Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

02.02.2024
875

PUDAR: POČELA REALIZACIJA PROJEKTA DEKARBONIZACIJOM U POMORSKOM SEKTORU DO ZELENOG BOKOKOTORSKOG ZALIVA (AUDIO)

Tim profesora Pomorskog fakulteta Kotor,  Univerziteta Crne Gore, sa kolegama iz Beograda i Splita, realizovaće projekat „Dekarbonizacijom u pomorskom sektoru do zelenog Bokokotorskog zaliva“- DeMSS-GBB. To je u emisiji “Svijet nauke” Radio Kotora, kazao mr Nemanja Pudar, student doktorskih studija Pomorskog fakuleta Kotor.

Nakon svečanog uručenja Ugovora o realizaciji nacionalnih naučno-istraživačkih projekata, koje je priređeno u petak, 26. januara u Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija, juče je na Pomorskom fakultetu Kotor održan i prvi projektni sastanak.

,,U fokusu projekta je predlaganje inovativnih rješenja koja doprinose dekarbonizaciji Bokokotorskog zaliva, a temelje se na primjeni obnovljivih izvora energije, poput sunčeve energije. Ključne aktivnosti su sa jedne strane razvoj hibridnih sistema za proizvodnju električne energije na plovilima, a sa druge strane razvoj stimulacionih modela, kako bi se poboljšala njihova energetska efikasnost”, kaže Pudar.

Kako dodaje, ukupna vrijednost projekta je oko 101.000 eura.

,,Aktivni istraživači na projektu uključuju stručnjake iz različitih oblasti, a rukovodilac projekta je prof. dr Tatijana Dlabač sa Pomorskog fakulteta Kotor, Univerziteta Crne Gore. Ostali članovi tima su: prof. dr Nikola Momčilović sa Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prof. dr Maja Krčum sa Pomorskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, prof. dr Jelena Nikčević, prof. dr Senka Šekulrac Ivošević i doc. dr Zorica Đurović sa Pomorskog fakulteta Kotor. Stručni saradnici su mr Ilija Knežević, mr Ivana Čavor, Đorđe Nedeljkov i Ana Babović sa Pomorskog fakulteta Kotor, dok su partneri na projektu firme „UNA"  d.o.o. i „Koložunj" d.o.o.
Takođe, predviđeno je da u sklopu ovog istraživanja ja napišem svoju doktorsku disertaciju”, dodaje Pudar.

Ovaj projekat, kako ističe, pruža priliku za sveobuhvatan razvoj naučnih disciplina i stručnosti članova tima koji su uključeni u istraživanje, kao i analizu podataka i interpretaciju rezultata.

,,Učešće u ovim naučno-istzraživačkim aktivnostima pruža temeljno i profesionalno usavršavanje tehnologija i rješenja, koji doprinose dekarbonizaciji pomorskog sektora. Istovremeno projekat predstavlja vrijednu priliku za dalji razvoj kapaciteta Pomorskog fakulteta Kotoru,  u oblasti dekarbonizacije. Kroz projekat Faklultet ima mogućnost za unapređenje istraživačke infrastrukture i proširenje mreže međunarodne saradnje. Osim toga otvara se mogućnost za razvoj novih studijskih programa i kurseva, koji se fokusiraju na održivi razvoj pomorskog sektora”, pojašnjava Pudar.

Planirano je da realizacija ovog projekta traje do 03. januara 2027. godine.

Emisiju možete poslušati na linku Svijet nauke.

Tekst: Tamara Vuković
Foto: Privatna arhiva

Podijeli na: