Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

30.11.2024
2232

PROF. PAULA PETRIČEVIĆ: GIMNAZIJA KOTOR JEDNA JE OD PET SUPERŠKOLA U CRNOJ GORI (AUDIO)

Javna ustanova (JU) Gimnazija Kotor jedna je od pet ”Superškola” iz Crne Gore čiji je idejni projekat dobio podršku Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO).

”Superškole” su program školske razmjene na Zapadnom Balkanu koji ima za cilj da podrži procese izgradnje mira i pomirenja i interkulturalnog učenja i dijaloga između škola, učenika/ca i njihovih zajednica.

Predstavljanje idejnih projekata odabranih škola na događaju ”Upoznajte Superškole” održano je 04. septembra u Podgorici.  Predstavnica kotorske gimnazije bila je prof. Paula Petričević, koja je pored prof. Tatjane Stijepović, koordinatorka projekta.

“Biti Superškola znači biti dio jednog regionalnog tima škola koje su na kretaivan i inovativan način koncipirale saradnju sa partnerskim školama iz regiona. Tema našeg projekta je interkulturalni dijalog, a za partnera smo odabrali Užičku gimnaziju”, pojasnila je  prof. Petričević gostujući u emisiji “Radio škola”.

Kako ističe,  njihova ideja rada bilo je predstavljanje razlika i sličnosti dviju sredina, Kotora kao multikulturalne i multikonfesionalne i Užica kao monokulturalne, te potreba da se istaknu njihove osobenosti i vrijednosti. Užička gimnazija je  škola sa preko 150 godina tradicije, sa kojom su kreirali projektnu ideju koja je prevashodno fokusirana na izgradnju mira i smanjivanje socijalne distance između različitih etničkih i konfesionalnih grupa.

“Fokus je stavljen i na standard i  kvalitet obrazovanja, odnosno koncepcije novih gimnazijskih smjerova u našim školama. Razgovaraćemo o različitim vrstama korelacija koje mogu biti uspostavljene između prirodnih i društvenih grupa predmeta. Na taj način smo koncipirali i detaljne agende, odnosno programe koje smo zajednički kreirale dominantno na petodnevnom treningu organizovanom krajem septembra u Vrnjačkoj Banji”, kazala je Petričević.

Saznajemo da grupa užičkih gimnazijalaca/ki dolazi u posjetu Kotoranima u vrijeme zimskog karnevala.

“Izvanrednu, ne samo u vidu resursa i materijane pomoći, nego kreativnu i stručnu podršku dala nam je lokalna institucija kulture OJU Muzeji Kotor, ali i cjelokupna lokalna zajednica. Jedna od važnih tema u kontekstu multikulturalnosti svakako je pitanje identiteta koje je vrlo kompleksno i zahtijevno. Pitanje je u koje svako od nas ulaže ogromne emocije i energiju, a ta osjećanja mogu biti pozitvna i negativna.  O identitetima  možemo razgovarati u različitim kontekstima i registrima, o individualnim, kolektivnim, tako da je to tema nekoliko radionica koje ćemo realizovati tokom njihove posjete”, navela je Petričević.

Vezano za identitete, u okviru radionica učenici/e kreiraće karnevalske maske i predstaviti se na predstojećem tradicionalnom karnevalu.

Naša sagovornica naglašava da je interesovanje za ovaj projekat bilo veliko, tako da su đaci morali da prođu kroz proces selekcije, a najvažniji kriterij bio je motivaciono pismo, način kako su se predstavili, odnosno način kako zamišljaju njihovu ulogu u realizaciji projektnih aktivnosti.

Paula Petričević je profesorica filozofije u Gimnaziji Kotor koja je prepoznala interesovanje dijela učenika za ovu drevnu naučnu disciplinu, te je nedavno pokrenula sate filozofije koji se organizuju u Omladinskom klubu u Kotoru.

“To je naša novoformirana filozofska sekcija, nastala upravo zahvaljujući interesovanju učenika/ca. Trenutno je u toku školsko takmičenje u debati. Njihova je ideja bila da se kroz neke odbljeske filozofskih ideja, koje su provejavale kroz debatu, zapravo malo ranije i detaljnije nego što im školski program predviđa bave filozofskim temama”, objašnjava Petričević.

Ističe bitnost realizacije različitih aktivnosti kao rezultat interesovanja, vizija i truda mladih ljudi, te njihove svijesti da sve što rade jeste njihovo vlasništvo.

“Svako obrazovanje, da citiramo brojne mislioce koji slično rezonuju, jeste na kraju, samoobrazovanje. Samo ono što sami usvojite, a to vam niko ne može dati, zapravo je lični trud, lični podvig i takođe i lični i individualni zadatak svakog od nas koji je načelno nedovršiv”, zaključuje Petičević.

Kako saznajemo, za vrijeme otvorenog poziva ”Superškole” pristiglo je više od 90 predloga razmjena, kreirano je 113 partnerstava, a više od 579 srednjih škola sa Zapadnog Balkana koristilo je platformu www.superschools.net za povezivanje sa drugim školama.  

Program je dio multidonorskog projekta „Program školske razmjene na Zapadnom Balkanu“ koji zajednički finansiraju Evropska unija i njemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a sprovode Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) i RYCO.

Razgovor sa prof. Paulom Petričević možete poslušati na linku Radio škola.

 

Tekst: Nataša Jotić

Fot: Radio Kotor/N.J.

Podijeli na: