Društvo
PREDSTAVNICI UBNORA I ANTIFAŠISTA ODALI POŠTU STRADALIM MORNARIMA, BEĆIR: PRIČA O MLADIĆIMA KOJI SU SE POBUNILI ZA MIR, RAVNOPRAVNOST I PROTIV GLADI
Povodom obilježavanja 105 godina od Pobune mornara u Boki, u znak sjećanja na strijeljane mornare, vođe pobune, danas su predstavnici UBNOR-a i Antifašista Crne Gore Kotor odali poštu stradalima i položili cvijeće na spomenik u Škaljarima.
Prema riječima predsjednika Jova Bećira, polaganjem vijenaca u Škaljarima čuvamo od zaborava ovaj važan istorijski događaj. Strijeljani su, podsjeća, četvorica mornara, učesnika i vođa pobune mornara. Počast se, kaže, odaje i desetini umrlih mornara u zatvoru tokom sudskog procesa, dvojici poginulih mornara tokom pobune, te svim pobunjenim mornarima.
“Priča o mornarima jeste priča o mladićima koji su se na sirovoj zimi pobunili za mir, ravnopravnost i protiv gladi. Samo tri dana je trajala njihova pobuna, ali zapamćena je kao simbol pobune malog protiv jačeg. Bila je to oružana pobuna austrougarske Ratne mornarice u Boki Kotorskoj. Pobunu mornara su vodili Antun Grabar, mornar iz Poreča, Jerko Šišgorić, topdžija iz Žirija kod Šibenika, Mate Braničević iz Krila Jesenica kod Omiša, vodnik i topdžija i Čeh František Raš na brodovima Sankt George i Gea. Ta pobuna ostaće zapamćena kao najveća pobuna u istoriji pomorstva, s obzirom na broj mornara i plovnih jedinica koje su sudjelovale u pobuni.
Bilo je to junačko djelo, hrabrost i odvažnost koja je bila potrebna da se pripadnici austrougarske flote pobune zbog neljudskih uslova u kojima su živjeli i lošeg odnosa njihovih starješina prema njima.
U sastavu austrougarske flote tada je bilo 11 nacija . Govorili su različitim jezicima i vođe pobune su pokazale da se ovako nešto može pokrenuti u tim okolnostima, ako se hoće.
Nažalost, istorijske činjenice pokazuju kako je pobuna završila.
Njihova neodlučnost, neorganizovanost i neprihvatanje savjeta Mata Braničevića da napuste Boku sa flotom, dovela je do sloma i kraha pobune mornara , ali njihovo djelo i junaštvo se obilježava i cijeni. Strijeljanje mornara izvršeno je u Škaljarima od strane mađarskih vojnika i to iz trećeg pokušaja. Ostalo je zapisano da je osuđenik Šišgorić, gledajući u vojnike koji treba da ga strijeljaju, doviknuo: Zar vi vojnici, za čiji smo se bolji život borili, hoćete da nas strijeljate.
Posljednje riječi Františeka Raša bile su: Vi pucate u pravdu, živjela sloboda.
Jedan od vojnika koji je trebao da puca se onesvijesto. Prva naredba za strijeljanje nije izvršena dok se on nije zamijenio drugim.
Komandant je dao znak sabljom za paljbu po drugi put.
Trojica mornara su pala mrtva poslije prvog plotuna, a Grabar je bio ranjen. Na to su, po komandi, pripucala dva vojnika i dotukla ga – isrpičao je don Niko Luković o tom događaju.
Događaj koji je u to vrijeme izazvao veliko interesovanje Evrope, bio je udarna vijest novina u doba kada se nazirao kraj Prvog svjetskog rata , te poraz Centralnih sila. Spomen obilježja podignuta su im u Škaljarima, Đenovićima, Poreču, Šibeniku, na ostrvu Žirije , te u češkom gradu Prerovu. Mnoge ulice i obale naše bivše domovine nosile su njihova imena.
Grad Kotor im se odužio obilježavajući mjesto njihovog zatočenja i suđenja, strijeljanja u spomen danu pobune mornara.
Neka je slava vjesnicima borbe i slobode” – poručio je Bećir.
Prethodno su predstavnici UBNOR-a i Antifašista Crne Gore Kotor u Lipcima odali poštu strijeljanim borcima NOB-a.
Polaganju vijenaca, između ostalih, prisustvovao je Dragan Mitov Đurović, generalni sekretar SUBNOR-a Crne Gore.
Tekst: Irena Mačić
Foto: Radio Kotor