Društvo
PRITUŽBE DIJELA PRODAVACA NA GRADSKOJ PIJACI ZBOG UKLANJANJA DRVENIH TEZGI; KOMUNALNO: OMOGUĆITI IZLAGANJE PROIZVODA U SKLADU SA PIJAČNIM I KOMUNALNIM REDOM
Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.
Uklanjanjem drvenih tezgi na spoljnjem dijelu Gradske pijace, devet poljoprivrednih proizvođača ostalo je bez mjesta za prodaju svojih proizvoda, tvrdi Jelena Drecun, dugogodišnji zakupac i prodavac na kotorskom markatu.
Navodi da je DOO “Komunalno Kotor”, koje gazduje pijacama, početkom januara, uklonilo tezge (spoljnji dio pijace, red u blizini magistrale).
O toj odluci, kako tvrdi, usmeno ih je informisao inkasant, ali ne i preduzeće, zvanično, pisanim putem.
Interesovali su se, kaže, telefonski, kada im je rečeno da se “tezge zatvaraju do daljnjeg”.
“Drvene tezge, koje su postavljane samo subotom, na pijačni dan, ukinuli su od Nove godine, čijom odlukom ne znamo. Tražili smo rješenje, nemaju ga. Išli smo u upravu Komunalnog preduzeća, direktorka je trenutno bila odsutna, a ranije nam je kazala da još uvijek nemaju konkretno rješenje. U spoljašnjem redu se godinama nalazilo oko 30 tezgi. Sada je njihovim uklanjanjem devet prodavaca ostalo bez mjesta. Stalno se prebacuje loptica sa Komunalnog na Opštinu i obratno, uglavnom ispaštamo mi koji smo dugo godina zakupljivali te tezge. Po njima je problem nastao u vezi plaćanja zakupa, koji smo inače godinama uplaćivali na broj žiro računa koji su nam oni davali. Gdje su te pare izgubljene, mi ne znamo. Konkretno pojavio se prošlogodišnji problem da je novac koji smo davali za zakup otišao za stambenu izgradnju Komunalnog, nešto u tom stilu. Nama je dat broj žiro računa i mi smo zakup uplatili”, kategorična je Drecun, koja je u ime zakupaca kontaktirala Radio Kotor.
Dodaje da su tezge uklonjene uz obrazloženje da su “ogromni troškovi” za njihovo postavljanje subotom.
“Sve se svodi na to da se pijaca zatvori, a da nas poljoprivredne proizvođače unište. Da li im smetamo zbog toga što su izdali kućice za prodaju sendviča, palačinki, kukuruza i drugog, ne znamo. Ljudi koji rade u tim kućicama nama ne smetaju, ali nam smeta neposlovan odnos Komunalnog koji je dugogodišnji zakupodavac i koji nam naplaćuje zakup tezgi”, poručuje Drecun.
Ističe da su im iz preduzeća dali mogućnost zakupa u unutrašnjem dijelu pijace, gdje, navodi, ne postoji dovoljan broj mjesta. Sugerisano im je, tvrdi, da sačekaju do osam sati, te da ukoliko se neko od mjesta “oslobodi” isto mogu da koriste.
“Zato što je njihovim poslovanjem neko dobio tri, neko pet mjesta, a nas devet ostalo je bez stola. Sada smo prepušteni da idemo kući, nema šta drugo. Rečeno nam je, čekajte do osam, ako nema mjesta idite kući. Donosim 400, 500 kilograma robe raznih oblika i vrsta, ne samo ja, nego nas devet, a sve su nas zbili na jedno mjesto. Zamislite da na kvadrat prostora možete da stavite toliko robe”, rezignirana je Drecun.
Uz podatak da cijena godišnjeg zakupa za svaku pojedinačnu tezgu unazad više godina iznosi 195 eura, poručuje da su prodavci saglasni da se ista poveća.
Preduzeću su se, navodi, obratili dopisom, ali odgovor, osim negativnog koji im je, kaže, saopštio inkasant, nisu dobili.
