Društvo
PROFESOR VUKIĆEVIĆ: PANDEMIJA STAVLJA NAUKU U PRVI PLAN
“Ovo je situacija kakvu nijesmo imali u svjetskim odnosima od Drugog svjetskog rata. U stvari, po opsegu pandemije koronavirusa, ovo je događaj bez presedana u ljudskoj istoriji, pa je prirodno da je kao takav već ostavio snažan pečat i na međunarodne odnose i na društvene odnose uopšte” – kazao je prof. dr Borid Vukićević, prorektor Univerziteta Crne Gore (UCG), profesor na Fakultetu političkih nauka (FPN) i predsjednik Etičkog odbora UCG.
On je govorio o uticaju pandemije na međunarodne odnose, kao i o uticaju primjene mjera protiv širenja virusa COVID 19 na nauku i nastavni proces na Fakultetu političkih nauka.
“Nema sumnje da će pandemija, kao i njom uslovljena ekonomska kriza i druge posljedice, uticati na međunarodne odnose i svjetsku politiku u godinama i decenijama koje su pred nama. Vidimo da se mijenja dinamika odnosa između velikih zemalja, a da isto tako, bar naizgled, slabe međunarodne organizacije i integracije. I fizičko zatvaranje granica i mentalno nas vraća u tzv. vestfalski sistem u kojem su države izrazito izdvojene iznad svih ostalih subjekata, a princip suvereniteta vodi države ka konfliktu i zatvaranju umjesto ka integraciji i koheziji.
Poput ranijih teških perioda za svijet, naročito vremena svjetskih ratova, pandemije španjolice i Velike depresije, otvara se prostor za nacionalizam, ksenofobiju, snaženje autoritarizma pod krinkom efikasnosti i stabilnosti...ali isto tako, nasuprot tome, za jačanje potrebe za solidarnošću, ravnomjernijom raspodjelom bogatstva, većim okretanjem zdravijem načinu života, ulaganjem u medicinu, ekologiju, itd.
I nastavnici i saradnici, kao i studenti, promišljaju o ovim pitanjima, o njima se razgovara na onlajn nastavi, a uskoro će to biti tema i diplomskih, magistarskih radova, naučnih članaka, konferencija” – ocjenio je Vukićević.
Prema njegovim riječima, pandemija je stavila nauku u prvi plan.
“Pandemija je otvorila brojna pitanja na koje samo nauka može dati odgovore. Svjedoci smo ovih dana da su naučnici, kako nije bio slučaj već dugo vremena, u središtu pažnje i naše i svjetske javnosti. To su prije svega naučnici sa polja medicinskih i prirodnih nauka, ali i drugi - informatičari, ekonomisti, psiholozi, pravnici...Svakako, brojna pitanja koja su otvorena su takođe izazovna za naučnike koji se bave političkim sistemima i međunarodnim odnosima. Sve se više govori o snaženju autokratskih režima, zaoštravanju odnosa između velikih sila, uticaju pandemije i ekonomske krize na izbore u raznim državama, perspektivama Evropske unije nakon krize, itd. Dakle, možemo kazati da je, na neki način, jedan od efekata pandemije i skretanje fokusa na nauku jer je cilj nauke da pruži ili bar da teži da da odgovore na pitanja koja se postavljaju pred čovječanstvom, a to su i ova pitanja koja nam je postavila pandemija” – ističe Vukićević.
On navodi da pandemija pokazuje i koliki je značaj umjetnosti.
“U ovim vremenima izolacije razonodimo se, ali često i tražimo odgovore na brojna životna pitanja čitajući knjige, gledajući filmove, serije ili snimljene predstave, slušajući muziku ili posjećujući virtuelne izložbe. Nauka i umjetnost predstavljaju samu bit naše civilizacije i uvjeren sam da će one biti ključan odgovor i na izazove pandemije, te na izazove koje donosi budućnost nakon nje” – kaže Vukićević.
Na Fakultetu političkih nauka, objašnjava Vukićević, rad sa studentima je prilagođen novim okolnostima i obezbijeđen je kontinuitet nastavnog procesa, u skladu sa preporukama Rektorata i odlukama Senata Univerziteta.
“Nastava se održava preko sistema za video konferencije, a učestala je i komunikacija nastavnika i saradnika preko i mejla, vajber grupa, postavljaju se materijali na sajt Univerziteta i na internet platforme, itd.
Kolokvijumi, prema Odluci Senata, biće održani na predmetima gdje su predmetni nastavnici utvrdili da postoje uslovi za to, a na nekim predmetima će biti održani po prestanku privremenih mjera, dok će ispiti biti održani u skladu sa zakonom u prostorijama Fakulteta kad okolnosti budu dozvoljavale” – navodi Vukićević., ističući da se na FPN-u praktična nastava takođe i dalje održava, kroz različite onlajn forme.
“Ne mislim da direktnu ljudsku komunikaciju bilo šta može da zamijeni, ali u datim okolnostima mislim da smo izazovu adekvatno odgovorili.
Pozvao bih studente da, kao što su najvećim dijelom radili i do sada, ispunjavaju svoje obaveze poštujući načela akademskog integriteta. Znam da su ove vanredne okolnosti možda otvorile neke mogućnosti kršenja akademskog integriteta, ali sam uvjeren da studenti znaju da su znanje i stručnost važniji od ocjene ili same diplome. Stoga, iako jeste teže fokusirati se i koncentrisati se u ovom stresnom vremenu, vjerujem da su studenti svjesni važnosti sticanja znanja i vještina, sad i više nego ranije, te da će i ovaj put pokazati odgovornost prema akademskoj zajednici i društvu. Etički odbor i druga nadležna tijela Univerziteta, koja funkcionišu i tokom Privremenih mjera, su tu kao i do sada u slučaju eventualnog kršenja Etičkog kodeksa” – poručuje Vukićević.