Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

18.11.2024
372

RADIONICA ARHEOLOGIJA ZA NAJMLAĐE - DJECI SE PRIBLIŽAVA PROCES DOKUMENTOVANJA JEDNOG DOBA

Radionica "Arheologija za najmlađe" u organizaciji OJU Muzeji Kotor održana je danas u Multimedijalnoj dvorani - crkvi Sv. Pavla kao dio programa proslave Dana opštine Kotor.

Miloš Petričević, kustos arheolog, pokazao je okupljenoj djeci koliko su strpljenje, dobra volja i znanje važni za svaku profesiju, a za arheologiju posebno.

Odgovarao je na mnogobrojna pitanja, otklanjao nedoumice, te im na praktičan način približio ovu zanimljivu granu nauke, koja povezuje prošlost i sadašnjost

“Već druga godina je otkako održavamo radionicu Arheologija za najmlađe, a ove godine smo dopunili sadržaj rekonstrukcijom pokopa iz Male grude, gdje imamo replike svih nalaza koji su nađeni u samoj cisti. Djeca mogu da vide u kojem položaju je bio sahranjen pokojnik  i koji su prilozi stavljeni u samom činu sahrane. Takođe, mogu da pogledaju stvari koje koristimo prilikom iskopavanja, u smislu tehničkog dokumentovanja i da otprilike saznaju kako bi proces dokumentovanja jednog doba  izgledao”, objasnio je Petričević.

Veliko interesovanje najmlađih govori da će arheologija uvijek biti interesantna, ne samo za djecu. Kako Petričević navodi, to je još uvijek jedno neistraženo polje, arheologija uvijek nudi nova otkrića.

Na izloženim panoima mogli smo saznati o najvažnijim arheološkim lokalitetima Boke.

Među njima su Spila i Tamnica,  najstariji poznati arheološki lokaliteti iznad grada Perasta. Tu su otkriveni ostaci čak iz mlađeg kamenog doba, kao i bakarnog i bronzanog.  Mala i Velika gruda nalaze se u Grbaljskom polju. Na pomenutim lokalitetima pronađeni su tumuli sa ljudskim ostacima i predmetima koji nam pričaju o ljudima koji su živjeli na ovom prostoru prije 5000 godina. Risan je zanimljiv, jer su mnoge istorijske epohe ostavile traga. Spominje se najprije u IV vijeku prije nove ere kao područje pod jakim helenskim uticajem, dok u III vijeku prije nove ere već je znan kao ilirsko utvrđenje  Rizon. Posebno značajan lokalitet iz rimskog perioda su Rimski mozaici koji potiču iz II vijeka.  

Posmatrali smo djecu kako priloženim arheološkim alatom otkopavaju djeliće predmeta, dolaze do svojih “prvih otkrića” i  trude se da upotpune slagalice prošlosti.

A među njima ugledali smo i poznata lica mališana koji su bili prisutni i na prethodnoj radionici.

“Kao što vidite sada djeca vrše iskopavanje na ovim našim stolićima i vjerujem da će neko od njih jednoga dana postati arheolog/škinja što je Kotoru svakako potrebno.  Djeca već znaju koje mi eksponate čuvamo i to je za nas vrlo važno, jer vidimo da su zapamtili ponešto od prošle godine. Misija i dalje traje, trudićemo se da radionicu održavamo svake godine, da je dopunimo novim sadržajima, jer Boka je arheološki vrlo bogata. Na nama je da svaka naredna radionica za njih  bude interesantnija”, kazao je Petričević.

Radionici je prisustvovala direktorica OJU Muzeji Kotor, Dušica Ivetić, te zaposleni u ovoj ustanovi, svi na jednom zadatku da arheologiju približe našim mladim sugrađanima.

Tekst: Nataša Jotić

Foto: Radio Kotor

Podijeli na: