Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

21.10.2020
886

PREDSTAVLJENA STUDIJA ZAŠTITE CRNE TOPOLE

Prezentacija Studije zaštite stabla Crne tople (Populus nigra L.) u Kotoru održana je danas u multimedijalnoj sali  Kulturnog centra "Nikola Đurković".

Ispred Agencije za zaštitu prirode i životne sredine Crne Gore koja je obrađivač Studije zaštite, prisutnima se obratio Dragan Roganović.

“Predstavljanje same Studije zaštite, kao i donošenje akta o proglašenju zaštićenog prirodnog dobra je samo početni korak koji će doprinijeti ukupnom unaprijeđenju i zaštiti stabla Crne topole. Ona ima značajnu ulogu u Kotoru, tako da je Opština Kotor prepoznala potrebu za pokretanjem postupka zaštite sa ciljem unaprijeđenja njenog statusa u budućem periodu. Procedure koje budu sprovođene u narednom periodu, koje uključuju Akt o proglašenju zaštićenog prirodnog dobra, samo proglašenje u Skupštini Opštine Kotor  i izrada plana upravljanja, a nakon toga i donošenje godišnjeg programa upravljanja će svakako doprinijeti unaprijeđenju i zaštiti ovog stabla”, kazao je Roganović.

On je dalje istakao da procedure i postupci nisu jednostavni, ali da je cilj istaći značaj stabla Crne topole.

“Pristup je integrativnog karaktera i podrazumijeva unaprijeđenje područja Kotora. Na taj način ćemo ovo stablo koje izgleda impozantno očuvati i zaštiti i, koliko je god moguće, stablo ovolike starosti revitalizovati”, dodao je Roganović.

Nakon predstavljanja Studije uslijedila je diskusija. Prisutne je interesovalo koliko inače stablo Crne topole može da živi s obzirom da se starost topole u Starom gradu, koja je zasađena 1667. godine nakon što je Kotor pogodiio zemljotres, smatra raritetom.

“Na osnovu komparativnih metoda rađena su istraživanja pa imamo saznanja da je prosječna starost stabla ove biljne vrste od 150 do 200 godina. Što dalje ukazuje da je Crna topola u Kotoru izuzetno reprezentativna jer na ovim prostorima još uvijek nismo utvrdili da postoji neko stablo koje je sličnih godina starosti”, pojasnio je Roganović.

Zatim su uslijedila pitanja koja su se odnosila na vitalnost i zaštitu samog stabla.

Roganović je dalje objasnio da je pozitivna stvar što se u stablu ne nalaze šupljine, te da će Agencija u procesu izrade plana upravljanja definisati tačne metode.

“Na osnovu toga koliko promjena ima na stablu biće definisane konkretne mjere. Svakako treba pristupiti biološkim mjerama vrsta koje su se tu naselile, ali ne invazivno, jer je stablo prilično napadnuto raznim vrstama. To je sve jedna vrsta simbioze i ovo stablo sa njima živi već dugi niz decenija”, zaključio je Roganović.

Podsjetimo, prijedlozi, sugestije i komentari se mogu dostaviti putem e maila: bastina@kotor.me ili direktno Građanskom birou, na adresu Opština Stari grad 317, Sekretarijat za zaštitu prirodne i kulturne baštine, zaključno sa 28.10.2020.godine.

Podijeli na: