Društvo
PREDSTAVLJENA PLATFORMA DIGITALNA ŠKOLA
Digitalna škola, prva crnogorska onlajn platforma za digitalno učenje, čiji je cilj jačanje kvalitetnog, inkluzivnog obrazovanja tokom i nakon pandemije, predstavljena je danas u Podgorici.
Prvu crnogorsku onlajn platformu za digitalno učenje, nastavu i saradnju predstavili su premijer Zdravko Krivokapić, ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić i predstavnici UNICEF-a.
Iz UNICEF-a Crne Gore saopštili su da je platforma Digitalna škola dostupna sa pametnih telefona, tableta ili računara na www.digitalnaskola.edu.me.
„Svi učenici, roditelji i nastavnici joj mogu pristupiti sa edu.me email adresa. Zasnovana je na platformi Pasoš za učenje, koju su zajednički razvili UNICEF, Microsoft i Univerzitet u Kembridžu, a koja se trenutno koristi u 17 zemalja širom svijeta“, kaže se u saopštenju.
Iz UNICEF-a su rekli da je cilj Digitalne škole jačanje kvalitetnog, inkluzivnog obrazovanja tokom i nakon pandemije.
„Ona je komplementarna sa nastavom i učenjem uživo. Pruža čitav niz kvalitetnih digitalnih sadržaja, uključujući 400 kurseva sa osam hiljada lekcija“, naveli su iz te agencije Ujedinjenih nacija (UN).
Iz UNICEF-a su kazali da digitalna škola objedinjuje resurse za učenje za djecu i adolescente, njihove roditelje i nastavnike i druge zaposlene u obrazovnom sistemu.
„Dok je trenutni fokus na podršci ranom učenju i prva tri razreda osnovnog obrazovanja, platforma takođe nudi niz digitalnih materijala i za druge nivoe obrazovanja. U planu je širenje platforme tako da pokrije sve razrede do kraja srednje škole“, kaže se u saopštenju.
Iz UNICEF-a su rekli da predškolsku djecu očekuje obilje edukativnih interaktivnih igara, a osnovce i srednjoškolce nastava sa platforme 'UčiDoma, koja je dopunjena smjernicama za samostalno učenje, vježbama, testovima i interaktivnim aktivnostima.
Oni su kazali da su dostupni i materijali za podršku inkluzivnom obrazovanju, kao i korisni resursi koji se odnose na bezbjednost na internetu.
Kako su naveli iz UNICEF-a, nastavnicima će platforma biti korisna za izradu efektnih planova rada, jačanje kvaliteta inkluzivnog obrazovanja, unapređenje pedagogije, pristup obukama o informaciono-komunikacionim tehnologijama.
Iz te organizacije su rekli da platforma roditeljima nudi niz korisnih sadržaja o roditeljstvu i zdravim načinima života.
Crnogorska digitalna školska platforma, kako su kazali iz UNICEF-a, podržava i neformalno obrazovanje.
„Bezbjednost na internetu, sprečavanje nasilja, sport, zdravlje, digitalne tehnologije – samo su neke od tema za koje su sadržaji neformalnog obrazovanja dostupni djeci i adolescentima u Crnoj Gori putem platforme“, navodi se u saopštenju.
Iz UNICEF-a su dodali da korisnici mogu pratiti svoj napredak, vidjeti koje lekcije i kurseve su završili i šta ih još čeka.
Iz UNICEF-a su poručili da će nastaviti da podržavaju Crnu Goru u daljem razvoju Digitalne škole u predstojećem periodu, kao i u omogućavanju pristupa platformi svakom djetetu i adolescentu u zemlji.
Tekst: Portal RTCG
Foto. screenshot youtube