Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

24.10.2021
878

RADIONICE U OKVIRU PROJEKTA BRIŽNE PORODICE – KUĆA PODRŠKE ZA RODITELJE KROZ DVANAEST SESIJA

U okviru projekta  „Škola roditeljstva za cjeloživotno zdravlje“ odnosno „Brižne porodice“ u prostorijama jaslica na Tabačini se jednom sedmično održavaju radionice namijenjene roditeljima djece od dvije do devet godina.

Prema riječima zamjenice direktorke u Javnoj predškolskoj ustanovi “Radost” Sandre Pasković, odzivom su, s obzirom da se program u Kotoru realizuje po prvi put, zadovoljni.

“ Projekat se realizuje kroz dvanaest radionica pa će cijeli proces koji je nedavno počeo potrajati tri mjeseca. Potrebno je da roditelji budu redovni, odnosno da ne izostaju kako bismo imali kontinuitet i na taj način efikasnije radili na razvoju i unaprjeđenju roditeljskih vještina” – kaže Pasković koja je bila gošća naše dječje emisije “Radost”.

Objašnjavajući dinamiku rada, navodi da se  prvo utvrđuju ciljevi roditelja. “ Dakle, zajedno definišemo što to žele na unaprijede, saznaju, nauče, u kojim aspektima im je potrebna podrška ili rješenje dilema koje kao roditelji često imaju, a to je sasvim prirodno. Zatim ih upoznamo sa takozvanom kućom podrške koju “gradimo” kroz dvanaest sesija. Bez dobrih temelja nema ni stabilnog krova. Zato kroz dvanaest časova prvo

“zidamo temelje i zidove” kroz teme : “Vrijeme nasamo sa vašim djetetom”, “Recite što vidite”, “Govoriti o osjećanjima”, “Hvaljenje djece, ponašanja”, “Jednostavne

Nagrade”, “Davanje pozitivnih, konkretnih i realnih upustava”, a zatim krov: “Uspostavljanje kućnih pravila i ustaljenih rutina”, “Preusmjeravanje negativnog

Ponašanja”, “Ignorisanje negativnog traženja pažnje (i zahtjevnog korišćenje posljedica za agresivno ponašanje i neposlušnost,) “Izbjegavanje i rješavanje sukoba”. Dakle, ne radi se isključivo o predavanju, nego kroz zajedničke aktivnosti , diskusije u grupi i uz pomoć ilustrovanih priča dolazimo do rješenja. Najvažnije je da se roditelji potrude da razumiju kako se grade odnosi sa djecom i da ih u radu sa mališanima primijene do sljedeće radionice” – objašnjava Pasković.

Radionice koje vode Sandra Pasković i Dijana Ševaljević se u jaslicama organizuju svake srijede od 17 do 19 sati, a ukoliko bude interesovanja – biće realizovan još jedan ciklus.

Podsjetimo, radi se o projektu koji je nastao kao plod partnerstva univerziteta „Oksford“, „Kejptaun Bangor“ i organizacije „Klovnovi bez granica“ iz Južne Aftrike, uz podršku Svjetske zdravstvene organizacije i UNICEF-a.

 

Podijeli na: