Društvo
PROREKTORICA OROVIĆ: KORISTIMO SVE RASPOLOŽIVE RESURSE ZA KONTINUITET RADA I U NAUCI
“Sve aktivnosti na Univerzitetu Crne Gore (UCG) prilagođene su novonastaloj situaciji sa ciljem da se i dalje zadrži kontinuitet u radu i održi zavidan kvalitet rada u svim sferama djelatnosti, ali u skladu sa preporukama i naredbama Vlade Crne Gore i Ministarstva zdravlja za preduzimanje privremenih mjera za spriječavanje unošenja u zemlju, suzbijanje i spriječavanje prenošenja novog koronavirusa i umanjenja negativnih efekata od epidemije korona virusa” – kaže Irena Orović, prorektorka Univerziteta Crne Gore i predsjednica Naučnog odbora UCG.
Ona objašnjava koliko je moguće baviti se naukom u novonastalim okolnostima izazvanim globalnom pandemijom, kao i prilagoditi specifičnosti naučnih oblasti tehničkih fakulteta onlajn nastavi.
“Nastojimo da održimo intenzitet aktivnosti, koristeći sve dostupne resurse za istraživanja. U trenutnim okolnostima, istraživanja se uglavnom vrše u segmentima koji ne zahtijevaju mjerenja i prikupljanje podataka na terenu, kao ni rad u većim grupama i laboratorijama, već više istraživanja u domenu analize i procesuiranja postojećih podataka, obrade uzoraka uz korišćenje onlajn baza podataka, računarske opreme i softverskih alata, kao i svih drugih dostupnih onlajn servisa” – ističe Orović.
Prema njenim riječima, Univerzitet Crne Gore obezbijedio je pretplatu i pristup brojnim servisima i najeminentnijoj naučnoj literaturi iz kolekcije Web of Science, kroz ugovor sa kompanijom Clarivate Analytics.
“Istraživači na Univerzitetu Crne Gore mogu koristiti Clarivate Analytics platformu tokom pripremanja naučnih publikacija, za odabir i sistematizaciju kvalitetne literature, bolju informisanost i veću dostupnost naučnih sadržaja.
Osim toga, koristimo ovaj period za pripremu novih projektnih aplikacija, definisanje novih projektnih ideja i čini se da trenutni manjak društvenih aktivnosti i nešto smanjeni opseg administrativnih obaveza može doprinijeti čak i povećanju individualnih istraživačkih aktivnosti.
Ono što nam najviše nedostaje je saradnja sa širom naučnom zajednicom kroz mobilnost istraživača, učešće na naučnim skupovima i slično, ali i to se obavlja kao i svuda u svijetu trenutno putem video konferencija” – pojašnjava Orović.
Kako navodi, zahvaljujući dostupnosti sadržaja u okviru Web of Science baze podataka, istraživači na UCG su dobili priliku da koriste servise, pretraživačke i analitičke alate u okviru WoS-a koji im mogu biti od značajne pomoći prilikom izbora naučne literature, pregleda atraktivnih istraživačkih oblasti i radova, sistematizacije i kategorizacije naučnih publikacija publikovanih od strane renomiranih svjetskih izdavača.
“Prije nekoliko dana završena je prva onlajn obuka za korišćenje ove platforme putem video konferencije. Proces obuke je snimljen i dostupan je našim korisnicima u vidu video materijala.
Međutim, ovo je samo početak aktivnosti na tom polju, odnosno prva u nizu obuka koje će biti organizovane u narednom periodu za naše istraživače, a svakako ćemo organizovati i obuke uživo čim se za to stvore uslovi.
Smatramo da naša naučna zajednica može u velikoj mjeri da iskoristi prednosti ovih servisa za unapređenje kvaliteta i efikasniju selekciju odgovarajuće naučne literature” – ocjenjuje Orović.
Ona ističe da UCG ulaže značajne napore da prilagodi nastavni process novonastalim okolnostima.
“To podrazumijeva prevashodno prilagođavanje nastavnih materijala onlajn učenju, kao i prilagođavanje načina izlaganja gradiva, a to sve opet zavisi od same prirode materije koja se izučava. Napomenimo da je struktura predmeta takva da postoje različite discipline, fundamentalne, teorijsko-stručne, praktične, a koje su opet vrlo specifične za svaki od tehničkih fakulteta.
Imamo mnoštvo slučajeva gdje se predavanja izvode onlajn uz pomoć tableta koji se koristi umjesto table za pisanje, izradu zadataka i ilustrovanje primjera, zatim pomoću interaktivnih prezentacija, a takođe imamo i softverskih i programerskih disciplina u okviru kojih studenti sa nastavnicima i saradnicima onlajn rade na implementaciji programskih kodova. Želim da istaknem i napore profesora i saradnika koji snimaju određene izvedbe na opremi koja trenutno nije dostupna studentima jer se nalazi u laboratorijama, te studentima prezentiraju izvedbu kroz snimljeni video material” – kaže Orović.
Ona ističe da u profesori sa Elektrotehničkog fakulteta napravili “veoma inovativno rješenje”, odnosno platformu za onlajn učenje, koja omogućava zakazivanje termina, postavljanje obavještenja, prezentaciju video materijala i održavanje video konferencija korišćenjem isključivo naših servera.
“Postoje brojne mogućnosti i ulažu se ogromni napori zbog situacije u kojoj se svi nalazimo, a sa ciljem da se prevaziđu sva ograničenja i da se očuva kvalitet nastavnog procesa.
Tradicionalna nastava pruža zasigurno mnogo više komfora, interaktivnosti i jedan dinamičniji nastavni proces u odnosu na onlajn nastavu, pogotovo kada govorimo o stručnim i praktičnim disciplinama. Tu je naravno i pristup opremi, materijalima, laboratorijama, softverskim alatima, koji su sastavni dio savremene tradicionalne nastave” – objašnjava Orović.
Ona navodi da je priprema materijala za onlajn nastavu znatno vremenski zahtjevnija, te da sam proces održavanja nastave zahtijeva više vremena i prilagođavanja i prilično je zavisan od resursa, odnosno od dostupnosti računarske opreme, kvaliteta internet konekcije i veličine nastavne grupe.
“Studenti nastavu slušaju od kuće u uslovima koji su drugačiji od onih koje pruža amfiteatar ili računarska sala. Sa druge strane, svi su vrlo svjesni vanrednih okolnosti i postoji svijest i želja da se nastavi sa aktivnostima, tako da je usljed ovih faktora saradnja i sinergija između profesora i studenata još jača i intenzivnija.
Jako je važno da se održi kontinuitet u radu, a to je moguće jedino ukoliko se svakog dana ispunjavaju aktivnosti u skladu sa određenim rasporedom, kao što to činimo i u običajenim okolnostima. Dakle, bez obzira što boravimo kući, moramo organizovati svoj radni dio dana.
Studenti, treba da prate predavanja ukoliko su u mogućnosti, a osim toga, trebaju da završavaju i svoje individualne aktivnosti, domaće zadatke, seminarske radove i eseje.
S obzirom na to da su dostupni svi nastavni materijali, studenti bi trebali da rješavaju sve svoje dileme ili eventualne nedoumice oko nastavnog gradiva blagovremeno i u intenzivnim konsultacijama sa nastavnicima i saradnicima. Naša zajednička misija je da uvijek damo sve od sebe i da ostvarimo najbolje rezultate u datim okolnostima” – poručuje Orović.