Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

29.11.2020
744

PREDSTAVNICI OBNOR-a ODALI POŠTU PALIM BORCIMA POVODOM 29. NOVEMBRA – DANA REPUBLIKE

Predstavnici organizacije boraca NOR-a 1941-1945.g. (OBNOR) Kotora nisu zaboravili borce II Svjetskog rata, kao ni dan Drugog zasjedanja AVNOJ-a i proglašenje Dana Republike, navodi se u saopštenju ove organizacije.

Zbog pandemije korona virusa organizovali su izlaske, poštujući mjere NKT-a, na spomen obilježje palih boraca i žrtava fašističkog terora u Parku Slobode u Kotoru, spomenik palim borcima II Dalmatinske brigade u Dobroti, Perastu, Risnu i Lipcima i položili cvijeće i odali poštu palim slobodarima, kao i narodnim herojima Nikoli Đurkoviću, Savu Ilića i Matu-Mašu Brguljanu.

Sjećajući se na taj istorijski događaj potpredsjednik SOBNOR-a Crne Gore profesor Ljubenko Borović je podsjetio prisutne na te događaje iz NOB-a i Revolucije.

On je istakao da je prošlo 77 godina od Drugog zasedanja AVNOJ-a u Jajcu, na kome su udareni temelji socijalističke Jugoslavije. Na današnji dan 1943. na Drugom zasedanju AVNOJ-a u Jajcu (BiH),u Drugom svjetskom ratu udareni temelji nove, socijalističke Jugoslavije.

,, 29. novembar proslavjan je gotovo šest decenija kao državni praznik SFRJ, a zvanično je ukinut nakon više od deset godina od raspada te zajednice - novembra 2002. Taj datum je ušao u istoriju 29. novembra 1943. godine, kada je održano Drugo zasedanje AVNOJ-a u Jajcu, na kome je donijeta odluka o federalnom ustrojstvu Jugoslavije, a kraljevskoj vladi zabranjen povratak u zemlju.

AVNOJ  je tada proglašen za vrhovno zakonodavno i izvršno državno tijelo, koje je donijelo istorijske odluke o uređenju Jugoslavije. Tim odlukama ustavnog karaktera izgrađeni su vrhovni državni organi nove Jugoslavije, pa je zbog toga taj datum zapisan kao dan stvaranja nove Jugoslavije.

Dan Republike je naziv nacionalnog praznika, ili u narodu poznatijeg kao 29. novembar koji se proslavljao u zemljama bivše Jugoslavije u spomen na dan proglašenja Republike. Na današnji dan u Jugoslaviji je ukinuta monarhija i sva prava kralja Petra II Karađorđevića. Ustavotvorna skupština je usvojila deklaraciju o proglašenju Republike prema kojoj je Jugoslavija “savezna država republikanskog oblika, zajednica ravnopravnih naroda koji su slobodno izrazili svoju volju da ostanu u Jugoslaviji”.

Nakon završetka rata, od 1945. godine, 29. novembar se slavio kao Dan Republike i bio jedan od najvećih praznika u nekadašnjoj SFRJ.  Prema tadašnjem Zakonu o državnim praznicima proslavljao se dva neradna dana, uz svečane akademije u glavnim gradovima republika bivše države, počasne plotune, a 1964. ustanovljena je i nagrada AVNOJ-a, a đaci prvaci su dobijali crvene pionirske marame, dijeljena su razna ordenja.

Poslednji put ovaj praznik obilježen je u Srbiji 2001, jer ga je Savezna skupština zvanično ukinula tek sredinom novembra sledeće godine. Do 1997. godine 29. novembar je proslavljen kao dan sjećanja na Drugo zasedanje AVNOJ-a, ali je od tada počeo da se praznuje kao dan kada je 1945. Jugoslavija i formalno prestala da bude monarhija i postala republika. Ta zamjena nastala je kao izraz kritike da je SRJ nastavila da obilježava praznik nepostojeće države - federacije šest republika - koja se raspala 1991.

AVNOJ je uveo naziv maršala Jugoslavije i dodijelio ga partizanskom vrhovnom komandantu Josipu Brozu Titu. Funkcija predsednika “prve vlade” nove Jugoslavije povjerena je Titu.

Odlučeno je i da se formira Nacionalni komitet oslobođenja Jugoslavije (NKOJ) koji je imao izvjesna svojstva Vlade, a oduzeta su zakonska prava jugoslovenskoj Vladi u izbjeglištvu, zabranjen je povratak u zemlju kralju Petru II Karađorđeviću, do kraja rata.

Sa raspadom SFRJ, prestalo se sa obilježavanjem Dana Republike u svim republikama nekadašnje zajedničke države osim u Srbiji. Dan Republike ostao je zvanični praznik u Saveznoj Republici Jugoslaviji sve do 14. novembra 2002. godine, kada je ukinut odlukom Vijeća građana Savezne skupštine SRJ” , navodi se u saopštenju potpredsjednika SOBNOR-a Ljubenka Borovića.

Podijeli na: