Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

29.12.2024
666

RADMILA STUPAR ĐURIŠIĆ: ZABRANE NISU RJEŠENJE, RODITELJSKI GLAS MORA BITI JAČI OD DUVANSKE INDUSTRIJE (AUDIO)

Tekst: Sanja Čavor

Foto: privatna arhiva

O štetnosti konzumiranja cigareta govori se već decenijama, a njihov loš uticaj na zdravlje svakodnevno se dokazuje. Ono što je posebno zabrinjavajuće je upotreba duvana među maloljetnicima. Istraživanja pokazuju da današnja djeca u Crnoj Gori počinju da puše već u nižim razredima osnovne škole. Starosna granica koja se pomjera iz godine u godinu čini ovu pojavu sve alarmantnijom.

Sa psihološkinjom Radmilom Stupar Đurišić razgovarali smo o konzumiranju cigareta kod djece i omladine, kontraefektima rigoroznih zabrana, o tome kako je pušenje postalo socijalni fenomen koji utiče ne samo na pušače, već i na nepušače, kao i o ulozi i zadacima roditelja na ovu temu.

Priča o konzumiranju duvanskih proizvoda, napominje naša sagovornica, počinje već u djetinjstvu.

“Djeca u ranom uzrastu u svom domu postaju pasivni pušači, jer njihovi ukućani puše i oni udišu dim. Njihova ličnost raste uz duvanske proizvode, što postaje njihova svakodnevica”, konstatuje Stupar Đurišić za posljednje izdanje emisije “Nedjeljni razgovor” u ovoj godini.

Na pitanje o tome postoje li osobine ličnosti koje mogu predisponirati osobu da prvi put počne konzumirati cigarete, Stupar Đurišić odgovara: “Ne možemo govoriti o čvrsto oformljenim osobinama ličnosti u dobi od 14-15 godina, a svakako da je socijalni uticaj jači. Specifično je da djeca koja postaju zavisnici od duvanskih proizvoda u ranom uzrastu nisu bila dovoljno osnažena, a kasnije često nemaju motivaciju i energiju da se suoče sa životnim problemima, pa cigareta postaje način da dođu do prividnog osećaja uspjeha”.

Cigareta je, prema njenim riječima, i socijalna poveznica, svojevrsna “ulaznica” u društvo za djecu i mlade koji imaju manjak samopouzdanja.

“Oduvijek je postojao onaj lider, glavni lik u društvu sa cigaretom, koga smo željeli da kopiramo i slijedimo. Potreba da se dokažemo u vršnjačkoj grupi prisutna je u svim generacijama i potrebno je vreme da se ta slika promijeni, kako kroz psihološki, tako i kroz medijski uticaj”, objašnjava ona.

Usamljenost i cigarete, smatra Stupar Đurišić, ne idu zajedno.

“Rijetko ćete vidjeti da bilo ko iz usamljenosti konzumira duvanske proizvode. Duvan uglavnom konzumiramo u društvu, u želji da se pokažemo kao jaki, sposobni i u trendu”, napominje ona.

Zdrava mentalna struktura, kaže, uvijek će naći racionalno objašnjenje za bilo koje ponašanje, pa i za zavisnost od nikotina.

“Međutim, roditelji se ne smiju rukovoditi time. Koje god objašnjenje dijete imalo za početak konzumiranja duvanskih proizvoda, moramo biti jači od glasa te industrije. Mladima treba objasniti da trenutno zadovoljstvo ne vodi ka trajnom kvalitetu života. Uspjeh se mjeri po tome šta su dobro uradili za sebe i šta čine da im sjutra bude bolje, jer ne živimo samo danas”, ističe ona.

Kada je riječ o uticaju javnih ličnosti na mlade, Stupar Đurišić navodi da naučna zajednica ima velike zamjerke na poznate ličnosti koje promovišu duvanske proizvode i klađenje.

“To su ljudi koje susrijećemo u tržnim centrima, na predstavama, promocijama knjiga i šokirani smo činjenicom da se radi o ozbiljnim osobama koje nisu svjesne uloge koju imaju u našem društvu, jer su zaslijepljeni sopstvenim profitom. Zanimljivo je da svojoj djeci kod kuće govore sve negativno na ovu temu, dok u javnosti promovišu ono što je štetno”, saopštila je Stupar Đurišić. 

Na pitanje o zabrani pušenja od strane roditelja, ocjenjuje da se ograničavanja nisu pokazala kao adekvatan vaspitni metod.

“Psihologija djece ne vjeruje u zabrane. One neće promijeniti ni svijest, niti ponašanje na duže staze. Ponašanja se mijenjaju učenjem drugih ponašanja, a to je jedini funkcionalni motiv”, poručila je ona.

Dodaje da je važno uključiti kreativnost i snagu djece u akcije koje podstiču zdrave izbore, kako bi ih motivisali na bolje odluke kada kasnije počnu da se osamostaljuju i zarađuju sopstveni novac.

“Ideja je da budemo sa djecom na mjestima gdje je pušenje zabranjeno i da ih podstičemo da uče i biraju zdravije izbore. Govorite im afirmativno, ne počinjite sa negacijom, jer dijete to neće čuti. Podstičite ih da biraju dobro”, savjetuje  Stupar Đurišić.

Podsjetimo, početkom mjeseca u Podgorici održana je 21. Crnogorska konferencija o kontroli pušenja pod nazivom „Zaštita djece od uplitanja duvanske industrije”.

Organizatori konferencije bili su Crnogorsko društvo za borbu protiv raka, Klinički centar Crne Gore i Ministarstvo zdravlja Crne Gore.

Naša sagovornica bila je jedna od predavačica, koja je, u okviru zadate teme, između ostalog, naglasila odgovornost društva, roditelja i medija.

Razgovor možete poslušati na linku Nedjeljni razgovor.

 

Podijeli na: