Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

17.12.2024
1395

PROMOCIJA GASTRO PONUDE I OČUVANJE TRADICIONALNIH RECEPATA KROZ EDICIJU NASLJEĐE UKUSA (AUDIO)

Turistička organizacija Kotor u okviru edicije „Nasljeđe ukusa“ izdala je tri brošure: Kotorska pašta, Dobrotska ili Dobrojska  torta i Risanski makaruli. Tim povodom, gosti gradskih talasa bili su pokretači ideje Emilija Radulović i Ranko Maraš.

„Ideja je nastala iz potrebe da se predstavi bogatstvo kotorske gastro tradicije, koja je neraskidivi dio kulturnog identiteta našeg grada. Kotorska kuhinja ima autentične recepte koji su se prenosili generacijama, a smatrali smo da je pravo vrijeme da ih sačuvamo i približimo, kako lokalnoj zajednici, tako i turistima. Cilj je predstaviti specifična jela i recepte koji su dio tradicije i identiteta grada, čineći ih prepoznatljivim i za turiste i za lokalno stanovništvo. Uvođenje gastronomske ponude kao dijela turističkog iskustva omogućava posjetiocima da kroz ukuse upoznaju kulturu i istoriju našeg kraja. Brošura može služiti kao zapis tradicionalnih recepata koji se prenose generacijama, osiguravajući da se oni ne zaborave. Fokus na lokalne sastojke i proizvođače daje podršku promociji domaćih proizvoda i doprinosi razvoju zajednice“, kazala je Radulović.

Edicija, kako navodi, može poslužiti kao vodič za gastro ture po gradu, povezujući restorane i pružajući posjetiocima priču o porijeklu hrane i običajima.

„Naš glavni cilj je spojiti promociju lokalne gastronomije i očuvanje tradicije. Želimo da ove brošure budu most između prošlosti i sadašnjosti, podsjetnik na značaj naših tradicionalnih recepata, ali i način da ih učinimo dostupnim novim generacijama i posjetiocima Kotora. Mislim da smo uspjeli istaći autentičnost grada. Predstavljanjem tradicionalnih jela i lokalnih namirnica, brošure su osmišljene da prikažu jedinstven identitet Kotora i njegove raznovrsne ukuse. Gastronomija je važan dio turističkog iskustva, pa su brošure pomogle posjetiocima da upoznaju lokalnu kuhinju kroz ponude restorana, konoba i proizvođača koji nude autentične specijalitete. Kroz recepte, priče i opise, cilj je bio očuvati i popularizovati gastronomsko nasljeđe među lokalnim stanovništvom i mlađim generacijama“, naglasila je ona.

Radulović je istakla razloge zbog kojih su odabrani upravo Kotorska pašta, Dobrotska torta i Risanski makaruli kao teme brošura. Ova tri recepta na najbolji način predstavljaju specifičnosti različitih djelova opštine Kotor. Kotorska pašta simbolizuje spoj primorja i uticaja venecijanske kuhinje, Dobrotska ili Dobrojska torta odražava tradiciju pomoraca i njihovih porodica, dok Risanski makaruli čuvaju duh starog Risna i njegovih posebnosti.

„Kotorska pašta posvećena je radu i zalaganju sada pokojne Dragane Knežević koja je bila posvećena očuvanju kulturnog i gastronomskog nasljeđa Kotora. Dobrotska torta je rezultat istraživanja gospođe Nadežde Nade Radović koja je poznata po svom radu na očuvanju ovog recepta, kao i dobrotske čipke. Risanski makaruli savršeno oslikavaju tradiciju Risna, a Žene Risna-čuvarke lokalnih običaja, dale su neprocjenjiv doprinos očuvanju ovog autentičnog recepta“, istakla je ona.

Radulović je takođe objasnila proces istraživanja i prikupljanja materijala za brošure.

,,Proces je bio vrlo detaljan i zahtjevan, ali i inspirativan. Počeli su od razgovora sa starosjediocima, pregledanja starih recepata i dokumenata, a zatim su radili na prilagođavanju sadržaja modernoj publici. Sve zajedno, od prve ideje do objave brošura, proces je trajao oko dvije godine. Ključni dio procesa bio je oslanjanje na znanje starijih mještana, posebno mještanki koje su generacijama prenosile recepte i kulinarske vještine. Njihova sjećanja, priče i prakse bile su neprocjenjiv izvor autentičnih informacija“, zaključila je ona.

Kako je za Radio Kotor kazao fotograf Ranko Maraš, prilikom pripreme brošura vrlo im je bilo važno da fotografije ne preuzimaju sa interneta, nego da budu autentične.

„Nastojali smo da ispratimo kompletan postupak od pripreme, pogotovo kod risanskih makarula, od kuvanja do postavljanja na trpezu, kako bismo čitaocima prikazali proces pripreme jela“, kazao je Maraš.

Kako dodaje, priprema za fotografisanje je ključna, jer je vizuelni momenat važan dio svih brošura.

,,Izazovi na koje smo nailazili uključivali su pronalazak odgovarajućeg tanjira, lijepog komada krempite, dekorisanje da sve izgleda privlačno. Posebno smo imali problem s makarulama koje ne izgledaju pretjerano fotogenično, ali smo ih, uz pomoć članice NVU “Žene Risna”, uspjeli srediti za fotografisanje“. Fotografije definitivno igraju ključnu ulogu u privlačenju pažnje publike jer imaju zadatak da približe brošuru čitaocima. Zato smo odlučili da svi specijaliteti budu fotografisani kod prepoznatljivih simbola Kotora i Risna. Tako je kotorska pašta fotografisana kod gradskog sata, Dobrotska torta kroz gradske ulice, a risanski makaruli u poznatoj risanskoj ulici Gabeli. Reakcije kako mještana tako i turista bile su pozitivne, posebno je vladalo veliko interesovanje na nedavno održanom Sajmu turizma u Novom Sadu za brošure sa gastronomskim specijalitetima iz Boke “-zaključio je Maraš.

Razgovor možete poslušati na linku “Jutarnji magazim “Grad”

Tekst: Tamara Vuković

Foto Radio Kotor

Podijeli na: