Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

29.05.2024
445

RADIĆ ROSSI: KAVEZI NISU ADEKVATNO RJEŠENJE ZA ZAŠTITU PODVODNIH LOKALITETA (AUDIO)


 Na konferenciji "Budućnost jadranske prošlosti-izazovi podvodne kulturne baštine Jadrana za održivi razvoj turizma", između ostalih, predstavljen je projekat koji je dobio UNESCO nagradu za najbolju praksu u podvodnoj arheologiji, eksperta za ronilački turizam Vedrana Dorušića i podvodne arheološkinje prof. dr Irene Radić Rossi, a riječ je o Straton projektu i nalazištu Letavica kod ostrva Pag.
 
Tim povodom, gošća emisije “Svijet nauke” Radio Kotora bila je  prof. dr Irena Radić Rossi.
 
Ona je istakla dobru i kontinuiranu saradnju na međunarodnom nivou u oblasti zaštite podvodne kulturne baštine.
 
,,Naša saradnja se svake godine unapređuje, a prisutnost na ovoj Konferenciji je najbolji pokazatelj da se saradnja sa kolegama iz Crne Gore dobro definisalaTakođe, imamo dobru saradnju i sa kolegama iz Slovenije i  Italije. Često radimo i zajedničke regionalne projekte, bilo da je riječ o manjim  projetima ili IPA prekograničnim, koji okuplaju učesnike iz jadranskih zemalja”, navodi Radić Rossi.
 
Kako objašnjava, nalazište kod rta Letavica otkriveno je 2018. godine u potpuno neoštećenom stanju.
 
,,Riječ je o eksperimentu hrvatskog podmorja. Pronađeno je oko 400 amfora iz I vijeka prije nove ere, a daljim istraživanjima je zaključeno da su amfore tu dospjele nakon brodoloma i da je na tom mjestu potonuo brod. Kada je nalazište otkriveno, pomislili smo da ga treba zaštititi metalnim kavezom, što je uobičajna praksa koja se već od 80-tih godina 20. vijeka primjenjuje na hrvatskom podmorju, za zaštitu kulturne baštine na mjestu nalazišta. To nam se činilo neprimjereno, jer ovi kavezi, osim prednosti imaju i dosta mana, pa smo došli do zaključka da lokalitet ostavimo otkrivenim i dostupnim svim roniocima i na taj način pokažemo brigu o njemu i zaštitimo ga. Tako da, od 2018. godine, u saradnji sa Vedranom Dorušićem koji je otkrio nalazište iz ronilačkog centra “Foka” u Šimunima, aktivno djelujemo na svim planovima, kako bi se na tom lokalitetu konstantno odvijale ronilačke aktivnosti, objavljivali rezultati istraživanja, lokalitet prezentovao na webu”, kaže Radić Rossi.
 
Kako dodaje, metalni kavezi postavljaju barijeru između gledalaca i objekata i nisu dobro rješenje.
 
,,Ti kavezi nisu lijepi i potencijalno su opasni za amfore zbog degradacije materijala, a te negativnosti koje su prisutne stavljaju pod upitnik pravu vrijednost takvog načina zaštite. Smatram da briga o lokalitetu podrazumijeva stalno prisustvo i ljudi neće svjesno da nanose štetu takvim lokalitetima. Letavica se nalazi na dubini oko 30 metara, tako da je, osim profesionalnim dostupan i rekreativnim roniocima”, zaključila je Radić Rossi.
 
 
Emisiju možete poslušati na linku Svijet nauke.  
 
Tekst i foto: Tamara Vuković

Podijeli na: