Društvo
PROF. DR IVO ŽUPANOVIĆ O PONTAMA: ODRŽIVI RAZVOJ PODRAZUMIJEVA MAKSIMALNO UVAŽAVANJE LOKALNOG STANOVNIŠTVA
Povodom akcije Opštine Kotor i Morskog dobra u zavođenju reda na pontama i ostalim javnim površinama, gdje se tokom godina namnožilo poprilično problema primarno u vidu neprijatnosti po lokalno stanovništvo i turiste u ljetnjim mjesecima od strane “vlasnika”, a prilikom namjere da ih koriste u skladu sa zakonskim normama, za mišljenje smo pitali našeg sugrađanina prof.dr Iva Županovića, redovnog profesora ekonomije i turizma, koji na magistarskim studijama predaje predmet Održivi turizam.
“Prije svega bih želio da naglasim da problem sa pontama datira poodavno i da je ovo prva neka akcija u kontekstu poštovanja prava lokalnog stanovništva na korištenje istih. Naime, mi već dugi niz godina imamo problem da su ponte pretvorene u dodatne sadržaje izdavaoca privatnog smještaja, ili da vlasnici kuća su jedini konzumenti istih što je, i po Zakonu o morskom dobru i po nizu podzakonskih akata kojim se definiše upravljanje kupalištima, apsolutno nedopustivo i sa druge strane kosi se sa svim aspektima održivog razvoja”, kaže Županović.
Kako ističe, pored ekonomske i ekološke komponente, još od Agende 21 pa nadalje, u osnov održivog razvoja uključen je i sociološki segment.
To znači poštovanje prava domicilnog stanovništva u svakom segmentu, pa i u ovom. Znači, ne mogu građani Kotora da se osjećaju kao “podstanari” u svom gradu, u ovom segmentu i moraju da idu da se kupaju na neka udaljena kupališta poput Krašića i Jaza, a imaju jednu predivnu obalu, bukvalno u okviru same destinacije. To je jedna stvar. Druga je da to na neki način obesmišljava ukupnu turističku ponudu Kotora, jer ljudi su jedan od ključnih segmenata – njihova tradicija, njihov dijalekt, njihov odnos sa turistima, jedno je od bogatstava Kotora. Znači, ne možemo lokalno stanovništvo nipokom osnovu onemogućiti da koriste svoja prava na destinaciju”, rekao je Županović.
Ističe da je jako bitna i svijest o javnom dobru, koja se takođe tiče održivog razvoja.
“Po Zakonu o morskom dobru imate neupitno pravo pristupa moru, što se mora omogućiti naravno i nekome ko koristi tu pontu na drugi način, o kojem sam pričao - da ima svoja prava, ali ne da kompletno uzurpira navedeno. Takođe je jako bitno za naglasiti da se u svakom trenutku mora postići kvalitetan odnos, i turističkih konzumenata i domicilnog stanovništva i izdavaoca privatnog smještaja. Jedino tako se na destinaciji može graditi jedna uspješna priča”, kazao je Županović.
Naglašava da se apsolutno dodatno moraju poštovati i prava invalida.
“Ja sam na to posebno osjetljiv jer mi je jedan od roditelja invalid i imao je upravo, u pomenutom kontekstu, probleme i konflikte kada je u pitanju korištenje navedenih površina. Apsolutno je nedopustivo i da pored postavljanja mobilijara, te javne površine postaju parkinzi. Nedopustivo je da na tim javnim površinama kućni ljubimci konzumenata vrše nuždu i na taj način takođe uništavaju ta javna dobra. To su elementarna, a rekao bih i kulturološka prava i običaji, kada su u pitanju sasvim druge stvari i to se mora dovesti u red. Pozdravljam napore Komunalne inspekcije i Komunalne policije Opštine Kotor u tom pravcu”, kazao je Županović.
Apelovao je da se sam status ponti egzaktno i tačno uredi zakonom.
“Razlog je u činjenici da se sada stalno pravi neka možda i vještačka dilema da li su to privezišta ili kupališta itd. Dakle da bi se potpuno jasno i precizno definisao status ponti apelujem da se zakonska legislative dodatno pojasni i dodatno precizira, kako bi ovo ogromno turističko, pa čak bih rekao i kulturološko blago potpuno stavilo u jasnu funkciju, na jasan i transparentan način”, poručio je prof. dr Ivo Županović.
Podsjećamo, u okviru akcije uvođenja reda u oblast slobodnog pristupa pontama, građanima su dostupni telefoni 067023909 Službe za inspekcijske poslove i 067465101 Komunalne policije Opštine Kotor.
Predrag Nikolić