Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

28.06.2022
851

RADNJIĆ: PRILIKOM PISANJA CV-A NAJVAŽNIJE JE DA BUDETE ISKRENI



Pomorski fakultet Kotor Univerziteta Crne Gore nedavno je organizovao predavanje alumnistkinje i studentkinje master studija Kristine Radnjić, na temu “Savremeni pristup kreiranju CV-a za tržište rada u pomorstvu”, koje je održano putem ZOOM platforme.

Radnjić je gostujući u emisiji “Svijet nauke” Radio Kotora kazala da je prepoznala potrebu da studentima prikaže način na koji oni mogu sebe predstaviti u što boljem svijetlu budućem  poslodavcu, a da to bude prilagođeno pomorskom tržištu rada, koje je veoma specifično.

“Interesovanje su najviše pokazali studenti završne godine osnovnih, kao i studenti master i doktorskih studija. Na početku je bilo potrebno ukazati na najčešće greške koje se rade pri izradi CV-a. Preporučila sam im da budu iskreni, jer će se uvijek prilikom odvijanja samog intervjua saznati šta je ono što je u CV-u dodato ili na neki način preuveličano. Ukazala sam na šest najčešćih grešaka i komparativnom analizom apostrofirala jedan tradicionalan i jedan savremeni model, kao i šta je ono što bi trebalo prepraviti kako bi on bio prilagođen današnjem tržištu rada i agentima koji zapošljavaju pomorce”, pojasnila je Radnjić.

Najčešća greška koje se prave prilikom pisanja CV-a su, kako navodi: preuveličavanje ili davanje lažnih informacija, gramatička i stilska nepismenost, te pravopisne greške koje čine da kandidati izgleda neprofesionalno.

“Takođe, treba obratiti pažnju da fotografija bude prikladna i mail adresa adekvatna. Uz CV je bitno da ide i motivaciono pismo, jer vas on ukratko predstavlja. To je nešto što će zainteresovati poslodavca da uzme i pročita CV, te dublje upozna vaše kvalifikacije i radnu biografiju. Cilj motivacionog pisma je da ukratko predstavi samog kandidata. Prva rečenica treba da kaže ko smo i čime se bavimo, za koju poziciju apliciramo i treba da zainteresuje poslodavca, koji će ostale podatke dobiti čitanjem samog CV-a, ali i uz proprarnu dokumentaciju koja je obavezna za apliciranje kod pomorskih agencija. Važno je da se držimo nekih informacija koje su zaista relevantne poslodavcu. Ukoliko on od nas ne zahtijeva da ne upišemo kojim se hobijem bavimo i šta radimo u slobodno vrijeme, nema potrebe da te stvari pišemo.  Što se konkretno pomorskog tržišta tiče, ono što najviše interesuje budućeg poslodavca je radno iskustvo,  obrazovanje, kao i koje sertifikate je kandidat dobio prilikom obuka u trening centrima, kao i kakvo je zdravstveno stanje pomorca. Preporuke nisu u potpunosti obavezne, ali je svakako poželjno da postoje uz CV, motivaciono pismo i ostalu dokumentaciju”, napominje Radnjić.

Ona dodaje da je studente najviše interesovalo kako mogu da prilagode CV određenoj poslovnoj poziciji i na koji način mogu da preprave već postojeći.

“Savjetovala sam ih  da što više koriste LinkedIn platformu- društvenu mrežu koja se koristi u poslovne svrhe i pomoću koje se mogu plasirati na pomorsko tržište. Planirali smo da u skorije vrijeme održimo predavanje na temu optimizacija LinkdIn profila, koji bi studente mogao  da dovede do bržeg zaposlenja”, zaključila je Radnjić.
 
Tekst: Tamara Vuković
 

Podijeli na: