Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

22.03.2023
1312

RADEVIĆ: KVALITET USLUGA U DOMU ZADOVOLJAVAJUĆI, NEOPHODNA ULAGANJA

Asfaltiranje prilaza Domu učenika i studenata “Spasić Mašera” u Dobroti, uz rekonstrukciju dijela parkinga i četvrtog sprata zgrade, prioritet su rukovodstva ove ustanove.

To je, gostujući u emisiji “032” Radio Kotora, danas kazala direktorka, Biljana Radević.

U domu su ukupno 52 sobe sa etažnim kupatilom, 35 apartmana i 25 dvokrevetnih soba sa kupatilom.

Radević navodi da je u planu nastavak rekonstrukcije soba sa etažnim kupatilom i podsjeća da su prošlog mjeseca okrečili menzu i u njoj zamijenili rasvjetu.

“Kapacitet studentske menze je oko 250 mjesta i ona, kao i kuhinja, odgovaraju broju korisnika/ca naše ustanove. Što se jelovnika tiče, imali smo ideju da studenti/kinje preko svojih predstavnika iz DOS-a, odnosno Domske organizacije studenata, kreiraju menije. Trenutno radimo na tome kako bi se uvažile sve sugestije i zadovoljili njihovi ukusi. Do sada je jelovnike formirala šefica kuhinje u dogovoru sa glavnim kuvarima, poštujući važeće pravilnike i normative, kao i HACCAP procedure u čijem sistemu je i naša kuhinja”, pojašnjava Radević.

Broj korisnika/ca menze se, kako navodi, kreće od 150 do 300, u zavisnosti od doba godine, a kuhinja dnevno pripremi oko 600 obroka. Menza radi do 20 sati i pruža usluge sva tri obroka, izuzev nedeljom, kada se večera služi tokom ručka kao suvi obrok, u vidu lanč paketa.

Kvalitet usluga koje se pružaju u domu je, smatra Radević, zadovoljavajući.   

“Uvijek ima prostora za poboljšanje i zaposleni u domu se trude da nivo usluga bude što bolji. Ono čime nisam zadovoljna su sami uslovi u našoj ustanovi. To se najprije odnosi na opremljenost soba, a nedostaje, između ostalog, klimatizacija, te dodatni sadržaji. S obzirom na to da je zgrada stara gotovo 50 godina, neophodna su i znatno veća ulaganja”, kazala je Radević.

Cijena ishrane i smještaja za učenike/ce na mjesečnom nivou iznosi 25,20 eura, dok za studente/kinje iznosi 29,40 eura. Od toga, smještaj za učenike/ce iznosi 6,70 eura, odnosno 6,20 eura za studente/kinje, dok ishrana za učenike/ce iznosi 18,50, odnosno 23,20 eura za studente/kinje.

“Voljela bih kada bi studenti/kinje u Crnoj Gori imali uslove kakve nameću civilizacijski trendovi, ali nažalost, svjedoci smo da to nije baš tako. Nastojimo da uvažimo sve predloge studenata/tkinja kako bi im boravak u domu bio što prijatniji. Kablovska televizija i pokrivenost internetom postoje u zajedničkim prostorijama. Imam obećanje sa više adresa da će se obezbijediti WiFi u cijeloj zgradi. Mislim da je neophodno da studenti/kinje imaju internet u svojim sobama, s obzirom na to da su predavanja često organizovana online, pa se nadam da će uskoro doći i do realizacije tih obećanja. Kod turske organizacije TIKA aplicirali smo sa projektom za rekonstrukciju recepcije i aperitiv bara. Sa nestrpljenjem čekamo i njihov odgovor”, poručila je Radević.

Podsjetimo, u periodu od jula do septembra dom radi kao hostel. Tokom prošle godine ostvareno je, kaže Radević, 5 000 noćenja.

U domu je od 15. oktobra prošle godine, zahvaljujući dobroj saradnji sa opštinskim rukovodstvom, omogućen produženi boravak za učenike Osnovne škole “Narodni heroj Savo Ilić” u Dobroti.

“Učenici/e prvog i drugog razreda, njih 40, koriste usluge produženog boravka, u sklopu kojeg imaju po jedan obrok, u zavisnosti od smjene u kojoj pohađaju nastavu”, pojašnjava Radević. 

U Domu učenika i studenata “Spasić Mašera” u Dobroti trenutno boravi 49 učenika/ca i 220 studenata/tkinja, od kojih je 60 brucoša, dok je zaposlenih 36.

Radević očekuje da će u narednom periodu Ministarstvo prosvjete Crne Gore prepoznati značaj ulaganja u rekonstrukciju četvrog sprata ove ustanove, jer problem sa vlagom postoji već duži niz godina.

“Posljednji sprat doma izgrađen je od lakih materijala, odnosno panela, koji ne pružaju adekvatnu izolaciju. Takođe, vodovodne cijevi su stare, pocinčane i porozne su, pa se voda pojavljuje i na nižim spratovima. To je gorući problem koji moramo riješiti. Finansiranje studentskih domova je takođe jedan od problema za naše poslovanje, budući da se cijena od 88 eura po korisniku/ci nije promijenila od 2008. godine, a u tu cijenu uključene su zarade zaposlenih, troškovi hrane i higijena”, zaključila je Radević.     

Reprizu emisije “032” možete poslušati večeras u 21 sat i 30 minuta na talasima Radio Kotora.

Tekst: Sanja Čavor

Foto: Radio Kotor

 

Podijeli na: