Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

29.01.2023
417

RADIĆ ZA MULTIKULTURU: ISTRAŽIVANJE I PREZENTOVANJE HRVATSKE POMORSKE PROŠLOSTI-INSPIRACIJA I OBAVEZA

Crna Gora je posljednjih godina napravila značajan iskorak kada je u pitanju unaprijeđenje sektora ronilačkog turizma i svih sistema vezanih za podvodnu kulturnu baštinu, ocijenio je za emisiju “Multikultura” Radio Kotora, direktor Hrvatskog pomorskog muzeja u Splitu, arheolog i istoričar, Ljubomir Radić.

On je prošlog mjeseca prisustvovao svečanom otvaranju prostora, adaptiranog za prezentaciju podvodne kulturne baštine u virtuelnoj realnosti na Pomorskom fakultetu Crne Gore u Kotoru. To je bio završni događaj u okviru projekta “Zaštita podvodnog nasljeđa kroz digitalizaciju i valorizaciju kao novi oblik turističke ponude”-WRECKS4ALL (HR-BA-ME475).  

Kako je kazao, projekat WRECKS4ALL započeo je sa realizacijom u ljeto 2020. godine, a implementiralo ga je pet partnera. Iz Crne Gore to su bili Univerzitet Crne Gore/Pomorski fakultet Kotor (koordinator projekta) i Turistička organizacija Opštine Bar, iz Hrvatske- Sveučilište u Splitu/Pomorski fakultet i Hrvatski pomorski muzej Split i iz Bosne i Hercegovine-Turistička zajednica Hercegovačko-neretvanskog kantona/županije.

“Zadovoljan sam realizacijom pomenutog projekta, uz napomenu da je, zbog poznate situacije sa pandemijom korona virusa, dolazilo do prolongiranja pojedinih događaja-radionica predviđenih projektom. Na sreću, nakon više od dvije godine uspjeli smo da realizujemo očekivane ciljeve projekta kroz prekogranično upravljanje, zaštitu, promociju i održivu valorizaciju podvodne kulturne baštine”, saopštio je Radić, dodavši da su mnoge atraktivne podmorske lokacije u Hrvatskoj pod koncesijom, što je ronilačkim centrima donijelo višestruke benefite.

„Njima je u interesu da prezentuju ove lokalitete, jer im to donosi prihod, a istrajni su i u nastojanju da se ovi prostori sačuvaju od devastacije. U svakom slučaju, evidentan je širi interes zajednice za upravljanje podvodnim kulturnim nasljeđem, uspostavljanjem adekvatnog modela destinacijskog menadžmenta i uključivanjem svih aktera u lancu ronilačkog turizma”, naveo je Radić.   

Prema njegovim riječima, prije početka realizacije projekta WRECKS4ALL, rađeno je na postavljanju interaktivnog ekrana unutar pomorskog muzeja na tvrđavi Gripe koji tretira sve najvrijednije lokalitete unutar Splitsko-dalmatinske županije. Ideja je da ovaj muzej bude prepoznat kao središnje nacionalno mjesto pomorske muzeologije, ali i da se unaprjeđuje šira saradnja sa srodnim ustanovama u susjednim državama koje povezuje isto more.

U pandemijskom periodu uspjeli su, napominje, da privuku više mladih posjetilaca i neku novu publiku, a sa učenicima/ama osnovnih i srednjih škola imaju izuzetno dobru saradnju. 

Otkriva da su mu omiljene teme za istraživanje zavjetni darovi pomoraca, bilo da se radi o pločicama ili maketama brodova.  

„Administrativni posao koji je tijesno povezan sa ovim direktorskim koji obavljam nerjetko zna da odvuče od realizacije ideja koje me zaokupljuju, ali ono što je sigurno jeste da ću se u narednom periodu baviti muzejskim maketama brodova koje čuvamo u muzeju kako bi bile adekvatno prezentovane i u narednom periodu postale dio jedinstvene publikacije. Upravo takva građa može poslužiti za izradu studije koja bi povezala i ostale brodske makete koje se nalaze u hrvatskim muzejima. Naročito su mi inspirativne one koje su se darivale crkvama na Jadranu“, zaključio je Radić.

 

Tekst: Sanja Čavor

Foto: Radio Kotor   

 

Podijeli na: