Društvo
PROF. DR AGIMA LJALJEVIĆ: SVIJEST ROMA NA POLJU SOCIJALNE INKLUZIJE I ZDRAVSTVENE EDUKACIJE POSLJEDNJIH GODINA SE MIJENJA NA BOLJE
Svijest Roma na polju socijalne inkluzije i zdravstvene edukacije značajno se mijenja na bolje u posljednjih dvadesetak godina, od kada se krenulo sa aktivnostima na polju njihovog informisanja i edukacije.
To je za Radio Kotor, gostujući u našoj emisiji “Multikultura”, rekla prof. dr Agima Ljaljević, direktorka Centra za promociju zdravlja u Institutu za javno zdravlje Crne Gore.
Ona navodi da je svojevremeno bilo uobičajeno da se žene – pripadnice romske populacije porađaju u svojim kućama, ali da se danas svijest na ovom polju mijenja. “ Porađanje kod kuće uticalo je na to da se javljaju povećani mortalitet djece i majki kao i druge komplikacije. Danas je situacija bolja jer se sve žene pripadnice romske populacije porađaju uz stručnu pomoć ljekara” – kazala je dr Ljajević.
Institut za javno zdravlje Crne Gore je realizovao projekat unaprjeđenja zdravlja romske i egipćanske populacije kroz socijalnu inkluziju i zdravstvenu edukaciju koji je završen u decembru 2021. godine. Projektne aktivnosti su dio projekta šireg regionalnog programa “Socijalna inkluzija romske djece i djece sa smetnjama u razvoju na Zapadnom Balkanu i Moldaviji 2019-2021. godina” koji sprovodi UNICEF, uz podršku Austrijske razvojne agencije.
Profesorka Ljaljević ističe da je povećan nivo informisanosti i znanja pripadnika RE populacije, što se pokazalo u radionicama koje su u nekoliko crnogorskih gradova organizovane u okviru projekta.
„ Oni su na kraju održanih radionica, a realizovali smo ih ukupno trideset sedam i to u Podgorici, Nikšiću, Beranama i Kotoru, izrazili zadovoljstvo stečenim znanjem koje su tokom predavanja usvojili. Radionice su realizovane u onim sredinama u kojima ima najviše pripadnika ove vulnerabilne populacije. U razgovoru sa njima, primjećujemo da se oni, generalno, danas više bave svojim zdravljem i zdravljem svojih ukućana nego što je to bio slučaj ranijih godina“ – kaže prof. dr Ljaljević.
Među aktivnostima realizovanim proteklih godina, a čiji je cilj bio podstrek da pripadnici RE populacije odgovore na svoje zdravstvene potrebe, kako navodi, jesu i omogućavanje zainteresovanom ženskom dijelu ove populacije da obavi ultrazvučni pregled dojki te istraživanje koje se odnosilo na rasprostranjenost infekcije HIV-a odnosno AIDS-a među pripadnicima ove populacije. “ Mi smo se, dakle, trudili i da ih obučimo kako da čuvaju i unaprjeđuju svoje zdravlje. Bavili smo se analizom zdravstvenog stanja ove populacije i tada bili suočeni sa činjenicom da pripadnici RE populacije imaju do deset potencijalno izgubljenih godina života u odnosu na ostali dio populacije te da vrlo često obolijevaju i umiru od preventabilnih oboljenja i to zbog svog načina života. Zato smo se trudili da kreiramo naše usluge onako kako bismo pomenutu pojavu spriječili odnosno povećali njihov životni vijek i unaprijedili njihovo zdravlje” – zaključuje dr Agima Ljaljević.
Repriza emisije “Multukultura” na programu je u 20 sati i 30 minuta.
Januarsko izdanje emisije uređuje i vodi Jelena Kljajević.
Foto Privatna arhiva