Društvo
RADONJIĆ ZA RADIO ŠKOLU: USKORO REALIZACIJA PROJEKTA ENERGETSKE EFIKASNOSTI, U TOKU RADOVI NA SPORTSKIM TERENIMA ŠKOLE NJEGOŠ
Zimski raspust u Osnovnoj školi “Njegoš” na Benovu iskoristili su za generalno čišćenje učionica i administrativnih prostorija, te pripremu godišnjih i finansijskih izvještaja.
Kako je za današnje izdanje emisije “Radio škola” kazala direktorka ove obrazovne ustanove, Tamara Radonjić, nadgledaju odvijanje radova na adaptaciji dva sportska terena, na stadionu malih sportova i na novom, malom terenu u Škaljarima, čije se otvaranje uskoro očekuje.
Od Ministarstva prosvjete, napominje, dobili su uputstva na koji način će se nadoknaditi pet radnih dana produženog zimskog raspusta i to će biti radne subote.
“Ono što je aktuelno jeste da je nadležno ministarstvo, u saradnji sa UNICEF-om, uradilo novi projekat digitalne škole, platforme za učenje, nastavu, komunikaciju i saradnju u digitalnom okruženju, nazvan Digionica, koji je podrška našim učenicima/ama najprije sa ciljem nadoknade propuštenog gradiva, a dostupna je na linku https://www.digitalnaskola.edu.me/”, pojašnjava Radonjić.
Ova gradska škola broji 913 učenika, djevojčica je 457, dječaka 456. Ukupno je 40 odjeljenja, 39 redovne nastave i jedno integrisano, kombinovano odjeljenje za učenike sa posebnim obrazovnim potrebama.
“U januaru smo održali 11 sjednica stručnih aktiva. Što se tiče uspjeha učenika/ca, srednja ocjena na nivou škole je 3,82. Ovi statistički podaci koje radimo za svaki kvalifikacioni period služe da možemo uporediti rezultate sa prethodnim godinama, a uz pomoć aplikacije Informacionog sistema crnogorskog obrazovanja-MEIS za unos podataka, uporedimo rezultate na nivou opštine, ali i države”, rekla je Radonjić.
Ona ističe da su školu krajem prošle godine posjetili predstavnici Fondacije za promociju nauke u Crnoj Gori PRONA.
“Učenici/ce su imali priliku da konkretno vide kako nauka izgleda kroz odvijanje eksperimenta. Smatram da to treba da bude češća praksa, da ih zainteresujemo za nauku i prave vrijednosti na interesantan i interaktivan način. Naša škola će i ubuduće raditi na sličnim projektima i truditi se da djeci približi nauku na, ovaj, eksperimentalan i nadasve poseban način”, saopštila je Radonjić.
Naša sagovornica podsjeća da je takođe, krajem prošle godine, u Zavodu za školstvo održan sastanak sa predstavnicima Učeničkog parlamenta na temu „Želimo da vas čujemo“. Predstavnice ove škole bile su Ksenija Kovačević i Marta Borović. Razgovaralo se o prilagođavanju obima gradiva, optimalnom broju pismenih testova, osmišljavanju izleta i pospješivanju međusobne konverzacije na časovima stranih jezika.
U ovoj obrazovnoj ustanovi se redovno održavaju sastanci Učeničkog parlamenta i trude se, napominje Radonjić, da djecu maksimalno uključe u dešavanja škole. Saradnja sa ostalim obrazovnim ustanovama u gradu, kao i sa lokalnom zajednicom je, ističe, na visokom nivou.
Na objektu škole već duže vrijeme nisu obavljeni veći infrastrukturni zahvati, posebno na fasadi i kotlarnici.
“Tokom prethodne godine uspjeli smo da saniramo sve toalete u školi na oba sprata, u oktobru smo adaptirali dio krovne konstrukcije koji je bio u veoma lošem stanju. U saradnji sa Ministarstvom kapitalnih investicija i Ministarstvom prosvjete očekujemo realizaciju projekta energetske efikasnosti. Projekat je završen, dobili smo sve dozvole za dio na kojem će se obaviti rekonstrukcija i sada čekamo rezultate tendera kako bi u junu ove godine započeli radovi. To je veliko infrastrukturno ulaganje koje podrazumjeva radove na fasadi, izolaciji, stolariji, grijanju i rasvjeti u školi”, pojašnjava Radonjić.
U planu za ovo ljeto je, naglašava, još i sanacija krova škole u Područnom odjeljenju u Škaljarima, sanacija cijele elektroinstalacione mreže, te uvođenje video nadzora.
Tekst: Sanja Čavor
Foto: Radio Kotor