Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

10.04.2023
483

PREDSTAVLJENI REZULTATI ANALIZE INFORMATIVNIH SADRŽAJA LOKALNIH JAVNIH EMITERA: RADIO KOTOR U SLUŽBI INTERESA GRAĐANA

 Tekst i Foto: Biljana Marković

U okviru projekta “Aktivne OCD u razvoju medijskih politika”, Media centar je danas u hotelu “Vardar” organizovao radionicu za novinare i urednike posvećenu primjeni profesionalnih standarda i procedurama za podnošenje prigovora slušalaca.

Radionici su prisustvovali direktorica Radio Kotora Vjera Banićević, urednica Radio Tivta Sonja Štilet i novinarke Tamara Vuković, Irena Mačić, Nataša Jotić, Biljana Marković i Andrijana Karadžić.
 
Kako je naglasio Goran Đurović direktor Media centra, povod za održavanje radionice je projekat posvećen jačanju komunikaciji između lokalnih javnih emitera i građana, a sve u želji da se položaj javnih emitera u zajednici poboljša i da se  unaprijedi povjerenje i komunikacija građana.

“Dakle onih koji finansiraju lokalne javne emitere sa uređivačkim politikama i novinarskim timovima.
Ono šta hoćemo je da podstaknemo lokalne javne emitere da donesu, ukoliko ih nemaju, pravilnike o profesionalnim pricipima i standardima, da ih primjenjuju, da unaprijede profesionalizam u svom radu, ali i da omogućimo da se građani uredno žale ukoliko primijete neke neprofesionalne propuste ili situacije kada je u pitanju rad lokalnih javnih emitera”, naveo je Đurović.

Takođe, napominje, cilj je da se zajedno sa lokalnim javnim emiterima osigura kontinuirana komunikacija u procesu kreiranja godišnjih programskih produkcionih planova.

“Sve u želji da se građani što više uključe u ono što je kreiranje programskih sadržaja i da saopšte direktno šta su to njihovi prioriteti, kakvih informacija i programnskih sadržaja žele više u nekom narednom periodu, ne bi li ta veza, ali i kasnije neke finansijske reperkusije ili obaveze i građana i lokalne samouprave, kada su u pitanju javni emiteri, bile opravdane i bile unaprijeđene i u smislu finansijskih većih davanja, ali i stvaranja većih obaveza, podvukao je Đurović.

Po riječima Dragoljuba Vukovića, predsjednika Skupštine Media centra, monitoring i analiza programskih sadržaja Radio Kotora, pokazao je da Radio Kotor u dobroj mjeri odgovara svrsi zbog koje je osnovan, služi lokalnoj zajednici i javnosti u toj zajednici, kako po izboru tema, tako po izbalansiranosti priloga koji su objavljeni u informativnim emisijama koje su monitorovane.

“U dobroj mjeri je to lokalni radio koji služi građanima kako bi ih na dnevnoj osnovi informisao o značajnim temama koje su aktuelne i relevantne za opštinu Kotor. Ono što je takođe karakteristično za Radio Kotor je da, i kada se bavi temama od nacionalnog ili regionalnog i svjetskog značaja da ih umije lokallizovati. To je nešto što je vrlo važno i prepoznatljivo u dijelu programa koji je analiziran”, rekao je Vuković.

Lokalni javni emiter Radio Kotor jedini je u Crnoj Gori koji ima emisiju u kojoj je građanima/kama omogućeno direktno uključenje u program.
Naime, Radio Kotor svakog radnog dana ima takozvani “otvoreni mikrofon”, tačnije kontakt emisiju “Grad i vi”, tokom koje  građani/ke imaju mogućnost da u direktnom programu iznesu svoje primjedbe, sugestije i pohvale.
Sva njihova pitanja Radio Kotor potom proslijeđuje nadležnim službama.
Takođe,  jedan put mjesečno, tačnije posljednjeg petka u mjesecu, uživo se emituje “Pitajte gradonačelnika” – emisija u kojoj predsjednik Opštine Kotor odgovara na pitanja koja mu postavljaju građani/ke.

Vuković apostrofira da je jako je važno da građani/ke shvate da je lokalni javni emiter, u ovom slučaju Radio Kotor, njihov medij i da je prije svega tu zbog toga da bude njihov servis.

“U tom smislu je vrlo važno otvoriti i taj drugi komunikacioni kanal da čujete šta građane zanima, šta bi željeli od vas i da vi budete posrednik između građana i onih koji imaju moć u opštini koji mogu da završavaju neke zadatke koje im građani postavljaju s pravom”, naveo je Vuković.
 
Podsjetio je na postojanje “stare” prakse, koja se pokazivala kao dobra i koja je, ističe, na neki način sve zaposlene u jednom mediju stavljala u poziciju da im je stalo do toga da se unaprijedi program.

“Jedno je kada o programu brinu samo urednici i oni koji  su na menadžerskim i uredničkim funkcijma, a drugo kada uključite čitavi pogon, čitavu redakciju. Tako da recimo dobra je praksa da svakog dana neko analizira program i da, čak i ako je to neko od mlađih novinara koji nije dovoljno edukovan u profesionalnom smislu, ali je važno da se čuje njegovo mišljenje. Zato što nisu svi ni slušaoci edukovani kao profesionalci, pa imaju neke primjedbe. Onda se to na kolegijumu ili na nekom tijelu koje analizira čitav program, prihvati ili ne prihvati, ali na neki način tu se ostvaruje redakcijska sinergija. Mislim da je to jako važno”, kazao je Vuković.

Analizom programskih sadržaja konstatatovano je da su prilozi Radio Kotora izbalansirani.
Balans se, podvukao je Vuković, može shvatati na različite načine, a tu postoji pravilo druge strane.

“Ako imate neku kontroverznu temu ili događaj u kojem je uključeno više aktera, logično je da vi uključite sve aktere i da na taj način uspostavite balans. Međutim, imate ponekad situacije da pitanje istine ostaje otvoreno, iako ste izbalansirali prilog. Čuli ste sve strane koje su uključene, ali vam negdje bježi ono što je istina, a prva obaveza je novinarstva istina.
Znači treba tragati za istinom. Treba, koliko je god to moguće uključiti i dodatne aktere, ili eventualno priznati publici da vi niste u tom trenutku u mogućnosti da saznate istinu, nego da će te u nekom izvještavanju u nizu pokušati do nje doći. Najlakše je reći da ste uključili sve, oni su rekli svoju priču i vi mislite da ste završili posao. Niste, zato što istina je ono što nas obavezuje. To je suština novinarstva”, zaključio je Vuković

Radionica je sprovedena u okviru projekta koji realizuje Media centar “Za bolje izvještavanje lokalnih javnih emitera u Crnoj Gori”, uz podršku Ambasade SAD u Podgorici.

Podijeli na: