Pobrđe i Lješevići, a potrebu za adekvatnijim imaju Mjesne zajednice Risan i Donje Krivošije.
Dobar koncept upravljanja mjesnom zajednicom, smatra, ne podrazumijeva isključivo rad predsjednika i Savjeta, već su i građani ti koji moraju, svako na svoj način, dati doprinos u njenom radu.
Na pitanje slušaoca, zašto u Mjesnoj zajednici Dobrota 1 već duže vrijeme nema sekretarke Mjesne zajednice, Radonjić odgovara, da je službenica izvjestan period na bolovanju, te da se za sve informacije građani mogu obratiti Sekretarijtu za opštu upravu, na broj telefona 325 895 ili putem Sistema 48.