„Sljedeći naš potez je da angažujemo neko pravno lice koje će da zastupa sve nas prodavce, jer smo na to prinuđeni. Svi koji smo oštećeni. Devet ljudi, od kojih su svi registrovani poljoprivredni proizvođači, je ostalo potpuno bez mjesta, a 50 je uklonjeno sa tog prostora i sa spoljne strane pijace i sa drvenih tezgi. Bez egzistencije je ostalo 50 porodica ne prodavajući više na tim mjestima”, tvrdi Drecun, koja naglašava da riješenje njihovog problema očekuju “urgentno”.
Mašan Niković iz Bara koji, kaže, na kotorskoj pijaci prodaje već 40 godina, napominje da je red tezgi na spoljenjem dijelu pijace “oduvijek postojao”.
“Sada zakupi ko može, ko ne može snalazi se. Daju se tezge nakupcima koji prodaju svašta, prije nego proizvođačima. Ja pod voćem imam 23.000 m2 i kao poljoprivreni proizvođač ne mogu doći do tezge”, poručuje Niković.
Da je oštećen jer mu je, tvrdi, oduzeta mogućnost korišćenja drvene tezge na Gradskoj pijaci u Kotoru, gdje prodaje već 30 godina, ističe Baranin Sabrija Bajramović.
“Rekli su nam da ne može više da se prodaje na drvenim tezgama, nego da svi idemo unutra. Mi tražimo da se to vrati u prvobitni položaj”, navodi on.
Predrag Rašović, koji se bavi poljoprivredom na sopstvenom gazdinstvu, jedan je od prodavaca koji je “zakinut” za drvenu tezgu koju je zakupljivao nekoliko godina, a gdje je, pojašnjava, imao adekvatan prostora za izlaganje.
“Sada smo dovedeni u poziciju da ni 20, 30 posto proizvoda ne možemo da izložimo. Imamo mjesto na spoljašnjem dijelu pijace, u redu na kamenom stolu, ali je male površine, svega 1,2 m2. Robu možemo iznijeti i ispred tezge, ali na samo 80 cm udaljenosti, a šta da radimo sa ostalom. To je hrana, nije bijela tehnika, Predlažem da se na pijacu, subotom na pazarni dan, vrate drvene tezge”, poručuje Rašović.
Radio Kotor je, ovim povodom, kontaktirao nadležne u DOO “Komunalno Kotor”.
Kako su nam danas saopštili, kotorska pijaca posjeduje 105 obilježenih i numerisanih kamenih stolova (mjesta) u natkrivenom dijelu tržnice, sa ukupnom dužinom od 147,50m. Prosječne dužine prodajnih mjesta se kreću od 1,15 do 1,80m u zavisnosti od dužine stolova.
“Pozicije navedenih stolova i njihove dužine, definisane su Planom privremenih objekata opštine Kotor. Drveni stolovi nisu predviđeni, ni planom, niti bilo kakvom odlukom, niti su definisane njihove dimenzije, pa samim tim je i do sada, potpisivanje ugovora za zakup ovih stolova bilo upitno. Prodaja na navedenom dijelu pijace nije zabranjena, niti je donesena bilo kakva odluka o zabrani, ali nikada nije ni postojala odluka o postavljanju i izdavanju tezgi na istom dijelu”, pojašnjavaju u DOO “Komunalno Kotor”.
Kako navode, u toku je izrada novih drvenih stolova čije dimenzije će biti u skladu sa prosječnom dimenzijom postojećih kamenih, kako bi svi prodavci imali ravnopravni položaj.
“Njihove pozicije će biti tačno određene novim Planom privremenih objekata, i neće moći da se mijenjaju samovoljno, kao što je do sada bila praksa, nakon čega će njihovo davanje u zakup biti u skladu sa zakonom. Cilj Društva je da svim dugogodišnjim prodavciima na pijaci omogući poziciju za izlaganje svojih proizvoda, ali sve u skladu sa pijačnim i komunalnim redom. Prodavci će moći da predaju zahtjev za zakup drvenih stolova, tek nakon što se potpišu ugovori o zakupu za sve postojeće kamene pozicije”, poručuju iz DOO “Komunalno Kotor”.