Društvo
PREDSTAVLJENA PLATFORMA ZA ELEKTRONSKI UPIS U ŠKOLE I VRTIĆE
Elektronsku platformu za upise predstavili su danas ministar prosvjete, Damir Šehović i rezidentna koordinatorka sistema UN u Crnoj Gori, Fiona Mekluni.
U nastavku teksta prenosimo detalje sa konferencije za medije u Ministarstvu prosvjete.
“Govor Rezidentne koordinatorke sistema UN, Fione McCluney:
Veliko mi je zadovostvo što se danas mogu pridružiti ministru Damiru Šehoviću na ovoj konferenciji za medije i iskoristiti priliku da govorim o dva pitanja: prije svega rizicima za djecu, naročito onu koja su “izostavljena”, čije je obrazovanje ozbiljno prekinuto pandemijom COVID-19. Ali drago mi je i što sam u prilici da se pridružim čestitkama koje je ministar uputio svima koji su radili na pokretanju sistema elektronskog upisa, naročito UNDP, ministarstvu javne uprave i Evropskoj Uniji koja je finansirala ovu inicijativu u kontekstu programa reforme javne uprave koji ima za cilj izgradnju transparentnijih, efikasnijih i servisima orjentisanih institucija.
U ovom trenutku u svijetu je više od 1,54 milijardi djece i mladih koji nisu u školi. Mnogi će zaista nastaviti da prate nastavu elektronskim putem, ali mnogi i neće. Djeca i mladi sa smetnjama u razvoju, mlade izbjeglice, raseljena djeca i djeca iz vulnerabilnih zajednica najviše će biti izložena riziku odustajanja od školovanja ili riziku da više nikada ne pristupe obrazovanju.
Čak i tamo gdje postoje opcije da se nastavi obrazovanje, to ne dopire do svih. U siromašnim domaćinstvima koja nemaju pristup internetu ili nemaju računar, za djevojčice koje moraju da pomažu u kućnim poslovima ili da se brinu za mlađu djecu ili u domaćinstvima gdje nema roditeljske pomoći ili smjernica, djeca će sigurno zaostajati u učenju, čitavu godinu ili više.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš nedavno je pozvao vlade i donatore da daju prioritet obrazovanju za svu djecu. U skladu sa agendom 2030 i Ciljem održivog razvoja 4 formirana je Globalna koalicija za obrazovanje da se pruži podrška vladama u jačanju učenja na daljinu i u ponovnom otvaranju škola.
Na sreću, mogu da potvrdim da je Crna Gora pokazala da je dorasla ovom izazovu. Ministarstvo prosvjete i cjelokupni sistem obrazovanja uložili su vanredne napore kako bi obezbijedili da svi đaci imaju pristup kvalitetnom obrazovanju na daljinu. Inicijativa #UčiDoma pokazuje kapacitet sistema da odgovori na krizu, omogućavajući đacima da uče kod kuće i sačuvaju zdravlje. Uspjeh projekta #UčiDoma dugujemo mnogim činiocima – uključujući posvećenost, brzinu i inovacije, kao i viziju modernog, agilnog i otvorenog sistema obrazovanja spremnog za 21. vijek.
Naravno, ima i nedostaka i izazova. Brza procjena uticaja pandemije na društvo, koju je Sistem Ujednjenih nacija u Crnoj Gori sproveo u aprilu, pokazala je da ima djece koja nemaju pristup TV-u ili internetu i ne mogu da prate učenje na daljinu. Postoji potreba za podrškom, naročito za korisnike socijalne pomoći, romske porodice, djecu izbjeglice, djecu o kojoj se staraju hranitelji i djecu čiji roditelj(i) imaju istoriju zloupotrebe različitih supstanci.
Učenicima sa smetnjama u razvoju potrebna je dodatna pomoć, a adolescenti, iako su se uglavnom dobro prilagodili na novu situaciju, često osjećaju da su preopterećeni domaćim zadacima i nedostaje im redovna socijalna interakcija. Veliki broj adolescenata zabrinut je za svoju akademsku perspektivu i zapošljavanje – više od 75% njih vjeruje da će se suočiti sa značajnim izazovima prilikom pokušaja da nađu posao barem u narednih 12 mjeseci.
Ministarstvo prosvjete naporno radi na rješavanju ovih nedostataka i izazova a Sistem Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori pruža podršku tim nastojanjima poboljšavanjem i širenjem programa učenja na daljinu #UčiDoma, kao i jačanjem kapaciteta nastavnika da pruže kvalitetan digitalni sadržaj. Uz to se pruža podrška roditeljima male djece sa kvalitetnim materijalima kroz kampanju #IgrajSeDoma, obezbijeđuje se da vulnerabilna djeca imaju pristup materijalima za učenje na papiru i daje se dodatna pomoć kao što je uspostavljanje novog onlajn sistema za upis – za predškolske ustanove, osnovne i srednje škole.
Da bi se roditeljima omogućilo da upišu djecu bezbjedno i blagovremeno u predstojeću školsku godinu pokrenut je novi sistem za onlajn upis.
UNDP je ovu inicijativu uklopio u svoj rad sa Ministarstvom javne uprave, uz podršku EU, na uspostavljanju elektronskih servisa za građane i razvoju nacionalnog sistema za razmjenu podataka među državnim registrima. U partnerstvu sa ministarstvom prosvjete kreiran je novi elektronski servis kako bi se olakšao upis u vrtiće i osnovne škole. Očekuje se da on bude pokrenut u ponedjeljak. Ovo je dugoročno digitalno rješenje, koje će olakšati postupak i roditeljima i djeci, a i upravama škola. Troši se manje vremena i manje papira, a sve se može obaviti iz udobnosti vašeg doma. Za zaposlene u svim školama u zemji obezbijeđena je i izgradnja kapaciteta za rad sa podacima iz ovog e-servisa.
U okviru dugogodišnje podrške reformi sistema obrazovanja, UNICEF nastavlja da pruža pomoć održivosti informacionog sistema crnogorskog obrazovanja uključujući podršku unapređenju kvaliteta učenja na daljinu i onlajn upisu u sve nivoe obrazovanja.
Ujedinjene Nacije će nastaviti da pružaju podršku sistemu obrazovanja u Crnoj Gori. Ostajemo na vašoj strani u odgovoru na neposredne izazove kao i tokom faze oporavka kada se ponovo počnu otvarati škole i budemo u situaciji da treba da pronađemo ono novo normalno koje će svoj djeci omogućiti da uče i rastu”.