Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

14.01.2024
1512

PROSLAVA 1 215 GODINA OD PRENOSA RELIKVIJA SVETOG TRIPUNA IZ CARIGRADA U KOTOR I DANA HRVATSKOG NARODA U CRNOJ GORI

Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.

U okviru proslave 1 215 godina od prenosa relikvija Svetog Tripuna iz Carigrada u Kotor, sinoć je u katedrali Sv. Tripuna, prema viševjekovnom običaju, održana svečana sveta misa koju je predvodio barski nadbiskup i apostolski upravitelj Kotorske biskupije, monsinjor Rok Đonlešaj.
 
Davne 809. godine u Kotor su stigle moći svetog Tripuna, zaštitnika grada. Brod je u kotorski zaliv dopratio opat Svetog Jurja. Upravo zbog toga, u prvoj knjizi biskupskog arhiva iz 1431. godine, navodi se stari običaj da svakog 13. januara u godini svetu misu služi opat Svetog Jurja.
 
“Stoga je 13. januar 809. godine jedan od najznačajnijih datuma u povijesti grada Kotora, Kotorske biskupije i cijele Boke. Na današnji dan, Kotorska biskupija slavi spomendan Karika, što znači da se spominjemo tog događaja, prenosa svečevih moći. Na današnji dan Mornarica bira Malog admirala, a hrvatski narod u Crnoj Gori slavi svoj dan - Dan hrvatskog naroda u Crnoj Gori. Sjetimo se da je na današnji dan Sveta stolica priznala samostalnost Republike Hrvatske nakon raspada Jugoslavije”, kazao je kancelar Kotorske biskupije, don Robert Tonsati, koji je uoči početka mise pozdravio prisutne.
 
U svom obraćanju apostolski upravitelj Kotorske biskupije, monsinjor Rok Đonlešaj je naveo da se ovaj spomendan u kotorskoj tradiciji zove Karike, jer kako bilježe izvori koji sežu u 15. vijek, na današnji je dan Bokeljska mornarica birala svoje časnike, a u novije vrijeme Malog admirala.

“Večeras smo u ozračju zajedništva i tradicije slavimo i veliki dan u svjetovnom kalendaru - Dan hrvatskog naroda u Crnoj Gori”, rekao je, između ostalog, Đonlešaj.
Za ovu misu u narodu je odomaćen naziv Karike, koji, podsjeća, potiče od italijanske riječi “incaricare” što znači dodijeliti dužnost, primiti ili preuzeti službu.
U hrvatskom jeziku karika je obruč, dio od kojeg je sastavljen lanac, mali dio koji sam po sebi, kaže, nema neku vrijednost, ali kada su karike povezane čine lanac.
“Znamo da lanci mogu imati brojne funkcije. Mogu vezivati zatvorenike, kao što su to nekada činili, ali mogu nositi mostove, sidra velikih brodova, štititi ulaz u zaliv od neprijateljskih brodova, povezati razdvojeno. U toj simbolici karika valja nam pronaći i nadahnuće”, poručio je monsinjor  Đonlešaj.
 
Među prisutnima su, između ostalih, bili: izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske (RH), Ivan Anušić, potpredsjednik Vlade i ministar odbrane RH, , ministar vanjskih i evropskih poslova RH dr Gordan Grlić Radman, ambasador RH u Crnoj Gori Veselko Grubišić, predsjednica Federacije Bosne i Hercegovine, Lidija Bradar, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvatke izvan RH, Zvonko Milas, generalna konzulica RH u Kotoru, Jasminka Lončarević, župan dubrovačko-neretvanski, Nikola Dobroslavić, gradonačelnik Dubrovnika, Mate Franković, zastupnik u Skupštini Crne Gore, Adrijan Vuksanović, predsjednika HNVCG, Zvonimir Deković, predstavnici Bokeljske mornarice i institucija Crne Gore i RH.  

Podijeli na: